fbpx

Потпишан меморандум меѓу Македонија и Србија за брз воз од Скопје до Ниш

Станува збор за железничка мрежа која би ги поврзала Скопје и Ниш и би поддржала пат со брзи возови, кои би се движеле со брзина од најмалку 160 километри на час

-

Денеска во Белград беше потпишан меморандум од страна на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, и српскиот министер за градежништво, сообраќај и инфраструктура Горан Весиќ, за изградба на железничка мрежа со високи перформанси на Коридорот 10.

Станува збор за железничка мрежа која би ги поврзала Скопје и Ниш и би поддржала пат со брзи возови, кои би се движеле со брзина од најмалку 160 километри на час.

За Македонија ова ќе значи изградба на околу 50 километри пруги – од Скопје до граничниот премин Табановце, како и нова железничка линија до Меѓународниот аеродром Скопје. Србија ќе има должност да обезбеди соодветна пруга на релација Ниш-Прешево, во должина од околу 135 километри.

Потпишувањето на овој меморандум беше дел од работната посета на премиерот Димитар Ковачевски во Белград, на која беше придружен од министерот за транспорт и врски и од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски.

На средбата меѓу Ковачевски и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ се разговарало за претстојните активности меѓу двете земји, со акцент на инфраструктурни и економски планови и проекти. Ковачевски го поздравил одржувањето на вториот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винска визија на Отворен Балкан“ во Белград, на кој, меѓу другото, се промовирало и македонскиот вински потенцијал и квалитет.

„Тргнува“ пругата за брзи возови, утре ќе се потпишува договор со Србија

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Притвор за таткото на убиената Вања, за Палевски истрага за убиство и грабнување

Вечерва 48-часовен притвор доби петтоосомничениот Александар Ѓорчевски, татко на убиеното 14-годишно девојче Вања Ѓорчевска од Скопје, потврдија од Основниот кривичен суд Скопје. „Поради опасност од бегство, влијание врз сведоци и...