fbpx
Таг: Ана Брнабиќ

таг: Ана Брнабиќ

Потпишан меморандум меѓу Македонија и Србија за брз воз од Скопје до Ниш

Денеска во Белград беше потпишан меморандум од страна на министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, и српскиот министер за градежништво, сообраќај и инфраструктура Горан Весиќ, за изградба на железничка мрежа со високи перформанси на Коридорот 10. Станува збор за железничка мрежа која би ги поврзала Скопје и Ниш и би поддржала пат со брзи возови, кои би се движеле...

Ковачевски од Тирана: Ја унапредуваме соработката во Западен Балкан

Премиерот Димитар Ковачевски заедно со заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Фатмир Битиќи, денеска во Тирана учествуваше на неформална средба на премиерите на земјите од Западен Балкан со еврокомесарот за соседска политика и проширување Оливер Вархеји. На средбата присуствуваа домаќинот и премиер на Албанија, Еди Рама, српската премиерка Ана Брнабиќ и црногорскиот Дритан Абазовиќ. Ковачевски изјави дека во фокус на...

Ковачевски и Брнабиќ го промовираа интегрираниот електронски систем за наплата на патарините

Премиерот на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски заедно со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ денес, на наплатната рампа Прешево го промовираа заедничкиот интегриран електронски систем за наплата на патарините. Станува збор за брзо и ефикасно плаќање на патарините во Северна Македонија и Србија со помош на посебен ТАГ уред за бесконтактно електронско плаќање на патарина, кој успешно функционира и...

Пред состанокот во Охрид: Курти за европскиот предлог, за Брнабиќ ЕУ е стратешка цел за Србија

Пред состанокот меѓу Србија и Косово што ќе се одржи на 18 март во Охрид, највисоките официјални претставници излегоа со изјави во врска со очекувањата од овој важен настан. Косовскиот премиер Албин Курти денеска повтори дека е подготвен да го потпише европскиот предлог за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, јавува Радио-телевизија Косово. Курти вели дека било штета што...

На северот на Косово е мирно но тензично, полицијата е присутна пред државните објекти

Ситуацијата на северот на Косово во моментов е мирна, но тензична, велат за „Мета.мк“ жители на северна Митровица. „Во моментов ништо не се случува освен што е забележливо зголемено присуство на полицијата пред објектите на државните институции и зградата на изборната комисија“, рече Оливера Станојевиќ. Доцна синоќа во селото Србовац во општина Звечан, полесно е ранет еден припадник на дежурните полициски...

Литија со „Ноќни волци“ и слики од Путин во Белград против Европрајдот во септември

Во Белград вчера се одржа собирот „Литија за спас на Србија“, со граѓани кои носеа црковни икони, фотографии од Владимир Путин и моторџии - членови на „Ноќните волци“ кои го предводеа настанот против одржувањето на Европрајдот во септември во српскиот главен град, јавува телевизијата Н1. Банатскиот владика Никанор им се обрати на учесниците на литијата, давајќи им го како пример...

Реакции на разочарување откако ЕУ повторно не ја усвои преговарачката рамка

По вчерашната одлука на Министерскиот совет на ЕУ да не ги отпочне преговорите за зачленување на Северна Македонија и Албанија, пристигнуваат првите реакции на бугарското вето коешто вчера беше потврдено за земјава. Американската амбасадорка во Скопје, Кејт Мери Брнз денеска ја сподели разочараноста на САД што земјите-членки на ЕУ не успеаја да ја усвојат преговарачката рамка. Амбасадорката Брнз рече дека...

Секој од лидерите на Западен Балкан со свој став по заедничката вечера со шефот на европската дипломатија

По вчерашната заедничка вечера со шефот на дипломатијата на ЕУ Жозеп Борел, секој од шесте лидери на земјите од Западен Балкан излезе со сопствен став. Премиерот Зоран Заев пред средбата со потпретседателот на Европската комисија Борел изјави дека Северна Македонија го очекува она што ѝ е ветено, а тоа е прифаќање на преговарачката рамка и одржување на првата меѓувладина...

Србија ѝ донираше на Северна Македонија дополнителни 13.000 вакцини „Спутник V“

Србија на Северна Македонија ѝ донирала дополнително 13.000 вакцини „Спутник V“ изјави премиерката Ана Брнабиќ, наведувајќи дека до сега оваа држава ни донирала вкупно 48.000 вакцини, пренесуваат српските медиуми. Вакцините биле испорачани доцна синоќа во рамки на контингентот од 20.000 вакцини, компонента 2, наменети за ревакцинација. Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини се испорачани пред три недели. Српската премиерка нагласила дека...

Србија од утре е во петдневен локдаун

Србија вовeдува нови, поостри мерки во борбата против корона вирусот. Од вечерва на полноќ сѐ ќе биде затворено, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи, мерка што важеше изминатиот викенд. Тоа го изјави премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, која додаде дека ова мерка ќе важи најмалку до понеделник, како и дека засега нема да се воведува полициски час. „Апелирам...

Филипче: „Фајзер“ бара без посредници да аплицира за регистрација на вакцината во земјава

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека компанијата „Фајзер“ побарала вакцината против ковид-19 да ја увезува директно во земјава, без посредници. Тие побарале до македонските надлежни институции да аплицираат за увозник на вакцината, а со тоа и да аплицираат за регистрација на вакцината во земјава. Токму поради таа причина, во Собранието на РСМ се најдоа измените на Законот...

Од денес без ПЦР тест може да се патува во Црна Гора, од четврток во Србија

Граѓаните на нашата земја како и другите странци од денеска може да влезат во Црна Гора без задолжително тестирање за корона вирус, додека од 14 јануари (четврток) без ПЦР тест ќе може повторно да се патува во Србија. Црногорската министерка за здравство Јелена Боровиниќ-Бојовиќ изјави дека епидемиолошката ситуација во Црна Гора е подобрена и дека во овој момент исполнетоста на...

Мандатарката Ана Брнабиќ ги објави идните министри во новата српска влада

Досегашната премиерка и мандатарка на новата српска влада Ана Брнабиќ денеска ги објави имињата на министрите во новата српска влада. Собранието на Република Србија на 28 октомври (среда) ќе го избере новиот состав на српската влада, во кој ќе има шест нови имиња и три нови министерства, јавува српскиот весник „Данас“. Најголемо изненадување во распределбата на министерствата е менувањето на...

Истиномер: Математички егзибиции на српските власти со бројките за ковид-19

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести,што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до Грција...

Граѓаните ќе може да патуваат во Србија од 1 јуни без негативен тест за корона вирусот

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека од 1 јуни ќе започне либерализиран режим на поминување на границите со четири земји од регионот Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија и Северна Македонија, без обврска граѓаните на тие земји да имаат негативен тест на Ковид-19 при преминување на границата со Србија. Брнабиќ потенцираше дека ќе се настојува влезот во Србија што повеќе...

Кога официјални лица прават забуни за бројките околу Ковид-19, последиците се сериозни

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Српски „Истиномер“ по апсењето на новинарката потсети на лажните вести од власта

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Трилатерална средба на Заев, Вучиќ и Рама во Нови Сад

Премиерот Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и шефот на албанската Влада, Еди Рама претпладнево ќе одржат трилатерална средба во Петроварадинската тврдина во Нови Сад. Заев синоќа пристигна во Нови Сад, каде беше пречекан од новосадскиот градоначалник Милош Вучевиќ, по што присуствуваше на вечера што во негова и во чест на Рама ја приредија Вучиќ и српската премиерка Ана Брнабиќ. –...

Најсериозна алатка е вистината: Заев и Брнабиќ заедно против лажните вести

Многукратното повторување на вистината за да можат читателите и гледачите да разграничат што е лажна вест, а што не, во моментов е едниствениот начин на кој политичарите можат да се борат против лажните вести, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес-конфереција со српската премиерка Ана Брнабиќ во Владата, на која, меѓудругото се посвети и големо внимание на борбата против...

Со едно застанување ќе ја минуваме границата меѓу Македонија и Србија кај Табановце

Преполовено време за чекање на граница за патниците и годишни заштеди за државите од 8 милиони евра. Ова се најзначајните придобивки од воведувањето на заедничките гранични контроли во патниот сообраќај меѓу Северна Македонија и Србија на граничниот премин Табановце - Прешево. Македонскиот премиер Зоран Заев и српската премиерка Ана Брнабиќ денеска официјално го пуштија во употреба заедничкиот граничен премин Табановце...

Ковачевски ја заборави сопствената улога во медиумскиот сектор – извинувањето е лицемерно

На Ковачевски и на СДСМ никој друг не им е виновен што не сторија ништо позначајно реформски во медиумскиот сектор, а што било нивна должност, вклучувајќи го и тешкото...