fbpx
Tag: Македонија

tag: Македонија

Aceski: Pasojat e vërteta në arsim nga kriza korona do t’i shohim pas disa viteve

Kjo është një goditje e madhe për arsimin. Sistemet tona nuk janë të përgatitura për kriza të këtilla, për situata të këtilla të paparashikuara. Ne jemi jashtë rrjedhave moderne të mësimit. Teknikisht jemi të pajisur relativisht, por vetë modelet dhe qasjet nuk i zbatojmë. Keni profesor në Fakultetin Filozofik të cilët akoma shkruajnë me shkumës”, deklaroi për Meta, profesori...

Maqedonia në fundin evropian sipas numrit të makinave “për kokë banori”

Çrregullimet e trafikut janë një dukuri e përditshme në Shkup dhe qytete të tjera të vendit, por disa statistika tregojnë se numri i makinave që lëvizin në qytetet tona vetëm sa do të fillojë të rritet. Vendi ynë është në fundin e Evropës me mezi 195 vetura pasagjerësh për 1.000 banorë, numërime që janë bërë në vitin 2017, njofton...

Trenat rrugës për të vdekur, numri i udhëtarëve minimal (infografik)

Nga Stacioni Hekurudhor në Shkup në periudhën janar-qershor 2019 ka pasur nga 16 nisje trenash për udhëtarë në ditë, ndërsa vitin e kaluar nga stacioni kryesor janë nisur nga 19 trena në ditë. Me më pak trena që kanë qarkulluar çdo ditë, Hekurudha RMV- Transporti në gjysmën e parë të vitit ka arritur të transportojë numër pothuajse identik të udhëtarëve...

Putin: Me vëmendje ndjekim çdo gjë që ndodh në Maqedoni

Me vëmendje të posaçme ndjekim çdo gjë që ndodh në vendin tuaj, i ka thënë presidenti rus Vladimir Putin presidentit të Maqedonisë Gjorge Ivanov në takimin e tyre në Moskë. “Dëshirojmë situata brenda- politike në Maqedoni të zhvillohet sipas Kushtetutës dhe parimeve demokratike. Jam i bindur se përvoja juaj, ndikimi juaj dhe autoriteti do të kontribuojnë për këtë”, ka deklaruar...

Hojt Ji më 1 maj vjen në Shkup për takim me liderët politik

Zëvendës- ndihmës sekretari shtetëror i departamentit amerikan për Evropë dhe Euro- Azi, Hojt Brajan Ji të hënën do të udhëtoj në Maqedoni në përpjekje që të ndihmojë në tejkalimin e krizës politike. Ji siç njoftojnë nga ambasada e SHBA-së në Shkup, gjatë vizitës së tij do të bisedoj me liderët politik për statusin e formimit të Qeverisë së re, për...

Dalja nga kriza është tek partitë maqedonase, ka porositur Ahmeti pas takimit me Bilt

Të gjithë duhet të sillemi me përgjegjësi, deklaroi lideri i BDI-së, Ali Ahmeti pas takimit me ish shefin e diplomacisë suedeze, Karl Bilt. “Ishte një takim interesant sepse Karl Bilt ka një përvojë të madhe dhe është njohës i mirë i politikës sonë, në Ballkan por edhe më gjerë. Duhet të gjithë të sillemi me përgjegjësi”, tha Ahmeti. Sipas tij bëhet...

Ivanov: Edhe po të emërohet kryetari i Kuvendit, nuk do ta jap mandatin

Formimi i qeverisë pa mandat të arsyetuar nuk është i qëndrueshëm juridikisht- thotë presidenti i Maqedonisë, Gjorge Ivanov në intervistë për gazetën austriake “Viner Cajtung”. “Qeveria e tillë do të ishte pa legjitimitet nga presidenti gjegjësisht pa bazë kushtetuese. Kjo është vetëm dëshirë. Kjo është e paqëndrueshme juridikisht. Qeveria e këtillë nuk do të kishte legjitimitet. Kjo qartë përmendet në...

LSDM: Do të zhbllokojmë Kuvendin sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve

Shumica e re parlamentare merr obligimin që së shpejti të zhbllokoj proceset demokratike dhe të zgjedh qeverinë e re reformuese e cila do të siguroj jetë të mirë për të gjithë, thuhet në njoftimin e LSDM-së ku thuhet se kjo do të bëhet sipas Rregullores, Kushtetutës dhe ligjeve. "Pritjet e shumicës së qytetarëve dhe opinionit ndërkombëtarë do të realizohen sepse...

Peticion nga komunat e Maqedonisë Lindore për datë të re për zgjedhjet lokale

Kryetarët e komunave nga Maqedonia Lindore përmes peticionit kërkojnë Bashkësia e Njësive të Vetëqeverisjes lokale (BNJVL) të ngrit ndryshime të Kodit zgjedhor që të zhvendosen zgjedhjet lokale. Sipas kryetarëve, me ndryshimet do të mund të mundësohet funksionim normal dhe ligjor të komunave. Në të kundërtën, më 15 maj të gjitha aktivitetet do të stopohen. Ata më tej theksojnë pa ndryshim,...

Flekenshtejn: Vetëm të dobëtit kanë nevojë për përrallat për Sorosin

Euro- deputeti dhe korrespondenti special për Shqipëri, Knut Flekenshtejn sot sërish i bëri thirrje Partisë Demokratike (PD) që të ndërpres bojkotin dhe të mos e bllokoj punën e Parlamentit. Flekenshtejn në konferencë shtypi deklaroi se zgjedhjet janë të rëndësishme për fillimin e bisedimeve me BE-në dhe s PD duhet të ndalojë me “përrallat për Sorosin”. Ai theksoi se ka respekt të...

Ministri britanik për Evropë dhe Amerikë, nesër në Shkup për takim me kreun e shtetit

Ministri shtetëror britanik për Evropë dhe Amerikë, Alen Dankan nesër do të udhëtoj për vizitë dyditore në Maqedoni, në suazat e turnit të tij në Ballkan, që duhet ta konfirmoj përkushtimin e Britanisë së Madhe ndaj rajonit dhe pas daljes nga BE. Dankan i cili vjen me mesazhin se nevojitet afrim konstruktiv për tejkalimin e krizës politike, në dy ditët...

Rorabaker kërkoi falje për deklaratën se Maqedonia nuk është shtet dhe se duhet të ndahet

Kongresmeni republikan i Kalifornisë dhe kryesues i Nën-komitetit për Evropë dhe Euroazi, Dana Rorabaker, kërkoi falje për deklaratën e tij kontroverse para disa kohëve në intervistë për “Vizion Plus” nga Tirana ku tha se Maqedonia duhet të ndahet. Ai në deklaratë tha se Maqedonia është shtet legjitim me të drejtë të vetëvendosjes dhe respektimit të kufijve. “Komenti aludonte, ndoshta gabimisht, në...

Shkupi po ngufatet nga grimcat PM10, në Karposh niveli 24 herë mbi sasinë e lejuar

Ndotja e ajrit në Shkup sot në mëngjes është prej katër deri shtatë herë më e lartë se kufiri i lejuar sipas BE-së, që është 50 mg/m3. Sot në mëngjes në orën nëntë, sipas të dhënave nga stacionet matëse, niveli i PM 10 në komunat e Shkupit ka qenë: Rektorat 379.41 mg/m3, Qendër 323.27 mg/m3, Karposh 305.86 mg/m3, Gazi...

Ambasadori Plomp poston në Twitter bilbord për pushim në Ohër

Ambasadori holandez në vend, Volter Plomp, në Twitter-in e tij ka postuar foto nga një bilbord në Holandë ku reklamohet ofertë turizmi në Maqedoni. "Vërehet në Holandë (e fotografuar nga treni Hag- Lajden) destinacion për pushim #Maqedoni #Ohër", shkroi ambasadori Plomp në Twitter. Në reklamë prezantohet Ohri dhe aty thuhet se turistët holandez mund të pushojnë tetë ditë për vetën 189 euro. Reklama është...

Poposki: Sa mirë do të ishte Plevneliev të ishte si Zhelev para 25 viteve

Para 25 viteve, pranimi i parë i Republikës së Maqedonisë si të pavarur dhe sovrane erdhi nga Sofja e “më pas vijuan miqësi tjera”, shkroi sot ministri i jashtëm i Maqedonisë Nikola Poposki në Facebook, duke shprehur “falënderim nga Maqedonia për Bullgarinë”. Poposki më tej thekson se ish presidenti i Bullgarisë, Zhelu Zhelev ka pasur ndjenjë demokratike dhe respekt ndaj...

MPJ për “Meta”: Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit t’i drejtoj kah fuqitë e mëdha

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daciq ka frikë që fluksin e shovinizmit ta shpreh drejt fuqive të mëdha që e pranuan Kosovën, dhe për këtë konfrontohet me vendet më të vogla të Evropës, thonë për “Meta” nga Ministria e jashtme e Maqedonisë, pas deklaratës së fundit të shefit të diplomacisë serbe, ku pyetet pse Maqedonia është anëtare në organizatat...

MPJ kërkon Beogradi urgjentisht të heq referencën IRJM nga llogaritë e pikave pagesore

Ministria e jashtme e Maqedonisë ka kërkuar nga autoritetet e Beogradit urgjentisht të ndërrojnë referencën e shtetit tonë nëpër llogaritë fiskale të pikave pagesore në Serbi, njoftojnë nga MPJ. “Ministria e jashtme e RM-së përmes rrugës diplomatike kërkon korrigjim urgjent për ndërrimin e Republikës së Maqedonisë nga organet shtetërore të Republikës së Serbisë”, thuhet në njoftimin që vjen si rezultat...

Bushati: Shqipëria nuk përzihet në koalicionet e mundshme në Maqedoni

Shefi i diplomacisë shqiptare, Ditmir Bushati dje deklaroi se Tirana zyrtare nuk ka pasur kurrfarë roli lidhur me koalicionet e mundshme qeveritare në Maqedoni, shkruan korrespondenti i “Meta” nga Tirana. Bushati theksoi se Shqipëria nuk përzihet në çështjet e brendshme të shtetit fqinj, e as që ka kryer presion për koalicionet e mundshme duke shtuar se do të mbështesin cilindo...

Gruevski në “mega- intervistën” Sorosin e përmend 53 herë”

Në dy pjesët e para të intervistën për edicionin elektronik të javores “Republika”, kreu i VMRO DPMNE-së, Nikolla Gruevski qëron hesapet me miliarderin amerikan Xhorxh Soros dhe emrin e tij e përmend madje 53 herë, që në mënyrë plastike duke kështu: “Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros, Soros,...

Daciq qetëson “gjakrat”: Miqësia duhet të respektohet edhe në Shkup edhe në Beograd

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daciq sot deklaroi se pajtohet me qëndrimet e MPJ-së maqedonase se nuk duhet të prishen miqësitë mes Serbisë dhe Maqedonisë dhe shtoi se kjo duhet të vlej edhe në Beograd edhe në Shkup, njofton korrespondenti i “Meta” nga Beogradi. Lidhur me reagimin e MPJ-së së Maqedonisë ndaj deklaratës së tij se Serbia ka gabuar që...