fbpx
Таг: Даунов синдром

таг: Даунов синдром

Средношколците со посебни потреби чекаат на Законот за средно образование за да добијат образовни асистенти

Никола Стојановски е само еден од многуте средношколци кои имаат потреба од образовен асистент затоа што боледува од Даунов синдром. Впрочем, Конвенцијата за правата на детето јасно насочува дека треба да се овозможи образование кое ќе биде насочено кон развојот на личноста на детето, неговите надарености и менталните и физичките способности до крајни граници. Но, наставата во државната гимназија за...

„Сите на оро“ – продажна изложба и изведба на песни и ора со „Доза среќа“

Дневниот центар „Доза среќа“ утре (17 септември) го организира интерактивниот настан со децата со Даунов синдром, „Сите на оро“. Активностите ќе започнат во 11:45 часот со продажна изложба на изработките и традиционална храна за дегустација. „Сите на оро е настан каде ќе бидат претставени народни носии и кукли-марионети во народни носии. Посетителите ќе можат да си ги испробаат вештините со водење...

Младите од „Доза Среќа“ се закитија со 23 златни медали на Научната олимпијада за млади иноватори и таленти

Младите членови на Здружението за рехабилитација и инклузија на лица со Даунов синдром „Дневен центар Доза среќа“ освоија 23 златни медали на Научната олимпијада за млади иноватори. На олимпијадата учествуваа повеќе до 300 меѓунаронди тимови, а тимот на „Доза Среќа“ под водство на менторот Др. Драган Јованов се натпреваруваше со проект на тема-билките и нивната примена во секојдневниот живот. „Ние...

Инклузивниот ансамбл преку изложба порача: Нашите реки се предмет на искористување

Инклузивниот ансамбл по повод Светскиот ден на водите - 22. Март, со мултимедијалната изложба „Слободни реки за слободни деца“ испратија порака до сите нас да се запрашаме што се случува со нашите реки и дека можеме да влијаеме на одлуките на властите коишто можеби решаваат да ги искористат реките за одредени тесни интереси, иако реките ни припаѓаат на сите. За...

Пендаровски: Да ги напуштиме стереотипите за лицата со Даунов синдром

Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, 21-от ден од третиот месец, како симбол за трите копии на 21-от хромозом што ги носат лицата со Даунов синдром, е само еден од низата поводи кој нè потсетува што сме направиле за лицата кои живеат со оваа состојба и кои се идните чекори кои треба да ги преземеме за обезбедување на...

Децата со нетипичен развој се вистински херои, кај нас стигматизирани, во светот одликувани

Дени, кој сам научил да свири хармоника иако не гледа убаво, е само едно од децата со нетипичен развој кои се вистински херои, препознаени и одликувани во светот онака како што заслужуваат. https://soundcloud.com/ilinka-iljoska-333638294/deki-vaka-negleda-just-let-there-be-no-war-anymore?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing&fbclid=IwAR2WtU6qrEWhWKWAIstKLU58IFqWCHlTGjvtdJOe_cSlztjLt-l0OcRnB0U   Нивните освоени медали во пливање, танцување, па дури и во меѓународни научни натпревари сведочат колку труд и љубов вложуваат во тоа што го прават. Кон крајот на минатата...

(Видео) Пендаровски со поддршка за Ембла: Да ја кренеме свеста дека инклузијата е основен принцип

По бројните реакции во јавноста откако таткото на четвртоодделенката Ембла Адеми обелодени дека заради петиција на родители на нејзините соученици девојчето не може да посетува настава во одделението заедно со другите деца, денес и претседателот Стево Пендаровски изрази поддршка. „Во ова општество сите сме еднакви. Дојдов да ја дадам мојата поддршка и да ја кренеме свеста дека инклузијата е основен...

Денес во Скопје организирана уметничката акција „Допри ме“ посветена на Ембла

Денес, во утринските часови во центарот на Скопје беше спроведена уметничката акција „Допри ме“ посветена на малечката Ембла Адеми. Поттикнати од последователните настани поврзани со ученичката во четврто одделение во ОУ „Башкими“ во Гостивар која не го започна второто полугодие со учениците од својата паралелека поради негодувањето и протестите на другите родителите за „агресивноста“ на 11 годишното девојче со Даунов...

Народниот правобранител ќе ги испитува сите околности зошто Ембла била отфрлена

Народниот правобранител по сопствена иницијатива формира предмет и испрати тим во гостиварското училиште „Башкими“ за да го испита случајот во кој 11- годишната Ембла Адеми не била прифатена од родителите на учениците од класот во која била запишана, и била приморана наместо заедно со другите ученици, наставата да ја следи сама во посебна просторија, со нејзиниот асистент. Според Народниот правобранител,...

Општеството потфрла во човечноста, бојкотот предизвикува болка кај децата со Даунов синдром

Од денес четвртоодделеката Ембла Адеми од Гостивар е повторно меѓу соучениците во ОУ „Башкими“. Таа не го почна второто полугодие во нејзиното одделение поради тоа што директорот Зијадин Нуредини и наставниците попуштиле под притисокот на родителите на учениците од паралелката кои се жалеле на агресивност од ова 11-годишно девојче со Даунов синдром. Ембла вчера, како што изјави нејзиниот татко Илир...

Алиса во земјата на танцот: Уште една незаборавна изведба на првиот инклузивен хор

Членовите на инклузивниот ансамбл на Колектив Ветерница и здружението Трисомија 21 Скопје ја одушевија публиката во Драмски театар со својата изведба која беше дел од претставата „Алиса во земјата на танцот“. Оваа седма по ред инклузивна претстава на талентираната дружина на танцувачкото студио „Денсерс Јунајтед – Денс и Фитнес студио“ се одржа во пресрет на 3 декември, Светскиот ден на...

Првиот концерт на хорот на лица со Даунов синдром гласно одекна во срцето на Скопје

Лидуду, Јано мори, Со маки сум се родила, Неправда, Чукни во дрво, Чили Вили се дел од песните кои одекнаа викендов во центарот на Скопје на првиот концерт на инклузивниот хор на лица со Даунов синдром. Марио, Стефан, Ена, Матеј, Илина, Оливер, Матеј, Елизабета, Филип, Даре и Коста заедно со нивната диригентка Билјана Димитрова се погрижија гостите да ги дочекаат...

22-годишно момче со Даунов синдром почина од ковид-19 во ГОБ „8 Септември“

Билансот на починати лица од ковид-19 во земјава денеска бележи шест нови фатални случаи, меѓу кои е и најмладиот пациент што починал од болеста во земјава во изминатиов период. Станува збор 22-годишен пациент од Скопје, кој како лице со Даунов синдром заразено со корона вирус пред 21 ден бил примен во Градската општа болница „8 Септември“ во тешка општа...

Се отвори првиот Дневен центар за деца со Даунов синдром

Денеска се отвори првиот Дневен центар за деца со Даунов синдром. Новиот Центар се наоѓа зад Соборниот храм, на површина од 381 метри квадратни. Вкупната инвестиција на Министерство за труд и социјална политика за овој центар изнесува околку 6 милиони и 500 илјади денари. Целата адаптација и опремување на овој Дневен центар е во соработка со родителските здруженија на децата...

Министерство за здравство: Нови шест случаи со морбили, вакцинирани вкупно 5.107 деца

Министерство за здравство информираше дека вчерашниот ден се регистрирани шест нови случаи на морбили. „На Kлиниката за инфективни болести е хоспитализирано едномесечно бебе со Даунов синдром од Куманово, кое е со потешка клиничка слика и претходно било лекувано на Клиниката за детски болести. Инаку, на Kлиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 20 пациенти со ова заболување. Амбулантски се...

Марш за децата со Даунов синдром и хуманитарна акција утре во Струмица

Хуманитарна акција за собирање на училиштен прибор и  Октомвриски марш со децата со Даунов синдром ќе се одржат утре во Струмица, во рамки на одбележувањето на октомври како месец посветен на лицата со Даунов синдром, најавуваат од иницијативата „Мрдни со прст“. Во соработка со Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ и со локалните жители, тие...

Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

По повод Светскиот ден на лица со Даунов синдром денеска во Градскиот парк во Скопје за првпат ќе се одржи хуманитарна трка на еден километар. Спортска манифестација, која ја организира мечувачки клуб „Ескрим“, има за дел да ја подигне свеста за лицата со Даунов синдром и да придонесе за нивен еднаков пристап до спортот и спортските активности. Трката е од отворен...

УНИЦЕФ: Една третина од јавноста не прифаќа лице со Даунов синдром

Повеќе од една третина од јавноста (36 проценти) не прифаќа дете со Даунов синдром да живее во исто соседство со нив. Само 4 проценти од јавноста верува дека децата со попреченост треба да одат во редовни училишта и да посетуваат редовна настава заедно со своите врсници. Само 16 отсто од јавноста верува дека децата со попреченост, доколку им се даде поддршка, ќе...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...