fbpx
Таг: Бојан Маричиќ

таг: Бојан Маричиќ

Маричиќ: ЕУ да направи јасен план за проширување на Западен Балкан

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ говореше на „Балканскиот интегративен форум 2022“, како панелист на тема „Западен Балкан и проширувањето на ЕУ – одраз на руската агресија врз Украина“. „Сега е најважно што побрзо ЕУ да направи јасен план за проширувањето на Западен Балкан, со временска рамка во која земјите од Западен Балкан, или барем повеќето...

Маричиќ: Реформите не се обврска само кон ЕУ, тие се наша должност и обврска кон граѓаните

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во обраќањето на втората панел-дискусија, посветена на „Зелена агенда и одржлива поврзаност“ и „Ресурси, земјоделство и кохезија“, рече дека напредокот во спроведувањето на реформите не е само обврска кон ЕУ и преговорите за членство во ЕУ, туку дека тоа е должност и обврска кон граѓаните. „Целта ни е јасна, реформите...

Маричиќ: Со европската перспектива обезбедуваме повеќе европски програми и нови можности за младите

Образованието, обуката и програмите за млади се клучни за развојот, економскиот раст и нови работни места, смета вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг за Поглавјето 26, „Образование и култура“. „Младите заслужуваат европска иднина и можности како нивните врсници во Европската Унија, а наша обврска е тоа да им го овозможиме. Направивме важни реформски процеси и прододолжуваме...

Маричиќ: Во преговарачката рамка нема ниту едно прашање поврзано со историјата и Протоколот

„Во преговарачката рамка не е наведено ниту едно прашање поврзано со историјата ниту пак со протоколот којшто го потпишавме ова лето како основа за вадење репери или мерила по кој ЕУ ќе нè цени нас. Тоа значи дека Европската комисија нема простор или начин да извлекува мерила, критериуми за исполнување во однос на историјата бидејќи тоа не е дел...

Усвоена преговарачката структура за пристап во ЕУ, земјава има за цел членство до 2030 година

Владата на Република Северна Македонија денеска ја донесе одлуката за воспоставување на структура за преговори за пристапување на земјата во Европската Унија. Главен преговарач ќе биде вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, а преку ревидираниот координативен механизам за пристапни преговори, се очекува Северна Македонија да стане дел од Унијата најдоцна до крајот на деценијата. Со одржувањето на првата Меѓувладина конференција...

ЕУ за нови проекти во земјава одобри неповратни средства од 225,6 милиони евра

На крајот на јули 2022 година, Европската Унија ги одобри првите проекти за спроведување на Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан, при што Северна Македонија аплицираше со четири инвестициски проекти и добивме поддршка за секој од нив, во вкупен износ од 225,6 милиони евра. Станува збор за неповратни средства - грантови, која што финансиска поддршка нема потреба да...

Маричиќ: Скринингот на ЕУ е две години, има време за уставните измени и за менување на учебниците

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција рече дека на државните институции во Македонија и Бугарија ќе им треба две години координација за обострано, врз принципот на реципроцитет, да ги имплементираат препораките на мешовитата Комисија за историски прашања. Заедничката историска комисија во понеделникот преку Министерството за надворешни работи објави заедничка декларација за чествување на средновековните ликови Цар Самуил, свети...

Шпанија е силен поддржувач на Северна Македонија

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски вчера со највисоки државни почести го пречека премиерот на Кралството Шпанија, Педро Санчез Перез-Кастехон, кој дојде во прва официјална посета на земјава, информира владината прес-служба. Ковачевски истакна дека му е задоволство што е домаќин на првата посета на шпански премиер во Македонија и дека оваа историска посета е симбол на речиси 30 години одлични билатерални...

Владина делегација положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од земјотресот во Скопје

Денешниот ден кога одбележуваме 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, е датум кој е врежан во меморијата на градот на солидарноста, порача премиерот Димитар Ковачевски по повод одбележување на годишнината од скопскиот земјотрес што се случи во 1963 година. Свежо цвеќе денеска на споменикот на жртвите од земјотресот, положија и вицепремиерот Бојан Маричиќ, министерот за правда Никола Тупанчевски...

Маричиќ: Извештајот за Фундаментални вредности го очекуваме во првиот квартал од 2023 година

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес на прес конференција го претстави начинот како ќе се водат преговорите со Европската унија и ги објасни двете фази на скринингот што формално е почнат, а технички ќе почне да се спроведува истовремено и за нашата земја и за Албанија од септември. Тој рече дека извештај за Кластерот...

Маричиќ: Членство во ЕУ како Македонци кои говорат македонски јазик не смееме да пропуштиме

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција со германскиот специјален пратеник, Мануел Сарацин, изјави дека Владата од почетокот на мандатот покажала особен интерес за надминување на отворените прашања со Бугарија. „Покажавме силна посветеност и водевме искрен и отворен дијалог, што очигледно беше добар сигнал за ЕУ. Во тој процес, воден исклучиво од интересот на државата и граѓаните, горд...

Сарацин: Вратата на ЕУ е широко отворена како никогаш досега

Францускиот предлог е можност за отпочнување на преговорите со ЕУ и претставува широко отворена врата како што не била досега, рече специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан по средбата со вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ. Сарацин ја потврди посветеноста на Сојузната влада за проширувањето на Унијата со земјите од Западен Балкан, а ова е значаен чекор кој...

Маричиќ: Нашата цел беше да го заштитиме македонскиот јазик во рамките на ЕУ и ја исполнивме

„Нашата цел во овој процес беше да го заштитиме статусот на македонскиот јазик во рамките на Европската Унија, а не беше да ја убедиме Бугарија да го промени својот став. Целта беше да нема влијание тој став на ставот на Европската Унија“, рече вицепремиерот Бојан Маричиќ на вчерашниот брифинг со уредници на Националната радио телевизија. Вицепремиерот Маричиќ посочи дека е...

Ковачевски: Пред нас имаме предлог кој ги инкорпорира нашите забелешки, ќе дебатираме и во парламентот

Имаме позиција за јасно и недвосмислено прифаќање на македонскиот јазик. Како и протоколот да не биде во преговарачката рамка, рече премиерот Димитар Коваевски на денешната прес конференција, по средбата со партнерите од владината коалиција на која се дискутираше за францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. „Денешниот состанок е прв од...

Маричиќ и Тренчевска маршираа на Парадата на гордоста

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, маршираа на Парадата на гордоста, која годинава се одржаа под мотото: „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда. Вицепремиерот Маричиќ вели дека неговото присуство на Парадата на гордоста е чин на солидарност и максимална поддршка на борбата за човековите права и слободи на секој еден,...

Маричиќ: Достоинствено ќе чекориме на патот кон полноправно членство на ЕУ

Заменик претседателот на Влада задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со министерот за надворешни работи, Бујар Османи вчера одржаа затворен брифинг со новинарите на кој одговаа на прашања поврзани со францускиот предлог, македонскиот јазик, историската комисија, како после Самитот и други прашања поврзани со одблокирање на евроинтеграцискиот процес, по што следуваа изјави. - Нашата Влада направи сериозни напори и...

Османи чека од Франција да даде конечен предлог, три прашања се клучни дали владата ќе го прифати

Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска рече дека францускиот предлог за отстранување на бугарското вето не е конечен, а Франција треба да ги види позициите на двете земји и да достави конечен предлог. „Нашиот став е кажан јавно и формално на француското претседателство, останува наредните денови дали француското претседателство ќе има конечен свој предлог во однос на прашањето. Досега...

Бојан Маричиќ: Антидемократската пропаганда не може долго да опстои, граѓаните се изморени од деструктивни наративи

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во интервју за „Вистиномер“ зборува за ефектот на дезинформациите во контекст на руската инвазија врз Украина, како и за стратегиите што Република Северна Македонија ги презема за да се бори против нив. Според него, не е само македонското општество нападнато од дезинформациите, туку станува збор за светски феномен. Најчесто...

Маричиќ: Управувањето со органски отпад го реализираме преку ИПА проекти, а со тоа ги постигнуваме и целите на Залениот договор

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ во серијалот ИПА проекти и искористувањето на европските средства, денес на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук објави дека Европската Унија дава финансиска поддршка за управување со органски отпад, бидејќи е важно прашање за заштита животната средина и е една од најсложените области во однос усогласување со регулативите на...

Вархеји на средби во Скопје, Ковачевски и Османи порачуваат сега е момент за почеток на преговорите со ЕУ

По вчерашната посета на Бугарија, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји денеска оствари посета на Северна Македонија. Вчера од Софија ја испрати пораката дека прашањето за почеток на преговори за членство на Северна Македонија во ЕУ треба да се реши до јуни годинава, а денеска Вархеји се сретна со македонскиот премиер Димитар Ковачевски, со заменикот на претседателот на Владата за...

Поделени стотици бесплатни стрипови во стрип-книжарницата „Бункер“

Вторпат од 2017 година, денеска во стрип-книжарницата „Бункер“ во Скопје, која се наоѓа во близина на поранешен „Трготекстил“ на љубителите на стрипови им беа поделени стотици стрипови бесплатно. Освен околу...