fbpx

Ирскиот премиер во посета на Скопје, пречекан од Ковачевски и Маричиќ

Станува збор за прва официјална посета на ирски премиер на нашата држава, при што Ирска е еден од најголемите поддржувачи за членство на земјава во ЕУ

-

Премиерот Димитар Ковачевски денеска со највисоки државни и воени почести во Скопје го пречека премиерот на Ирска, Лео Варадкар, кој е во официјална посета на земјава. Ова е прва официјална посета на ирски премиер на нашата држава, која со Ирска годинава одбележува 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи.

Ирска е еден од најголемите поддржувачи за зачленување на нашата земја во ЕУ. Како што информираат од владата, за време на неговата посета се одржа тет-а-тет средба на двајцата премиери.

По тет-а-тет средбата се одржа и билатерална средба на македонската и ирската делегација, на којашто присуствуваа и вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, министерката за одбрана Славјанка Петровска и министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу.

Македонскиот и ирскиот премиер ја нагласија потребата од зајакнување на економската соработка на двете земји, особено во областа на информатичката технологија, телекомуникациите, производството на органска храна, енергетиката и туризмот.

Премиерот Ковачевски на состанокот се заблагодари за силната и гласна поддршка на Ирска на Северна Македонија на патот кон ЕУ, којашто континуирано трае уште од времето на поднесување на нашата апликација за членство во Унијата токму за време на ирското претседателство со ЕУ во 2004 година.

Двајцата премиери истакнаа дека проширувањето на ЕУ е стратешко и безбедносно прашање коешто е од клучно значење во овој сложен и неизвесен геополитички контекст за европскиот континент.

Вицепремиерот Маричиќ вели дека посетата на ирскиот премиер на Западен Балкан доаѓа во време кога продолжуваат преговорите за проширување на ЕУ.

„Посетата е позитивен сигнал за европската перспектива на регионот и државата. На билатералните средби со премиерот Варадкар ќе разговараме за „локалните и регионалните“ безбедносни прашања, како и за процесите што се во тек за членство во ЕУ“, рече вицепремиерот Маричиќ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...