fbpx
Таг: Ирска

таг: Ирска

Ирска, Шпанија и Норвешка најавија признавање на Палестинска држава

Ирска, Шпанија и Норвешка денес соопштија дека следната недела официјално ќе признаат постоење на Палестинска држава, пишува Политико. Во ирскиот главен град Даблин, премиерот Сајмон Харис, рече дека Палестина го заслужува истото право да биде признаена како суверена држава што го добила Ирска по водењето на војната за независност од Велика Британија пред повеќе од еден век. Но, тој истакна дека...

Ирска, Полска и Словенија во трка за местото претседавач на Воениот комитет на ЕУ

Функцијата претседавач на Воениот комитет на ЕУ (ЕУМЦ) не спаѓа во групата позиции од висок профил во рамките на Унијата, но нејзиниот носител има значајна улога како советник на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност. Позиција доби на значење и со руската агресија во Украина и наметнувањето на одбранбената политика меѓу приоритетите на агендата на ЕУ, а...

Ирска изрази гнев поради смртта на Навални

Министерството за надворешни работи на Ирска го повикало рускиот амбасадор во Даблин за да „изрази гнев“ поради смртта на познатиот руски дисидент Алексеј Навални во затвор, јави ирскиот јавен радиодифузен сервис РТЕ. Ирското МНР на Твитер објави оти на амбасадорот Јури Филатов му повторило дека „конечната одговорност“ за смртта на Навални „лежи кај руското раководство“. Исто така, била побарана целосна...

Ирскиот премиер во посета на Скопје, пречекан од Ковачевски и Маричиќ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска со највисоки државни и воени почести во Скопје го пречека премиерот на Ирска, Лео Варадкар, кој е во официјална посета на земјава. Ова е прва официјална посета на ирски премиер на нашата држава, која со Ирска годинава одбележува 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи. Ирска е еден од најголемите поддржувачи за зачленување на нашата земја...

Ирска не донесе одлука да го протера израелскиот амбасадор и да го тужи Израел пред судот во Хаг

Нема никаква официјална одлука на Ирска за протерување на израелскиот амбасадор и за поднесување тужба против Израел пред Меѓународниот суд во Хаг, како што тврди објавата што ја анализираме. Станува збор за барање и повик на лидерката на националистичка партија Шин Фејн, Мери лу Мекдонлад, која одржала жесток говор против Израел, притоа изразувајќи голема поддршка за Палестина. Но, Ирскиот...

Ирска не донела закон со кој се забранува читање и споделување на вести надвор од мејнстрим медиумите

Ирска донесе закон против говор на омраза за кој  известуваа повеќе официјални медиуми, а целосниот текст од законот е објавен на страницата на ирската влада. Станува збор за легислатива насочена против злосторства од омраза, со кои се потенцира дека е кривично дело да се негира или да се претставува на тривијален начин геноцидот, а се заштитуваат и родовиот идентитет...

Англискиот не е единствен официјален јазик во ЕУ

ЕУ има 24 официјални јазици, а англискиот е еден од нив. Тие се бугарски, хрватски, чешки, дански, холандски, англиски, естонски, фински, француски, германски, грчки, унгарски, ирски, италијански, латвиски, литвански, малтешки, полски, португалски, романски, словачки, словенечки, шпански и шведски. Правните акти и нивните резимеа се достапни на сите официјални јазици на ЕУ. Состаноците на Европскиот совет и Советот на Европската...

Ирската кинематографија за првпат претставена во Македонија во рамки на фестивалот „Киненова“

Меѓународниот филмски фестивал „Киненова“, синоќа во рамки на својата редовна програма за првпат ја претстави современата ирска кинематографија во Македонија, во присуство на Амбасадорот на Ирска за Романија, Македонија и Молдавија, Пол МекГери, евроамбасадорот Дејвид Гир, амбасадорите на Франција и Шведска, Сирил Бомгартнер и Матс Стагансон и бројни претставници на дипломатскиот кор и љубители на филмската уметност. Директорот на МФФ...

Заврши привремениот престој за 27 бегалци од Авганистан, заминаа во Ирска

Група од 27 граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Македонија изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје, со членови на нивните семејства заминаа за Даблин, Република Ирска, како нивно трајно одредиште, соопшти Владата. Станува збор за луѓе кои во Македонија најдоа засолниште откако ова лето во август избегаа, кога Талибанците ја освоија власта во Авганистан. Тие се граѓани кои работеле за...

Познат хрватски новинар лажно претставен како иселеник кој избегал од корупцијата

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

ЕУ и Велика Британија постигнаа преоден договор за Брексит

Европската унија и Велика Британија постигнале преоден договор за Брексит кој ќе важи до 31 декември 2020 година, извести во Брисел главниот преговарач на ЕУ, Мишел Барние. Со договорот биле прецизирани детали за правата на граѓаните, но и за финансиски прашања. Како што изјавил Барние, проблемот со границите со Ирска останал нерешен. Барние додал дека станува збор за значаен исчекор, но сепак...

Туск: Има напредок со Британија околу прашањето за Ирска

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека преговорите за излегување на Велика Британија од ЕУ се доближуваат до напредок во врска со прашањето на статусот на границата со Ирска. Туск на „Твитер“ наведе дека е охрабрен од разговорите со премиерот на Ирска и дека е остварен напредок за декемврискиот самит на ЕУ. Преговарачот на Европскиот парламент, Ги Верхофстат, рече дека во...

Поради тревога, ирски авион принудно слетал во Франција

Ирската авиокомпанија „Ер Лингус“ на летот Даблин – Мадрид прогласи вонредна состојба и го пренасочи авионот на аеродромот во Бордо, соопштија од компанијата. Авионот полетал во 7.16 часот по локално време, а требало да слета во Мадрид во 10.45 часот. Како што се наведува, на летот пријавена е вонредна состојба додека летал над Франција. Засега не се открива од која причина е...

Ураганот Офелија се движи кон Европа, издадено црвено предупредување

Ураганот Офелија преку Атлантскиот Oкеан се движи кон Европа, а прва на удар би можела да биде Ирска на почетокот на следната недела, соопштија метеоролозите. Ветрови со јачина од 130 километри на час би можеле да ја погодат Ирска поради што е издадено црвено предупредување, соопшти Националната метеоролошка служба. Силни и потенцијално разорни ветрови може да предизвикаат поплави, зголемено ниво на...

Министрите за финансии на ЕУ ја поддржаа одлуката на ЕК за данокот на „Епл“

Министрите за финансии на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) денеска на состанокот во Братислава, ја поддржаа одлуката на Европската комисија (ЕК) дека компанијата „Епл“ треба да плати неколку милијарди евра поради неплатениот данок во Ирска, пренесуваат светските агенции. Холандскиот министер за финансии, Јерун Дајселблум, и неколкумина негови колеги го повикаа „Епл“ да го плати износот, кој, според аналитичарите, со каматата...

Ирска ќе прими 4.000 бегалци

Ирска денеска соопшти дека ќе прифати дополнителен број бегалци, односно околу 4.000. Министерката за правосудство, Франсис Фицџералд, рече дека Даблин прифати околу 2.900 бегалци повеќе отколку што беше планирано. - Сите бевме шокирани и вознемирени од глетките од Јужна и од Централна Европа и од тешките сцени за време на спасувањето мигранти во Средоземно Море. Исправно е како нација да направиме...

Референдум во Ирска за легализација на истополовите бракови

Гласачите во Република Ирска денеска на референдум ќе се изјаснат за легализирање на истополовите бракови. Повеќе од 3,2 милиони граѓани ќе имаат можност да одговорат на прашањето дали сакаат да се измени уставот со што би се овозможило склучување брак меѓу лица од ист пол. Гласачките места ќе бидат затворени во 22 часот, а броењето на гласовите ќе почне утре наутро. Референдумот...

Два авиони на „Рајанер“ се судриле на писта во Ирска

Летовите на авиокомпанијата „Рајанер“ за Единбург и за Задар денеска доцнеа откако утринава се судрија два авиони на оваа нискобуџетна компанија, пишува „Ајриш тајмс“ на својата интернет-страница. На фотографиите што ги снимиле патници, се гледа како врвот на крилото на еден од авионите виси, а на другиот му е оштетен стабилизаторот на опашката. Ова е втор случај за шест месеци два...

Ирска воведе неутрални кутии за сите видови цигари

Закон за воведување унифицирани, неутрални кутии за сите марки цигари воведе Ирска, која стана првата земја во Европска Унија што усвојува ваков закон. Според најновите прописи, сите видови реклами, вклучувајќи го и логото и бојата, ќе бидат забранети, додека сите кутии ќе имаат универзален, неутрален изглед со здравствено предупредување. Овој закон наиде на поддршка од сите партии и е усвоен без гласање, а по...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...