fbpx

Два авиони на „Рајанер“ се судриле на писта во Ирска

-

Летовите на авиокомпанијата „Рајанер“ за Единбург и за Задар денеска доцнеа откако утринава се судрија два авиони на оваа нискобуџетна компанија, пишува „Ајриш тајмс“ на својата интернет-страница.

На фотографиите што ги снимиле патници, се гледа како врвот на крилото на еден од авионите виси, а на другиот му е оштетен стабилизаторот на опашката. Ова е втор случај за шест месеци два авиони на „Рајанер“ да се судрат на најфреквентниот ирски аеродром.

Во инцидентот немало повредени, патниците се вратени на терминал, а набргу заминале за својата дестинација во Шкотска и во Хрватска со заменски авиони.
„Рајанер“ соопшти дека авионите полека се движеле кон пистата кога се случил инцидентот. Се чини дека крилото на едниот авион се закачил за опашката на другиот. И двата авиона во тој момент ги слушале препораките на воздухопловната контрола.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy course
download redmi firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free