fbpx
Таг: авионска несреќа

таг: авионска несреќа

Се урна товарен авион со оружје во Грција, починаа осум украинци кои биле членови на екипажот

Товарен авион што пренесуваше 11 тони оружје од Србија до Бангладеш вчера се урна во близина на Кавала, Северна Грција. Според грчките власти за цивилна авијација, авионот се движел на релација Србија - Јордан пред да пристигне во Бангладеш и се урнал на 40 километри западно од аеродромот, пренесува Еуроњуз. Со авионот управувала украинската карго авиокомпанија „Меридијан“, но според официјалната...

Државниот врв ја одбележа годишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски

Државниот врв денеска ја одбележа годишнината од смртта на поранешниот претседател на државата Борис Трајковски и членовите на неговиот кабинет што го придружуваа, како и екипажот на авионот, кој се урна кај Мостар, Босна и Херцеговина, на 26 февруари 2004 година. Делегација на Република Северна Македонија, составена од претставници на Владата, Кабинетот на претседателот и на Собранието положи венци свежо...

Авионска несреќа од 2001 година во Грција претставена како нова вест

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Три жртви и 179 повредени во авионска несреќа во Истанбул

Во авионска несреќа што се случи на аеродромот „Сабиха Гокчен“ во Истанбул вчеравечер, три лица ги загубија животите од повредите, а 179 се повредени. Авионот на „Пегасус ерлајнс“ полетал од Измир, а несреќата се случила при слетување на аеродромот во Истанбул, кога авионот се излизгал од пистата и се преполовил. Во миговите на несреќата имало силен дожд и спротивен ветер. Во...

Во авионска несреќа во Сибир загинаа пилот и механичар, патниците преживеаја

Во авионска несреќа што се случи во Нижнеангарск, во источен Сибир утрово, загинаа капетанот на авионот „Ан 24“ на регионалната авиокомпанија „Ангара Ерлајнс“ и механичарот, додека седум патници и членови на екипажот биле примени во болница, а 43 се извлечени неповредени или со мали повреди. Авионот требало да лета за Улан Уде, кој е оддалечен речиси седум часа лет. Според портпаролот...

Не, цесната не се урнала поради авионот на Ципрас!

Шпекулацијата на бугарскиот портал „BulNews“ дека авионот „Цесна“ кој падна близу Солунска Глава и во која загина четиричленото семејство од Бугарија се урнал бидејќи не му било дозволено да слета во Скопје поради летот на авионот на грчкиот премиер Алексис Ципрас беше демантирана од надлежните служби во Македонија, од бугарски експерти, но и од самиот факт летот на „Цесната“...

Завршени ДНК анализите на загинатите во авионската несреќа кај Солунска Глава

Завршени се ДНК анализите на Институтот за судска медицина и во моментот се договара транспортот на телата на четворицата бугарски државјани, кои завчера го загубија животот во авионската несреќа што се случи кај Солунска Глава, информираше министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. – Истрагата ја спроведува независната Комисија за авионски несреќи и сериозни инциденти и сите насоки ги даваат тие...

Илиевски: Нема информации зошто „цесната“ летала над Солунска Глава

Пилотот самиот го прави планот на летање и нема информации зошто летал над Солунска Глава, изјави денеска првиот човек на Комитетот за истражување на воздухопловни несреќи и сериозни инциденти, Зоран Илиевски, зборувајќи за утврденото при првичниот увид на местото на несреќата на „цесната“ која завчера се урна на 5 километри северозападно од врвот, при што загина четиричлено семејство. Илиевски го...

Двајца обвинители, МВР и Комитетот за воздухопловни несреќи вршат увид кај Солунска Глава

Двајца јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје од утрово се на увид во реонот на планината Јакупица каде што вчера се урна авион од типот „Цесна“ со четворица патници, соопшти Обвинителството. Обвинителите го вршат увидот заедно со екипи на Министерството за внатрешни работи, судска медицина и други релевантни институции за утврдување на причините за авионската несреќа, се вели во...

Во авионска несреќа кај Солунска Глава загина цело семејство од Бугарија

Георги Бошнаков, кој со сопругата и двете ќерки загина вчера откако „цесната“ со која летале од Охрид за Софија падна кај Солунска Глава, бил бизнисмен што имал имал компанија за рециклирање на отпадоци. Малиот авион од типот цесна П210Н кој вчера попладне исчезнал од радарите близу Солунска Глава, се урнал близу до овој врв. Остатоците од авионот се пронајдени, како...

Се урнаa воени авиони во Србија и во Алжир, загинаа над 200 луѓе

Во две одвоени несреќи на воени авиони, во Јужен Банат во Србија и во Алжир, загинаа над 200 луѓе. Според српските медиуми, во 9.30 часот во регионот Јужен Банат во Србија, меѓу селата Ковачица и Идвор, се урнал школско-борбен авион Супергалеб Г4, откако претходно двајцата пилоти се катапултирале, но за жал едниот од нив загинал при падот на земја. Другиот...

Во авионска несреќа во Иран загинаа ќерка на турски бизнисмен и нејзините пријателки

Ќерката на еден од најпознатите турски бизнисмени и нејзини пријателки загинале во авионска несреќа во Иран вчера попладнето, кога им се урнал приватниот авион. Во авионот на турската компанија „Башаран Холдинг“ на бизнисменот Хусеин Башаран, загинаа Мина Башаран, 28-годишната наследничка на турскиот бизнисмен, која се враќала од Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), по прославата за нејзината моминска забава заедно со своите...

Се урна авион со 67 патници во Непал

Авион на бангладешката компанија „УС-Бангла“ денеска по слетувањето на меѓународниот аеродром во Катманду, Непал, се излизга од пистата, а потоа се запали. Во авионот биле 67 патници и четири членови на екипажот. Бројката на загинати сè уште не е утврдена. Познато е само дека досега се спасени 17 лица. Пожарот се гасне, а сите полетувања и слетувања од аеродромот се откажани.

Русин во последен момент го заменил билетот за авионот што се урна вчера

Максим Коломејцев од Сочи избегнал сигурна смрт во вчерашната авионска несреќа во Москва, бидејќи пред тргнување на авионот на компанијата „Саратов Ерлајнс“ билетот го заменил за една недела подоцна, јави „Раша бијонд“ во изданието на македонски јазик. За тоа Коломејцев дал 10.000 рубли (172 долари), но ја избегна трагедијата. Патничкиот авион Антонов-148 на руската авиокомпанија „Саратов ерлајнс“ се урна вчера...

Загинаа 71 лице во несреќа на руски патнички авион во Москва

Руски патнички авион со 71 патници се урна набргу по полетувањето од московскиот аеродром Домодедово, јавија руските медиуми. Авионот Антонов Ан-148 на компанијата Саратов ерлајнс, летал од аеродромот Домодедово кај Москва до Орск на јужен Урал, јави Интерфакс. Извор од службите за итна помош изјавил дека авионот се урнал во близина на селото Аргуново и оти „патниците и екипажот немале...

Турски авион излета од писта и за малку ќе завршеше в море

Авион на турската компанија „Пегазус“ избегнал катастрофа вчера откако излизгал од пистата на аеродромот во турскиот црноморски град Трабзон и за малку не завршил во морето. Неговиот труп сопрел на стрмната падина од пистата до морето. Никој од 162 патници и членови на екипажот во „боингот 737-800“ не бил повреден и сите биле релативно бргу евакуирани. Властите сѐ уште испитуваат што...

Шестмина загинати во пад на луксузен хидроавион во Австралија

Шест лица загинале во пад на луксузен хидроавион во Австралија, во близина на Сиднеј, соопштила полицијата, јавуваат светските агенции. Хидроавионот на фирмата „Сиднеј сиплејнс“ се срушил во реката Хаксбури, околу 50 километри северно од Сиднеј. Во несреќата настрадале сите пет патници и пилотот, соопштила полицијата на државата Нов Јужен Велс. Нуркачките екипи ги извлекле телата на сите шестмина загинати,...

Патнички авион се урна во Канада

Авион на компанијата „Вест винд“ со 22 патника и тричлен екипаж се урна во Канада, јави „Си-би-ес“. Несреќата се случила синоќа, набрзо по полетувањето на аеродромот „Фонд ду Лак“. „Си-би-ес“ јавува дека сите патници пронајдени и „тргани од местото на несреќата“. Според првичните информации, неколку лица се повредени. Како што се наведува, после падот немало ниту експлозија, ниту пожар. https://www.youtube.com/watch?v=qmnkrk1rU3M&feature=youtu.be&a

Американски воен авион се урна кај Окинава

Авион на американската воена морнарица, кој носел 11 патници и членови на екипажот, се урна во море, источно од Окинава, јавува „Би-би-си“. Веста, како што наведува британскиот јавен сервис, ја потврдиле воени претставници на американската воена морнарица. Авионот бил на пат да слета на носачот на авиони „УСС Роналд Реган“.

Се урна мал руски авион – само четиригодишно дете преживеало

Осум лица загинаа при пад на мал авион“ Л-410 на подрачјето на градот Нељкан, на истокот на Русија, соопшти руското Министерството за вонредни ситуации во земјата. Само еден патник ја преживеал несреќата, станува збор за четиригодишно дете кое веднаш е хоспитализирано со тешки повреди. Засега не се знае која е причината за несреќата. Истражниот комитет утврдува дали авионот паднал поради...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...