fbpx

Ирска ќе прими 4.000 бегалци

-

Ирска денеска соопшти дека ќе прифати дополнителен број бегалци, односно околу 4.000.

Министерката за правосудство, Франсис Фицџералд, рече дека Даблин прифати околу 2.900 бегалци повеќе отколку што беше планирано.

– Сите бевме шокирани и вознемирени од глетките од Јужна и од Централна Европа и од тешките сцени за време на спасувањето мигранти во Средоземно Море. Исправно е како нација да направиме сè што можеме – реле Фицџерлад.

Ирска претходно најави дека ќе прими 600 лица, додека 520 се прифатени.

Ирска има популација од околу 4,6 милиони лица и е членка на ЕУ, но нема потпишано план за квоти за прием на бегалци.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download lava firmware
Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=