fbpx
Таг: ЕУ

таг: ЕУ

Над 560 милиони евра обезбедени за пругата кон Бугарија и заеднички железнички премин со Србија

За изградба на третата фаза од пругата кон Бугарија меѓу Крива Паланка и Деве Баир се обезбедени 500 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Тој изјави дека над 560 милиони евра се обезбедени за реализација на значајни крупни инфраструктурни проекти во железничката инфраструктура. Освен за пругата кон Бугарија, обезбедени се и 7,5 милиони евра за изградба...

Шукова: До јануари ќе се распише тендер за изградба на регионалната депонија во Свети Николе

Најдоцна до јануари ќе биде распишан меѓународниот тендер за избор на компанија што ќе ја гради регионалната депонија и претоварните станици за Источен и Североисточен регион кај селото Мечкуевци, Општина Свети Николе. Ова денеска го најави министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова. Министерката информираше дека во финална фаза е подготовката на тендерската документација за проектот во вредност...

Европа постигна договор за првите правила за надзор на вештачката интелигенција во светот

Преговарачите на Европската унија во петокот склучија договор за првите сеопфатни правила за вештачка интелигенција во светот, отворајќи го патот за правен надзор на технологијата која треба да го трансформира секојдневниот живот и чија употреба поттикна низа предупредувања за егзистенцијални опасности за човештвото. Како што јавува Асошиејтед прес, преговарачите од Европскиот парламент и 27-те земји-членки ги надминаа големите разлики, вклучително...

Заврши скрининг процесот со ЕУ, почетокот од преговорите за членство на земјава

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија Бојан Маричиќ го затвори синоќешниот последен Билатерален состанок од Поглавјето 31 за Кластерот 6, во седиштето на Европската Комисија во Брисел. Почетната фаза од преговорите за членство на С.Македонија во ЕУ е завршена, но за продолжување на преговорите со ЕУ неопходно е да се изгласаат уставните измени во Собранието...

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите во Европскиот парламент. На средбата, европратениците се сложиле дека движечката определба на групата на социјалистите и демократите во Европскиот Парламент е клучна за реализација на планот за проширување на Европското...

Германија и Словенија заеднички ќе работат на интеграција на Западен Балкан во ЕУ

Германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во Љубљана се сретна со нејзината словенечка колешка Тања Фајон, при што заклучокот од средбата е дека двете земји ќе работат заедно за да го забрзаат пристапувањето на земјите од Западен Балкан во ЕУ. Ова беше кажано во вторникот во Љубљана, пренесува германската новинска агенција ДПА.  „Нашата заедничка цел е да го промовираме...

Германија ги продолжи граничните контроли со Полска, Чешка и Швајцарија

Германија го продолжи времетраењето на привремените гранични контроли со Полска, Чешка и Швајцарија до 15 декември, информираше германското Министерство за внатрешни работи, пренесува германската новинска агенција ДПА. Иако сите нејзини соседи се дел од Шенген зоната за слободно движење на граѓаните и вообичаено досега Германија немаше гранични контроли за проверка на документите на било која од границите, оваа мерка беше...

Лицата над 70 години до возачка дозвола само со лекарско уверение, предлага ЕУ

Сообраќајните несреќи во ЕУ доведуваат до смрт на околу 20.000 лица, а бриселските власти сакаат ова да го променат, меѓу останатото, и со нова регулатива за сообраќајните дозволи, пишува германската новинска агенција ДПА. На заедничкиот состанок на министрите за сообраќај на земјите-членки на ЕУ вчера се најде и спорниот предлог за лицата постари од 70 години да можат да си...

Случајот со Вања злоупотребен за да се обвини ЕУ за неспособност

Случајот со 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје се злоупотребува без никакви аргументи да се нападне ЕУ како немоќна и небезбедна. Исчезнувањето на деца не е поврзано со членство во Унијата, туку е глобален феномен кој буквално го има во сите држави од светот. Станува збор за светска проблематика која не може да се доведе во корелација со дискусија за...

Со средства од 2,1 милиони евра на ЕУ ќе се поддржуваат уметнички проекти

Министерството за култура информира дека објавен e повикот за грантовата линија од Програмата „Креативна Европа“, потпрограма Култура на Европската Унија, насловена „Изведувачка Европа“ („Perform Europе“). „Станува збор за грантова линија која е наменета за соработка во областа на изведувачките уметности во 40-те земји учеснички во програмата „Креативна Европа“, меѓу кои е и Северна Македонија. За повикот се одвоени средства во...

Објавен тендерот за изградба на гасоводна врска меѓу С.Македонија и Грција

Европската Унија денеска го објави тендерот за избор на компанија што ќе го гради интерконективниот гасовод меѓу С.Македонија и Грција. Оваа информација вчера ја најави министерот за економија Крешник Бектеши. Тендерската постапка предвидува заинтересираните компании да ги достават своите понуди најдоцна до 1 февруари 2024 година. Интерконекторот кон јужниот сосед на нашата земја треба да ѝ обезбеди посигурно снабдување со...

Да нема илузија кај партиите дека уставните измени може да се репреговараат за влез во ЕУ

Продолжување на преговорите за пристапување на С. Македонија во ЕУ, нема да има додека не се заврши процесот на уставни измени во Собранието на РСМ, односно додека политичките партии не постигнат консензус по ова прашање. Нашата земја најверојатно нема да биде точка на дневниот ред на лидерскиот самит на ЕУ во декември, посочуваат дипломатски кругови од Виена. Дипломатите од Виена...

Отровниот воздух убил повеќе од 500.000 луѓе во ЕУ во 2021 година

Нечистиот воздух убил повеќе од половина милион луѓе во Европската Унија во 2021 година, покажуваат проценките што ги пренесува „Гардијан“. Околу половина од смртните случаи можело да се избегнат со намалување на загадувањето до границите препорачани од лекарите. За првпат, Европската агенција за животна средина го процени целосниот товар на болести што ги носи загадениот воздух. Истражувачите откриваат и колку...

Украина и ЕУ со ист став: Русија сака да направи проблем во Западен Балкан

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и Европската Унија во изминативе денови предупредија на активностите на Русија за да предизвика проблеми во Западниот Балкан, кои би го отргнале вниманието на меѓународната јавност од воената агресија врз Украина. Зеленски најпрво на 15 ноември годинава јавно предупреди дека Русија би можело да подготвува војна во регионот на Западниот Балкан, со цел да го одвлече...

ЕУ ќе го забрани извозот на отпадна пластика во сиромашните земји

Европската Унија (ЕУ) склучи договор кој ќе ги спречи бродовите со отпадна пластика да се истовараат во пристаништата на посиромашните земји. Европските пратеници и земјите-членки, се согласија во петокот да забранат извоз на пластично ѓубре во земји надвор од групата на богати земји на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦР), од средината на 2026 година. Договорот се склучи на...

Тендерот пропадна, Битола ќе почека за пречистителна станица за отпадни води

Пропадна тендерската постапка за изградба на пречистителна станица за отпадни води во Битола, кој беше распишан пред една година и требаше да отпочне да се изведува годинава. Од Министерството за животна средина и просторно планирање за Мета.мк информираат дека компаниите кои учествувале на тендерот доставиле понуди кои биле над проектираниот буџет. Инаку, проектот за изведба на битолската пречистителна станица е...

ЕУ: Здравството ви е за ремонт, медицински сестри и специјалисти заминуваат во странство

Беше направена првата трансплантација на црн дроб во земјата. Но, остануваат да се решат многу предизвици во областа на јавното здравје, посебно во однос на контролата на тутунот и достапноста, потоа, опсегот на здравствените услуги, финансирањето на примарната здравствена заштита, а треба да се подобри и  скринингот за рак. Освен тоа, усогласувањето на македонското здравство со здравственото законодавство на...

Општините се соочуваат со финансиски потешкотии и загаден воздух, велат од ЕК

Финансиските тешкотии, јавните набавки, аерозагадувањето и занемарувањето на граѓанското општество при одлучувањето се дел од многуте критики што Северна Македонија ги доби за локалната самоуправа од Европската комисија во Извештајот за 2023 година за нејзиниот пат кон евроинтеграциите. Порталб.мк анализираше што пишува во Извештајот за општините. Во извештајот се наведува дека реформите во локалната самоуправа, главно оние поврзани со фискалната децентрализација,...

ЕУ со порака: На регионалните депонии да работите и воздухот да го прочистите

С.Македонија годинава постигнала ограничен напредок во поглавјето Животна средина и климатски промени, потенцираат од Европската комисија во најновиот Извештај за земјава. Минатогодишните препораки се делумно исполнети, а во нареднава година треба особено да се работи на три точки. Од Европската комисија бараат наредниве месеци да се искористат за оспособување на регионалниот систем за управување со отпад во Источниот и Североисточниот...

Старо видео од шатори со мигранти во Брисел не го отсликува животот во Европската Унија

Со старо видео од подигнати шатори, покрај каналот во Брисел, објавата манипулира дека во ЕУ има премногу бездомници, владее сиромаштија и мизерија. Видеото е направено во јануари годинава, кога поради напливот на мигранти, кои чекаат азил во Белгија, беа поставени шатори на мостот во близина на замокот Петит (Владината агенција за азил Федасил). На 7 март годинава тие беа...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...