fbpx
Таг: ЕУ

таг: ЕУ

Бугарија и Романија со делумен влез во Шенген зоната од март 2024 година

Австрија конечно им дозволи на Бугарија и Романија да влезат во Шенген зоната на ЕУ преку авиосообраќајот и морето од март 2024 година, пишува Медиапул.бг. Оваа информација денеска ја соопшти бугарскиот премиер Николај Денков. „По долги и комплицирани преговори, постигнавме начелен договор со Австрија за прием на Бугарија и Романија во Шенген зоната. На почетокот со воздушните и поморските граници....

Четворица загинати и деветмина повредени во руските напади на Херсон

Руските гранатирања и напади со беспилотни летала врз јужниот украински регион Херсон во изминативе 24 часа однеле четири животи. Како што пренесува Гардијан, гувернерот на Херсон, Олександар Прокудин, вчера објави дека во напад со беспилотно летало е убиен маж во градот Станислав, југоисточно од градот Херсон. Оттогаш Прокудин потврди уште три смртни случаи, а кажа дека девет лица се повредени. Утрово...

Објавен тендерот за последната делница од пругата кон Бугарија – рокот за изградба е 5 години

Утрово, на веб-сајтот на ЕУ, беше објавен тендерот за третата фаза од изградбата на железничката пруга од Куманово до границата со Бугарија (Деве Баир), како дел од Коридорот 8. Станува збор за третата делница од Крива Паланка до границата со Бугарија, додека изградбата на останатите две делници од Куманово до Бељаковце и од Бељаковце до Крива Паланка сè уште...

Контраспин: Спинувањето околу ЕУ стана константа на македонската политичка сцена

Двете главни политички партии во македонскиот блок, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не престануваат со спинување и сервирање полуинформации околу ЕУ перспективите на С. Македонија, особено по минатонеделните(14 и 15.12) заклучоци на Советот на ЕУ. Двата најнови спина се однесуваат на ЕУ перспективите на земјава доколку дојде ВМРО-ДПМНЕ на власт и што значела изјавата на шефицата на бугарската дипломатија, Марија Габриел,...

ЕУ го заострува системот за давање азил, за да се намали илегалната миграција

Земјите-членки на ЕУ и Европскиот парламент се согласија на значително построги процедури за азил, во голема реформа на европскиот систем за азил, јавува германската новинска агенција ДПА. Компромисот по макотрпните преговори беше објавен во средата и истиот предвидува бројни дополнувања и заострувања на постојните правила, со цел да се намали нерегуларната миграција во Европската Унија. Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола...

ЕУ презема мерки против социјалната мрежа „Х“ поради дезинформации

Официјални претставници на Европската Унија соопштија дека се сомневаат оти социјалната мрежа „Х“, претходно позната како Твитер, ги прекршила правилата на Унијата во неколку области, меѓу кои и во спречување на нелегални содржини и дезинформации. Би-би-си пренесува дека во објава на „Х“, еврокомесарот Тиери Бретон рече дека социјалната мрежа која е во сопственост на Илон Маск се сомничи и за...

Бугарскиот премиер најави дека земјата ќе добие делумен влез во Шенген зоната

Бугарија и Романија активно преговараат со Австрија за влез во Шенген зоната, а бугарскиот премиер Николај Денков го опиша како голем успех евентуалниот влез на земјата во Шенген зоната во делот на воздушниот и поморскиот сообраќај. Преговорите со Австрија продолжуваат, а Денков се надева оти земјата ќе добие можност за влез во европската зона на слободно патување и во...

Маричиќ: Можевме да бидеме ѕвезди минатата недела заедно со Молдавија и Украина

Оваа 2023 година, како С. Македонија имавме чиста ситуација да поентираме и да бидеме ѕвезди на оној совет минатата недела заедно со Украина и со Молдавија, но за жал, тоа не се случи. Ова денеска го истакна вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ, кој учествуваше на настанот со наслов „Геополитичко проширување на ЕУ: Нови можности, стари ризици?“ на темата...

Опаѓа поддршката за членството во ЕУ во земјава, најизразен отпор кај младите

Поддршката за членството на Северна Македонија во ЕУ опаѓа, иако мнозински 60 отсто од граѓаните одговориле дека ќе гласаат потврдно ако следната недела би се оддржал референдум за членство на земјава во ЕУ. Иако мнозинството граѓани и годинава го поддржуваат овој надворешнополитички приоритет на земјава, станува збор за најнискиот процент за поддршка за членство во ЕУ од 2014 година...

Османи: Неодговорни политичари ризикуваат да ни се повтори грешката од Букурешт 2008

Граѓаните на Северна Македонија не се вознемирени од позитивната одлука на Унијата за Украина, туку од политичарите кои со неусвојувањето на потребните уставни измени ризикуваат повторување на грешката на Букурешт 2008. Ова денеска го изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи, коментирајќи ја геополитичката одлука на Европската Унија, за почеток на преговори со Украина. Според Османи, тоа би значело повторно...

Бојана Зориќ: Медиумската писменост и младинскиот развој се суштински во справувањето со странското мешање и безбедносните предизвици

Безбедносните проблеми на Западен Балкан сега исто така се поврзани и со дезинформациите и лажните вести кои имаат тенденција да го дестабилизираат регионот и може да го попречат остварувањето на најважните стратешки цели на Западен Балкан. За оваа и за други теми Порталб.мк разговараше со Бојана Зориќ, експерт за безбедносни прашања во Западен Балкан. Таа нагласува дека безбедносните предизвици...

Партиски препукувања: кој е главниот виновник поради што Македонија извиси во Брисел?

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ преку преписки се докажуваа кој е виновен бидејќи државата не ги отворила поглавјата од преговорите со ЕУ, по последниот Самит на ЕУ. Владејачката партија смета дека поради блокадата на опозицијата во македонското Собрание државата не ги отвори поглавјата од преговорите со ЕУ, додека пак според опозицијата, Македонија е блокирана е резултат на слабата меѓународна политика на...

Османи: Денес можеше да биде ден за славење и кај нас

Денеска можевме и ние да славиме, но антиевропските темни сили држат во заложништво два милиони граѓани, порача македонскиот министер за надворешни работи денеска на својата Фејсбук страница, честитајќи го почетокот на преговорите за пристапување во ЕУ на Украина и Молдавија. „Честитки до Украина и Молдавија за почетокот на преговорите со Европската Унија. Денес можеше да биде ден за славење и...

Орбан попушти, ЕУ ќе ги започне пристапните преговори со Украина и Молдавија

Европскиот совет вечерва одлучи да ги отвори пристапните преговори на ЕУ со Украина и Молдавија, пренесува весникот Гардијан. Наместо да стави вето, унгарскиот премиер Виктор Орбан се одлучи да го напушти моментот на донесување на одлуката во Брисел и на тој начин овозможи да отпочне преговарачкиот процес со двете земји, и покрај претходните закани дека нема да дозволи Украина...

Грција со вето за Албанија за преговорите во ЕУ поради градоначалникот на Химара

Грција нема да даде согласност за следната фаза на пристапните преговори за ЕУ на Албанија, ако нема напредок по прашањето за избор на градоначалникпт на Химара, Фреди Белери, потврди грчки дипломат во Брисел, а пренесе агенцијата АНА-МПА. Согласно истите извори, ставот на Грција е јасен. Грција се согласила на испраќање писмо на ЕУ до Тирана, што е прв чекор во...

Гир: Судството е на критична точка, пристигнаа 40 препораки од оценската мисија на ЕУ

Вкупно 40 препораки има во извештајот на оценската мисија на Европската Унија за работата на Судскиот совет, информираше денеска евроамбасадорот Дејвид Гир на брифинг со новинарите. Експертскиот тим на Европската Унија, предводен од судијата во Врховниот суд на Хрватска, Бранко Хрватин, дојде во земјава во септември за да ја „скенира“ состојбата со Судскиот совет, институција која беше предмет на голем...

Над 560 милиони евра обезбедени за пругата кон Бугарија и заеднички железнички премин со Србија

За изградба на третата фаза од пругата кон Бугарија меѓу Крива Паланка и Деве Баир се обезбедени 500 милиони евра, информираше денеска министерот за финансии Фатмир Бесими. Тој изјави дека над 560 милиони евра се обезбедени за реализација на значајни крупни инфраструктурни проекти во железничката инфраструктура. Освен за пругата кон Бугарија, обезбедени се и 7,5 милиони евра за изградба...

Шукова: До јануари ќе се распише тендер за изградба на регионалната депонија во Свети Николе

Најдоцна до јануари ќе биде распишан меѓународниот тендер за избор на компанија што ќе ја гради регионалната депонија и претоварните станици за Источен и Североисточен регион кај селото Мечкуевци, Општина Свети Николе. Ова денеска го најави министерката за животна средина и просторно планирање, Каја Шукова. Министерката информираше дека во финална фаза е подготовката на тендерската документација за проектот во вредност...

Европа постигна договор за првите правила за надзор на вештачката интелигенција во светот

Преговарачите на Европската унија во петокот склучија договор за првите сеопфатни правила за вештачка интелигенција во светот, отворајќи го патот за правен надзор на технологијата која треба да го трансформира секојдневниот живот и чија употреба поттикна низа предупредувања за егзистенцијални опасности за човештвото. Како што јавува Асошиејтед прес, преговарачите од Европскиот парламент и 27-те земји-членки ги надминаа големите разлики, вклучително...

Заврши скрининг процесот со ЕУ, почетокот од преговорите за членство на земјава

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија Бојан Маричиќ го затвори синоќешниот последен Билатерален состанок од Поглавјето 31 за Кластерот 6, во седиштето на Европската Комисија во Брисел. Почетната фаза од преговорите за членство на С.Македонија во ЕУ е завршена, но за продолжување на преговорите со ЕУ неопходно е да се изгласаат уставните измени во Собранието...

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...