fbpx

ЕУ го заострува системот за давање азил, за да се намали илегалната миграција

Компромисот по макотрпните преговори беше објавен во средата и истиот предвидува бројни дополнувања и заострувања на постојните правила, со цел да се намали нерегуларната миграција во Европската Унија

-

Земјите-членки на ЕУ и Европскиот парламент се согласија на значително построги процедури за азил, во голема реформа на европскиот систем за азил, јавува германската новинска агенција ДПА.

Компромисот по макотрпните преговори беше објавен во средата и истиот предвидува бројни дополнувања и заострувања на постојните правила, со цел да се намали нерегуларната миграција во Европската Унија.

Претседателката на Европскиот парламент Роберта Мецола изјави дека денешниот ден ќе влезе во историјата како денот кога ЕУ постигна историски договор за нов сет на правила за управување со миграцијата и азилот.

Реформата е предмет на интензивна работа од 2015 година, кога во ЕУ пристигнаа рекорден број мигранти.

Додека земјите со десничарски влади, како Унгарија, беа силно за заострување на постоечките правила, хуманитарните организации и европската политичка левица изразија загриженост за деградацијата на човековите права.

Реформата „ќе обезбеди ефикасен европски одговор на овој европски предизвик“, рече претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„Тоа значи дека Европејците ќе одлучуваат кој ќе дојде во ЕУ и кој ќе остане, а не шверцерите“, додаде таа.

Реформата, на пример, предвидува многу построго постапување со луѓето од земји кои се сметаат за релативно безбедни. Сè додека не се донесе законска одлука за нивното барање за азил, барателите на азил треба да бидат сместени во прифатни центри, според строги правила.

Додека Европската народна партија, која ги вклучува конзервативните политички групи во Европскиот парламент, го поздрави договорот како „историски договор“, левоориентираните пратеници на ЕУ брзо критикуваа.

„Преговарачите се согласија да го поткопаат правото на барање азил“, рече германскиот пратеник од ЕУ, Демијан Бозелагер, кој е член на Европските зелени.

„Овој нов систем ќе се погрижи да имаме затворски логори на нашите граници и никогаш не требаше да биде прифатен“, рече Бозелагер.

Според новиот систем, распределбата на луѓето кои бараат заштита меѓу 27-те земји-членки на блокот ќе се реорганизира според новиот сет на правила наречени механизам на солидарност.

Ако некоја земја не сака да прими бегалци, од нив се бара да обезбеди поддршка во различна форма, на пример преку финансиска компензација.

Договорот допрва треба да биде потврден од пленарната седница на Европскиот парламент и земјите-членки на ЕУ, што обично се смета за формалност.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...