fbpx
Таг: Европски парламент

таг: Европски парламент

По Катар – Катаргејт: „Секое чудо за три дена“ или кон системски решенија

Поранешната потпретседателка на Европскиот парламент Ева Каили останува во притвор. Ова е неодамнешната одлука на Белгискиот суд. Каили е обвинета кон средината на месецов за корупција, учество во криминална организација и перење пари, со уште петмина други обвинети. Случајот е поврзан со влијание на одлуки за неодамнешното одржување на светското првенство во фудбал во Катар. Запленети се вкупно околу...

Не е точно дека претставници на Европскиот парламент го газат знамето на Донецката Народна Република

Оваа информација e објавена на 8 декември годинава, на Јаху Њуз. Луѓето кои го газат знамето воопшто не се претставници на Европскиот парламент, а видеото е снимено месеци по почетокот на воената инвазија на Русија врз Украина, така што ова видео не би можело да биде една од причините за инвазијата, спротивно на она што се тврди во постот,...

ЕП ја разреши Каили од потпретседателската функција поради аферата за корупција

Европскиот парламент (ЕП) денеска со 625 гласа „за“, 1 „против“ и 2 „воздржани“ денеска ја разреши потпретседателката на парламентот Ева Каили, по нејзиното приведување од белгиската полиција поради сомнежи за корупција, односно примање пари и подароци од организаторот на Светското фудбалско првенство во Катар, соопшти ЕП. Каили во ЕП влезе како независна пратеничка од Грција. Таа не е единствениот член...

Европскиот парламент ја прогласи Русија за држава – спонзор на тероризмот

Европскиот парламент вчера ја усвои Резолуцијата со која ја прогласи Русија за држава - спонзор на тероризмот, поради бруталните и нехумани дејствија нанесени врз Украина и нејзините граѓани од почетокот на воената инвазија на 24 февруари годинава, јавува Јуроњуз. „Намерните напади и злосторства извршени од страна на Руската Федерација врз цивилното население на Украина, уништувањето на цивилната инфраструктура и другите...

Европскиот парламент со нова проценка за политичката ситуација во Босна и Херцеговина, Косово и Србија

Европскиот парламент денеска ја презентираше својата проценка за политичката ситуација во три земји-пристапнички: Босна и Херцеговина, Косово и Србија. Босна и Херцеговина: Ставање крај на политичкиот ќорсокак и унапредување на реформите Европратениците ја потврдија својата поддршка за евроатлантската ориентација на Босна и Херцеговина. Сепак, тие силно ги осудуваат сите реторики на омраза и попречувачки дејствија, вклучително и повлекување и опструкција на...

Европскиот парламент го поддржа предлогот гасот и нуклеарната енергија да се сметаат за одржливи

Европскиот парламент одржа средба во Стразбур, Франција на која 328 пратеници гласаа за предлогот од Европската комисија некои инвестиции во гас и нуклеарна енергија да се сметаат за одржливи. Против предлогот гласаа 278 пратеници, пишува Њујорк Тајмс. Европската комисија го претстави овој предлог со цел инвеститорите да добијат пристап до евтини заеми или државни субвенции. Предлогот е дел од новиот...

Европскиот парламент со мнозинство гласови го поддржа пристапот на Хрватска во еврозоната

Европратениците денес со мнозинство гласови дадоа позитивно мислење за кандидатурата на Хрватска да стане најновата членка на еврозоната од 1 јануари 2023 година. Парламентот со 539 гласа „за“, 45 гласа „против“ и 48 воздржани, го усвои извештајот на Зигфрид Мурешан (ЕПП, РО) во кој се наведува дека Хрватска ги исполнува сите критериуми за усвојување на еврото на 1 јануари 2023...

Почина претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли

Претседателот на Европскиот парламент (ЕП), Давид Сасоли почина синоќа во болница во Италија, соопшти портпаролот на ЕП Роберто Куиљо на Твитер. 65-годишниот Сасоли престојувал во центар за онкологија во Италија повеќе од две недели „поради тешки компликации настанати поради проблеми со имунолошкиот систем“. Европскиот парламент објави дека знамињата се спуштени во негова чест. „Нашето најдлабоко сочувство е до неговото семејство и...

Парламентот е мост кон процесот на евроинтеграција и затоа треба да функционира

Во исчекување на датум за почеток на преговори за членство во ЕУ, Северна Македонија мора да продолжи со реформите, а Собранието и Владата да го зајакнат дијалогот и да постигнат консензус при донесувањето на законите кои се од значење за идното членство на земјата во ЕУ. Парламентот треба да биде важен мост кон процесот на евроинтеграција на земјата и...

Ќучук и Шидер: Бугарија и С. Македонија наместо кон историјата, треба да се свртат кон сегашноста и иднината

Наместо задлабочување во историјата и националистичка реторика, и Северна Македонија и Бугарија треба да се насочат кон иднината и кон соработка во сегашноста, а историските прашања да се остават на историчарите, за да не градиме уште ѕидови, туку мостови, а билатералните прашања да не стануваат пречка за земјата. Скандалот со фалсификуваните пасоши во Северна Македонија е многу загрижувачки, но...

Позитивата за реформите во сенка на „бугарските работи“

На вчерашната седница на Европскиот парламент (ЕП) беа усвоени резолуциите за извештаите за Северна Македонија, Албанија, Србија и Косово, а постапката е сѐ уште во тек за преостанатите држави од регионот и држави кандидати – Црна Гора, Босна и Херцеговина и Турција. Oвогодишната резолуција на EП за нашата држава има три главни аспекти – односот кон почетокот на преговорите, ставот...

Во годишниот извештај за земјава, ЕП со амандмани против бугарските провокации

Во Годишниот извештај за Северна Македонија поднесен до Европскиот парламент (ЕП), кој ќе се најде на дневен ред пред европратениците утре и задутре (24 и 25 март 2021) да се додадат и амандмани кои се однесуваат на непримереното однесување и провокации на претставници на бугарските власти. Со таков предлог вчера излегле европратеници од Зелените и од Социјалистите, кои ги...

Во очекување на зборот на Европскиот парламент

Со низа средби на највисоко ниво и без многу контроверзи минатата недела мина посетата на известителот за Северна Македонија на Европскиот парламент, Илхан Ќуќук. Македонската јавност главно ја издвои неговата изјава дека постојат големи разлики меѓу бугарските барања и очекувањата на Северна Македонија. Европскиот парламент има позначајна улога во завршните фази од процесот на проширување, кога е неопходна неговата согласност...

Во Западен Балкан и Северна Македонија дезинформациите многу често се шират од домашни фактори

Дезинформациите се сеприсутен дел на политичкиот живот во целиот Западен Балкан, без исклучоци. Но, додека за дезинформациите често се говори во контекст на надворешни закани за функционирањето на властите и демократија, најголемите виновници за нивно продуцирање и штитење не се странски фактори. Во најголемиот број случаи станува збор за „домашни“ актери, а дезинформациите се најчесто само симптом, а не...

Најпознатата програма за млади во Европа со зголемен буџет до 2027 година, но помалку од ветеното

Најпознатата програма за млади во Европа, Еразмус+ може да се соочи со скратување на предвидените средства за финансирање во претстојниот буџет на Европската Унија. Буџетот од 21,2 милијарди евра на Еразмус+ прогрaмата за периодот 2021-2027 година е за дури 14,7 милијарди евра поголем од буџетот за 2014-2020 година. Сепак, оваа сума е помала од 24,6 милијарди евра, која што...

Сасоли: Европскиот совет не кажа „не“, туку ја одложи одлуката за почеток на преговорите

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Мариа Сасоли по средбата со претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери изјави дека Европскиот совет не кажал „не“, туку ја одложил одлуката за отпочнување на пристапниот процес на Македонија во ЕУ. Тој нагласи дека не станува збор за историска грешка, туку за историски застој, се наведува во соопштението на Собранието на РСМ по одржаната...

Првата посета на претседателот на ЕП, Давид Сасоли, надвор од ЕУ ќе биде на Македонија

На неговата прва официјална посета надвор од Европската унија, претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли ќе го посети Скопје во понеделник и вторник, 4 и 5 ноември 2019. „Сасоли ќе се сретне со премиерот Заев и претседателот Пендаровски, ќе одржи средби и со лидерите на парламентарните политички партии, претседателот Џафери и ќе се обрати во Парламентот. На почетокот на посетата,...

ЕП изгласа резолуција за итно давање датум на Македонија и Албанија

Со 412 гласа „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“, Европскиот Парламент изгласа резолуција со која ги повикува земјите-членки на ЕУ на наредната средба да донесат одлука за почнување преговори со Македонија и Албанија. Резолуцијата беше поднесена од 58 европратеници, кои изразија „длабоко разочарување од неможноста на Унијата да почне пристапни преговори, со оглед на тоа што обете држави направија значителни...

ЕП: Руската пропаганда во ЕУ од јануари досега двојно поголема отколку во 2018

Странското мешање во изборите се заканува на демократските општества во Европа, а ги потпомага анти ЕУ силите, десничарските екстремисти и популистите. Русија, која е најголем извор на дезинформации, годинава двојно ги удвоила своите напори, па од почетокот на годинава досега се забележани 998 случаи на дезинформации поврзани со Русија, наспроти вкупно 434 случаи во 2018 година, предупреди денеска Европскиот...

Ќе се бара друга замена за еврокомесарот Хан, Унгарецот Трочани отпадна од игра

Комитетот за правни прашања на Европскиот парламент го отфрли предлогот на Унгарија за Ласло Трочани да биде нов комесар за проширување и соседска политика, пренесува „ЕУобсервер“. „Политико“ јавува дека отфрлањето на предлогот за именување на новиот еврокомесар е поради можноста за постоење на конфликт на интереси. Покрај Трочани, со идентично објаснување е отфрлен и предлогот на Романија за назначување...

Безбедноста на Интернет зависи од нас, заштитете ги вашите лични податоци

Интернетот ни дава брз пристап до информации од секој агол на светот, ни овозможува да останеме информирани за глобалните настани, обезбедувајќи подобро разбирање на светот и поврзувајќи нѐ на...