fbpx
Таг: азиланти

таг: азиланти

МВР демантира: Прифатниот центар во Гази Баба нема да се користи за бегалците од Авганистан

Министерството за внатрешни работи (МВР) „најостро ги демантира дезинформациите пласирани од одредени портали дека Прифатниот центар во Гази Баба ќе се користи за сместување на бегалците од Авганистан, и дека министерот Спасовски тоа го потврдил“. Како што порачаа од МВР, всушност станува збор за преселување на Прифатниот центар за странци во близина на Бардовци. Користениот статус на министерот Спасовски е во...

УНХЦР: Земјите-членки на ЕУ да го осигураат пристапот до азил

Поради зачестените протерувања и неформалните враќања на бегалците и на барателите на азил на европските копнени и морски граници, Агенцијата на ОН за бегалци, при УНХЦР, ги повикува земјите да ги истражат и да ги прекинат овие практики. Апелираат до земјите-членки на ЕУ да применат независни национални механизми за мониторирање кои ќе го осигураат пристапот до азил, ќе го...

Опаѓа бројот на барања за азил во ЕУ

Во првата половина на 2018 година во ЕУ, Норвешка и Швајцарија биле примени 301.390 барања за азил, што е пад за 15% во однос на првата половина на 2017 година, соопшти Европската канцеларија за азилска поддршка (ЕАСО). Во јуни годинава, пак, биле примени 1.600 барања за азил помалку отколку во мај. Денеска објавените бројки од ЕАСО покажуваат дека генерално се задржува...

Кај Царовска стигнале само две забелешки за стратегијата за бегалците

Само две забелешки стигнале во Министерството за труд и социјална политика денеска, на последниот ден кога организациите или граѓаните може да даваат предлози или забелешки за нацрт-стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017-2027 година и за предложениот национален акциски план за интеграција на бегалци 2017-2027 година. До вчера немаше стигнато ниту една реакција, иако уште пред 18 дена, кога...

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ загрижен поради новата предлог-стратегија за бегалците

Од централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ денеска соопштија дека на саботната седницата, меѓу другото, изразиле загриженост од најавената нова стратегија за мигрантите на Владата на Република Македонија, со која, како што оцениле, „Владата се подготвува да прифати поголем број мигранти во Република Македонија“. „ВМРО-ДПМНЕ укажува дека давање државјанства на десетици илјади мигранти во Република Македонија и нивно трајно населување со сигурност ќе...

Никој не испратил забелешки за нацрт-стратегијата за бегалци

До денеска не се стасани никакви предлози или реакции до Министерството за труд и социјална политика за предлог-нацртот на стратегијата за интеграција на бегалци и на странци 2017- 2027 година и за предлог-нацртот на националниот акциски план за интеграција на бегалци 2017- 2027 година, велат за „Мета“ од одделот за односи со јавноста на Министерство. Иако по социјалните мрежи во...

Европски суд: Легитимно е враќањето на азилантите во Хрватска

Австрија и Словенија можат легитимно да ги враќаат во Хрватска барателите на азил што стигнале на нивна територија преку Хрватска во екот на мигрантската криза, одлучи денеска Европскиот суд за човекови прави. Судот заклучил дека во овој случај се применува Даблинскиот договор, според кој земјата на ЕУ во која барателот на азил прво влегол, треба да го разгледа неговото барање за азил. Австриските...

Стратегијата на Царовска за интеграција на бегалците била само „необврзувачки патоказ“

Министерството за труд и социјална политика на својата веб-страница објави нацрт-верзија на нова стратегија за интеграција на бегалци и на странци и национален акциски предлог-план за период од 10 години, односно за периодот од 2017 година до 2027 година и истовремено посочи дека почнува јавна дебата за мерките предвидени во двата документа, која ќе трае до 8 август годинава....

Грција формира нова комисија за брзо решавање на прашањето со азилантите

Грција денеска формирала нова комисија која треба да одлучува околу тоа кои мигранти треба да бидат вратени во Турција, врз основа на договорот меѓу Европската Унија и Анкара, а за да се забрза решавањето на прашањето со азилантите, јавуваат светските агенции. Ваквиот потег доаѓа откако постоечките 20 комисии ги блокирале најголемиот број од случаите за враќање на бегалците во Турција, наведуваат...

Барателите на азил во Австрија за една година ја чинеле државата 421 милион евра

Барателите на азил Австрија за една година ја чинеле 421 милон евра, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи на таа земја. Лани на азилантите кои се нашле под државна заштита биле потрошени повеќе од 246 милиони евра, а годинава 175 милиони евра. До 30 декември 2015 година за помош од австриската држава се пријавиле 57.610 баратели на азил, а заклучно со...

Германија: Експлозивна направа фрлена на куќа на азиланти

Непознато лице во текот на изминатата ноќ во фрлило експлозивна напарава на куќа на азиланти во јужниот германски град Филинген-Швенинген, соопшти полицијата. Портпаролот на регионалната полиција, Томас Калмбах, соопшти дека „за среќа“ направата не експлодирала и оти никој не е повреден. Клембах рекол дека непознато лице околу еден часот по полноќ ја фрлило експлозивната направа преку оградата во куќата на барачите...

Во Германија годинава пристигнале повеќе од еден милион азиланти

Германија до крајот на годинава ќе регистрира околу 1,09 милиони азиланти, пренесе денеска весникот „Зексише цајтунг“, повикувајќи се на необјавена владина статистика. Бројот е во согласност со очекувањата на германските претставници. Локалните власти се соочени со проблемот на згрижување на голем број луѓе кои бегаат од судирите на Блискиот Исток и во Африка. Германското МВР засега не ја коментира информацијата. Високиот комесаријат...

Бундестагот го заостри законот за азиланти

Долниот дом на германскиот парламент, Бундестаг, денеска и покрај бројните критики на здруженијата за заштита на човековите права и на левичарските партии, усвои нов закон за азил со кој драстично се намалуваат правата на барателите на азил. Со законот, освен Србија, БИХ и Македонија, како земји со безбедно потекло се дефинираат Албанија, Црна Гора и Косово, така што барателите на...

Аврамопулос: Азилантите од Балканот што побргу да се вратат дома

Европскиот комесар за миграција и за внатрешни работи, Димитрис Аврамопулос, денеска ја поддржа идејата за создавање заедничка европска листа на „безбедни“ земји и се заложи азилантите од оваа група земји што побргу да се вратат дома. - Мислам, пред сè, на азилантите од Западен Балкан и од Турција – рече Аврамопулос на прес-конференцијата во Стразбур, додавајќи дека една петина, односно...

Германија: Полицијата употреби солзавец на демонстрантите

Германската полиција испукала солзавец на неколку стотини демонстранти кои фрлале шишиња и камења на автобусти полни со азиланти, кои утринава пристигнаа гратчето Хајденау, на истокот на Германија. Синоќа неколку стотина лица одржаа мирен протетест во градот Хајденаи, во близина на Дрезден, во знак на протест поради очекуваното пристигнување на 250 бегалци кои треба да бидат сместени во празна зграда. Локалните медиуми...

Европската комисија без пофалби и критики за новиот закон за азиланти

Европската комисија реагираше на новиот закон со кој им се обезбедува привремена заштита на мигрантите и на бегалците што поминуваат низ Македонија. - Го нотираме новиот закон за азил и привремена заштита за мигранти кој стапи на сила на 20 јуни. Законот ќе им овозможи на мигрантите да побараат од секој полицаец апликација со која се регулира нивниот транзит низ земјата...

Пред Влада ќе се отвори пункт за донации за азилантите

Од денеска до недела, во „Кампот на слободата“ ќе има отворен пункт за собирање донации за помош на азилантите што транзитираат низ Македонија. Пунктот ќе биде поставен кај централната бина, пред Влада. Секој што сака, може да помогне со донирање пилешки паштети, кроасани, енергетски штангли, урми, вода, затворени обувки за пешачење, чорапи, фластери, кенгури за бебиња и пелени. На тема „Да им помогнеме на...

Тачи: Гласините дека Германија дели работни дозволи, причина за бранот азиланти

Косовскиот министер за надворешни работи, Хашим Тачи, во интервју за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“, изјавил дека причина поради која десетина илјади косовски граѓани побарале азил во западните држави била гласината дека Германија на голема врата дели работни дозволи, пренесуваат српските медиуми. - Тоа е апсурд, но доведе до тоа голем број луѓе да патуваат за Германија. Дури некои косовски...

Германија: Запалени згради за азиланти

Засега непознати лица, според германската полиција, подметнаа пожар во три празни згради во Баварија, кои биле наменети за сместување азиланти. Пожарот избувнал доцна синоќа, во место во близина на Нирнберг, а полицијата соопшти дека во еден од објектите нашла исцртани свастики и пароли против странци. За време на пожарот, зградите биле празни. Пожарот бил бргу локализиран, при што полесно е повреден еден...

Радовишанец осомничен за злоупотреба на безвизниот режим

Валандовската полиција поднела кривична пријава против Ш.С. (44) од Радовиш, кој е осомничен за злоупотреба на безвизниот режим со државите од Европската Унија и Шенгенскиот договор. Како што информираат од полицијата, осомничениот во 2013 година, преку граничниот премин Табановце, транспортирал двајца жители од селото Колково, до градот Ајзенберг, во Германија, чија цел била да се пријават како баратели на азил.

ЕБР и „Волците” реализираа заедничка вежба за летна алпинистика и јазење (Галерија)

Припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) на МВР реализираа вежба од областа на летна алпинистика и јазење заедно со припадници на Баталјонот за специјални сили „Волци” при Армијата...