fbpx

Евростат: 72 отсто од македонските граѓани се информираат од онлајн медиуми

-

Мнозински 72 отсто од македонските граѓани на возраст меѓу 16 и 74 години во 2021 година го користеле интернетот за читање на онлајн медиуми или за информирање преку електронските верзии на весниците, покажуваат податоците на Евростат. Ова е идентичен процент со просекот на земјите-членки на ЕУ.

Притоа, најголеми корисници на онлајн медиумите во Европа имало во Финска – 93 отсто, по што следат Литванија и Чешка со по 92 отсто од граѓаните на овие земји. Наспроти ова, најмал процент од граѓаните се информираат онлајн во Романија – 59 отсто, Германија – 62 отсто и Франција – 63 отсто.

Меѓу земјите – кандидати за членство во ЕУ од регионот, најмалку корисници на интернетот за читање вести по порталите и електронските верзии на весниците има во Албанија – 58 отсто, додека Црна Гора предничи со 80 отсто од граѓаните кои читаат вести онлајн.

Од родова перспектива, податоците на Евростат покажуваат дека 74 отсто од мажите во ЕУ го користат интернетот за читање вести онлајн, наспроти 71 отсто од жените.

Од аспект на возрасни групи, во земјите-членки на ЕУ читањето онлајн на портали и весници е најпопуларно кај возрасната група меѓу 25 и 54 години (75 отсто). Лицата со високо образование (85 отсто) воглавно го користеле повеќе интернетот за информирање онлајн од лицата кои не достигнале такво ниво на образование (57 отсто).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Клинички центар и детската болница во Козле една ноќ без вода, „Водовод“ ќе постави цистерни

Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, Јавната здравствена установа Универзитетска клиника за респираторни заболувања кај децата Козле-Скопје, резиденцијалните објекти на Водно, како и дел од жителите од реон Водно и Козле...