fbpx
Таг: Северна Македонија

таг: Северна Македонија

Лимински: Германија е на ваша страна, сметајте на нашата поддршка

Треба да ги отстраниме бариерите на патот кон ЕУ, бидејќи Северна Македонија треба да го заземе заслуженото место во Европската Унија, кажа министерот за федерални, европски и меѓународни прашања и медиуми и шеф на државната канцеларија на Северна Рајна-Вестфалија, Натанаел Лимински, во своето браќање пред младите на конференцијата „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со...

Бегајќи од руските тенкови, украинската дизајнерка Елизавета спасот го нашла во Скопје

Младата дизајнерка Елизавета Матјушенко е една украинските бегалци која бегајќи од руските гранати и тенкови спасот го нашла тука, во Македонија. Нејзината сестра престојува во Бугарија, а Елизавета со дел од семејството живее во Скопје затоа што тука има пријателка чиј сопруг е Македонец. „Јас сум од Украина, од мало село во близина на Харкив до руската граница. Една од...

Државниот врв и амбасадорите со пораки за поддршка на Украина

Денес, изминува точно една година од почетокот на бруталната руска воена агресија врз Украина, која го втурна украински народ во невидени страдања, загуба на човечки животи и ужасна деструкција. А, сите нас останатите нè соочи со фактот дека во Европа повторно се води крвав конфликт кој предизвикува хуманитарна, економска, енергетска и безбедносна криза. Станува збор за трагедија која влезе...

Северна Македонија ја покажува хуманоста на дело, се собира помош за настраданите во Турција и Сирија

Откако во понеделникот низ светот одекна веста дека страшен земјотрес со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала земјотрес направи пустош низ југоисточна Турција и Сирија бројот на жртвите секојдневно расте. Според  официјалните податоци, како што пренесе Би-би-си, до денес е евидентирано дека во Турција загинале 18.342, а во Сирија 3.377 луѓе. https://meta.mk/prezhiveanite-ja-pominaa-chetvrtata-nokj-na-stud-brojot-na-zhrtvi-od-zemjotresot-nadminuva-21-000/ Овие потресни информации не ги оставија рамнодушни срцата...

Емануел Макрон: Со задоволство наскоро ќе дојдам во Северна Македонија

Со задоволство наскоро ќе дојдам во Северна Македонија, штом ми дозволи агендата, на датум што заеднички ќе го утврдиме како соодветен во поглед на политичката агенда. Oва, во писмо испратено до претседателот Стево Пендаровски, го напишал неговиот колега од Франција, Емануел Макрон. Тој вели дека нашата земја може да смета на неговата целосна и континуирана поддршка во текот на...

Oсмани: И НАТО и ОБСЕ треба да ја одиграат својата улога кога станува збор за поддршката на Украина

Претседавачот со ОБСЕ Бујар Османи денеска пред Северноатлантскиот совет на НАТО ја претстави Програмата на Северна Македонија како Претседавач со ОБСЕ во 2023 година. Тој, во свое обраќање пред Советот со кој претседаваше заменик-генералниот секретар на НАТО Мирчеа Џоана, ја истакна важноста на улогата на НАТО и ОБСЕ во европската безбедносна архитектура и ја презентираше визијата на Северна Македонија како...

Центарот за обука на пилоти на АРМ станува официјален НАТО центар

Армискиот Сквадрон за обука и тренинг, попознат како Центар за обука на пилоти, од денеска се приклучи на центрите за обука на пилоти во Чешка и во Италија како официјален НАТО центар кој е дел од структурата за летачка обука на Алијансата во Европа, соопшти Министерството за одбрана. „Со приклучувањето на овој Центар во НАТО структурата за летачка обука во...

МНР: Активностите на Софија не се во согласност со договорената практика за унапредување на меѓусебните односи

Последните активности на официјална Софија не се во согласност со договорената практика за унапредување на меѓусебните односи; напротив, тие претставуваат потклекнување кон провокациите на оние кои сакаат да ги нарушат напорите на двете влади за стабилен и позитивен развој на односите меѓу двете земји, констатира македонското Министерство за надворешни вработи. „Иако повикувањето на амбасадор на консултација во матичната држава е...

Агелер: Борбата против корупцијата е приоритет за САД

Aмериканската амбасадорка во Северна Македонија, Анџела П. Агелер истакна дека САД имаат план да ги реафирмираат заедничките приоритети како што е борбата против корупцијата. Тоа ќе остане приоритет за Вашингтон и ќе покрене неколку прашања за време на посетата на советникот на Стејт департментот Дерек Шоле, која ќе се оствари следната недела. Агелер, одговарајќи на новинарско прашање во врска со...

Случувања кои го одбележаа образованието во 2022 година: Штрајк на наставници, дојави за бомби, многу изгубени часови

Дојави за бомби, продолжен зимски распуст, штрајк на просветните работници, скратен материјал за матурските испити, обуки за наставници да предаваат по „ново“, 1 септември без учебници, губење настава во повеќе наврати... Ова се само дел од нештата кои ја одбележаа изминатава 2022 година кога станува збор за образованието во нашата земја. И додека можеби очекувањата беа дека годинава најважниот...

С. Македонија станува членка на Дигитална Европа, новата програма на ЕУ

ЕУ и Северна Македонија ќе потпишат меѓународна спогодба за учество во програмата на Унијата, Дигитална Европа (Digital Europe) за периодот 2021-2027 година, информираат во Министерството за информатичко општество и администрација. Оттаму додаваат дека Владата го овластила министерот Адмирим Алити да ја потпише спогодбата, со што Македонија од 1 јануари ќе биде земја членка на програмата, а сите граѓански организации,...

Пендаровски: 31 година не сме имале подолг период на мирен развој на државата

Еден поглед врз целиот период од нашата независност до денеска, ќе покаже дека во овие 31 година не сме имале подолг период на мирен рзвој на државата. Ембаргата, транзицијата, конфликтот од 2001 година, светската финансиска криза во 2009 година, внатрешната криза со упадот во Собранието и пандемијата и војната во Украина, го лимитираа нашиот развој, истакна во своето обраќање...

Ескобар: Северна Македонија e пример во регионот, таа стори сè за пристапни преговори со ЕУ

Северна Македонија стори сѐ за да се отвори првата врата од пристапните преговори со Европската Унија, изјави Габриел Ескобар, заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан во интервју за Атлантскиот совет дадено на почетокот од месецот. Тој кажа дека верува оти оваа Влада има волја и дека луѓето во Македонија имаат капацитет да го сторат...

Северна Македонија стана членка на светска мрежа за сајбер-безбедност

Северна Македонија стана 103-та членка на Глобалниот форум за сајбер-експертиза (Global Forum on Cyber Expertise), една од најголемите светски мрежи за интернационална соработка и градење на капацитети за сајбер-безбедност. Ова се случи на иницијатива на вицепремиерката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска. Во овој форум членуваат и соработуваат владите на најразвиените земји во светот на темата сајбер-безбедност,...

Ковачевски-Рама: Патот кон ЕУ нема да биде лесен, ниту за Северна Македонија, ниту за Албанија, ќе биде фатално да имаме враќање назад

Премиерите на Република Северна Македонија и на Република Албанија, Димитар Ковачевски и Еди Рама, денеска на заедничка прес-конференција ги повторија ставовите на владите на двете земји за проевропските политики, добрососедство и соработка која ќе придонесе за развој на целиот регион. Премиерот Ковачевски неколку пати апелираше до опозицијата да не ги кочи европските процеси и истакна дека втората меѓувладина седница денеска...

Утре започнува со работа Интерконекторниот гасовод Грција-Бугарија

Дозволата за работа на грчкиот дел од Интерконекторниот гасовод Грција-Бугарија (ИГБ) е потпишана, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА. Ова беше последниот административен чекор со кој се овозможува почеток на комерцијалната работа на гасоводот за природен гас од сабота, 1 октомври. Теодора Георгиева и Јоргос Сатлас, извршни директори на бугарската компанија за заедничко вложување ICGB AD која го спроведува проектот, неодамна ја...

Македонија загуби со 0:1 од Бугарија на последниот натпревар во групата од Лигата на нации [Галерија]

Вчерашниот меч на машките фудбалски репрезентации на Северна Македонија и Бугарија заврши со негативен резултат за нашата репрезентација 0:1. Во последниот натпревар во групата од Лигата на нации во која беше Македонија, Бугарија го даде победничкиот гол на почетокот на второто полувреме. Според проценките, натпреварот во живо го проследија околу 20.000 навивачи. Пред почетокот на мечот, на исполнетиот Градски стадион „Тодор...

Бугарските медиуми протоколарно го најавуваат вечерашниот фудбалски дуел во Скопје

Вечерашниот фудбалски меч од Лигата на нациите меѓу Северна Македонија и Бугарија (машки) во главните бугарски медиуми за вечерва се најавува главно протоколарно, без разлика на проблемите меѓу двете држави актуелизирани во последниве 4 години поради придвижување на проширувањето на ЕУ и почетокот на преговорите. Според јавниот радиодифузен сервис Бугарска национална телевизија, потоа според бТВ, главната приватна телевизија со национална...

С. Македонија и Албанија одржаа скрининг состанок со Евростат за поглавјето Статистика

Делегации од Северна Македонија и Албанија во петокот, на 16 септември одржаа објаснувачки скрининг состанок заедно со повеќе од 30 претставници од Евростат како дел од процесот на преговори за пристапување кон Европската Унија (ЕУ). Процесот на преговори за влез во ЕУ на двете земји беше започнат на 19 јули годинава преку првите меѓувладини конференции со секоја од земјите. Следната фаза...

Евростат: 72 отсто од македонските граѓани се информираат од онлајн медиуми

Мнозински 72 отсто од македонските граѓани на возраст меѓу 16 и 74 години во 2021 година го користеле интернетот за читање на онлајн медиуми или за информирање преку електронските верзии на весниците, покажуваат податоците на Евростат. Ова е идентичен процент со просекот на земјите-членки на ЕУ. Притоа, најголеми корисници на онлајн медиумите во Европа имало во Финска - 93 отсто,...

Микроорганизми што го јадат линданот може да нè спасат од огромното загадување од ОХИС

Разложување на опасниот токсин линдан со помош на микроорганизми е истражувањето кое го спроведе младата научничка Марија Тодоровска Ивковиќ со својот тим, во рамките на Програмата за поддршка на...