fbpx

Димитриев ги достави оставките на министрите од СДСМ до Собранието

-

Техничкиот премиер задолжен за организирање на предвремените парламентарни избори, Емил Димитриев, попладнево до Собранието ги доставил оставките на министрите и замениците-министри од редовите на СДСМ во техничката Влада.

Димитриев ги доставил оставките на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на министерката за труд и социјална политика, Фросина Ташевска-Ременски, и на дополнителните заменици-министри, Кире Наумов за финансии, Љупчо Николовски за земјоделство, шумарство и водостопанство и Александар Кирацовски за информатичко општество и за администрација.

Министрите од редовите на СДСМ денеска до техничкиот премиерот доставија условени оставки кои треба да бидат констатирани доколку стапи на сила одлуката за распуштање на Собранието.

Според претходно донесената одлука, парламентот треба да се распушти на полноќ, но во тек се разговори меѓу политичките партии за можно одложување на одлуката.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...