fbpx
Таг: техничка влада

таг: техничка влада

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба, веднаш откако заминал Талат Џафери

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба во Собранието. Причината, како што соопшти Европски сојуз за промени, е тоа што лидерската претходно ја напуштил претседателот на парламентот Талат Џафери, па албанската опозиција немала со кого да дебатира за нивни член во Државната изборна комисија (ДИК). „Излеговме и ние затоа што немавме со кого да ги соочиме аргументите“, рече Меџити. Тој истакна дека...

Конституирано бугарското собрание, Борисов бара пратениците да гласаат за техничка влада

Во Софија денеска беше конституирано 49-тото Народно собрание на Бугарија, на кое новоизбраните пратеници дадоа свечена заклетва. Пратениците денеска не можеа да се договорат околу изборот на собраниски спикер. Предложените кандидати на „ГЕРБ-СДС“, Росен Жељазков и на „Преродба“, Петар Петров не успеаја да соберат доволен број на пратеници за нивен избор на чело на парламентот, пишува Бугарското национално радио.  Од...

ГЕРБ за мандатар за новата влада на Бугарија го предложи неврохирургот Габровски

Партијата ГЕРБ на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов реши за мандатар за формирање на нова политичка влада на Бугарија да го предложи неврохирургот проф. д-р Николај Габровски, за кој сметаат дека е политички неутрален кандидат, известува бугарскот онлајн-медиум mediapool.bg. Претседателот на Бугарија Румен Радев претпладнево му го врачи мандатот и Габровски има седум дена за да излезе со целосна листа...

За привремената бугарска влада „неизбежно“ било да се купува гас од „Газпром“

Обезбеден е еден танкер течен гас за Бугарија за октомври, ама мора да се работи за обезбедување на потребните количества по прифатливи цени за бизнисот и за домаќинствата, соопшти Кризниот штаб за енергетика на техничката владата на Бугарија, пренесува бугарски „Дневник“. Техничкиот министер за енергетика Росен Христов смета дека во сегашната ситуација и недоврешноста на гасоводната врска со Грција, е...

Во Софија повторно протест #ГаzWithMe против намерата на техничката влада да се купува руски гас

Стотици демонстранти се собраа вчеравечер пред Кабинетот на претседателот на Бугарија, во најстрогиот центар на Софија, да протестираат против намерите на техничката влада на Бугарија повторно да купува гас од руски Газпром, јави mediapool.bg. Ова е вториот протест #ГаzWithMe – првиот се случи пред една седмица. „Гасот од внатрешно-политички проблем веќе се претвори во надворешно-политички. Интересот на Бугарија е да сме...

Собранието го отфрли предлогот на ВМРО за укинување на техничката влада пред избори

Со 55 гласа „против“ и 32 гласа „за“, Собранието денеска не го прифати предлогот на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ за укинување на техничката влада на 100 дена пред одржувањето на парламентарните избори, која што беше договорена со Пржинскиот договор. Владејачкото мнозинство во парламентот не го прифати предлогот на опозицијата, со кој во Законот за влада сакаа да се избрише изборот на...

Бугарскиот претседател Радев в четврток ќе го распушти парламентот и ќе назначи нова техничка влада

Кабинетот на Претседателот на Бугарија денеска соопшти дека претседателот Румен Радев в четврток, 16 септември, ќе го распушти парламентот и истиот ден ќе назначи нова техничка влада на Бугарија. Како што пишува бугарскиот медиум „Медиапул“, ова е третиот службен владин кабинет назначен од Радев. Првото назначување службена влада Радев ја направи веднаш по стапувањето на должност во јануари 2017 година, откако...

Напорите на претседателот Радев за формирање нова влада на Бугарија досега без резултат

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска организираше втор круг консултации со политичките партии застапени во парламентот на Бугарија, во обид да се формира нова редовна влада, јавија бугарските медиуми. Во моментов со Бугарија управува техничка влада што Радев ја формираше по избориет во април годинава, кога ниту една партија не успеа да формира влада. Потоа беа закажани уште едни, вонредни,...

Стоев по средбата со Вархеји и Силва: Нема промена на позицијата на Бугарија во однос на Северна Македонија

Нема промена во позицијата на Бугарија во однос на Република Северна Македонија, порача министерот за надворешни работи во техничката влада на Бугарија, Светлан Стоев, по средбата со министерот за надворешни работи на Португалија, Аугушто Сантош Силва, и еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, утрово во Софија, јави бугарски БГНЕС. „Бугарија продолжува со принципиелноста во поддршката на европската интеграција на земјите од...

Новиот бугарски министер за надворешни работи вели дека нема да се промени позицијата кон земјава

Техничкиот министер за надворешни работи на Бугарија, Светлан Стоев денеска ја презеде функцијата од досегашната шефица на дипломатијата, Екатерина Захариева. Уште за време на првиот јавен настап, на денешната прес-конференција тој повтори дека нема да има промена на бугарската позиција кон Северна Македонија. „Рамковната позиција со Република Северна Македонија е усвоена со консензус на сите политички сили во бугарскиот парламент,...

Генерал Стефан Јанев ќе ја предводи техничката влада на Бугарија, дипломатот од кариера Светлан Стоев на местото на Захариева

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска за премиер на новата техничка влада го назначи генералот Стефан Јанев. На местото министер за надворешни работи, што досега го пополнуваше Екатерина Захариева, ќе настапи дипломатот од кариера Светлан Стоев. Радев ја назначи техничката влада по трите неуспеха на ГЕРБ/СДС, „Има таков народ“ и БСП по парламентарните избори на 4 април да формираат влада....

Во Бугарија се подготвува нов состав на Изборната комисија, по неуспехот да се формира влада

Откако стана јасно дека Бугарија не може да добие нова влада, утре, по истекот на еден месец од парламентарните избори на 4 април, и третиот политички субјект на кој ќе му биде врачен мандат за влада, Бугарската социјалистичка партија (БСП), експресно ќе го врати мандатот, со што се исцрпуваат сите можности за разрешница и Бугарија ќе мора да организира...

Заев нуди влада на национален спас по германски рецепт, ВМРО-ДПМНЕ бара пржинска влада пред избори

Премиерот Зоран Заев денеска во интервју за „Слободен печат“ ја отвори дебатата околу можноста за формирање на влада на национален спас со опозицијата, но и рече дека со актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски не може да се разговара околу тоа прашање. Тој рече дека двете страни треба да се заедно во власта за да се департизира администрацијата, а...

Агим Нухиу нов министер за внатрешни работи, по Пржинскиот договор смени и во другите министерства

Откако ДИК ги соопшти официјалните конечни резултати од предвремените парламентарни избори, денеска се вршат и министерските смени во техничката влада во согласност со Пржинскиот договор. Досегашниот министер за внатрешни работи Наќе Чулев денеска официјално му ја примопредаде должноста министер за внатрешни работи на Агим Нухиу, кој како кадар на ДУИ досега беше заменик министер на МВР. Во согласност со постоечките...

Министерски смени ќе следат по објавувањето на конечните изборни резултати од ДИК

Откако Државната изборна комисија (ДИК) ќе ги објави конечните резултати од предвремените парламентарни избори, во актуелната техничка влада треба да следуваат министерски смени во согласност со Пржинскиот договор. Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев штом се соопштат конечните резултати ќе мора да си замине од оваа функција, заедно со дополнителната заменик министерка Славјанка Петровска. До изборот на новата влада,...

Порталб: Се дозволуваат верски манифестации, а не се овозможуваат избори што ќе ѝ помогнат на земјата

Во Северна Македонија се дозволуваат верски манифестации, се очекува утре да почнат со работа кафулињата и другите угостителски објекти, а не се овозможува граѓаните да излезат на избори. Изборниот процес ќе ѝ помогне на државата во решавањето на многу постапки што се во застој, односно државата да чекори по евро-атлантскиот пат, пишува Порталб.мк. Според аналитичарите, на земјава ѝ се потребни...

Спасовски побара од Собранието да ја разреши министерката Мизрахи

Техничкиот премиер Оливер Спасовски побара од пратениците во Собранието да ја разрешат техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, информираат од владата. Предлогот на премиерот утрово бил доставен до собраниските служби и истиот треба да биде ставен на дневен ред на следната седница. - За сѐ може да има компромис, но, за непочитување на Уставот нема компромиси. Ако...

Новиот владин кабинет примен од претседателот Стево Пендаровски

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва во својата резиденција на Водно ги прими членовите на новиот состав на преодната Влада за спроведување на избори на пратеници. Пендаровски честитајќи им го изборот на новите министри, изрази очекување „во овие историски моменти за нашата држава, кога треба да се заокружи полноправното членство во НАТО и да се одреди датум за...

Едногласно избрана техничката влада

Со сите гласови „за“ вечерва во Собранието на Република Македонија беше избрана новата преодна, техничка влада, која треба да спроведе слободни, фер и демократски избори. “За” гласаа 101 пратеници, немаше ниту еден глас против, ниту пак воздржан. Во 18 часот ќе биде одржана и седницата на која ќе бидат избрани и дополнителните заменици министри, додека членовите на владата во 18.30 ќе...

Пендаровски му го врачи мандатот за состав на преодна влада на Оливер Спасовски

Претседателот Стево Пендаровски, попладнево во претседателската вила на Водно му го врачи мандатот за составување преодна влада на Оливер Спасовски. - Врз основа на член 84 алинеа прва од Уставот на Република Северна Македонија, а во согласност со член 43 од Законот за Владата на Република Македонија и предлогот на најголемата политичка партија што го формира владиното мнозинство, за мандатор...

Руинираните објекти во фабрика „Треска“ тргнати, ќе надживеат дрвјата или зградите?

Од некогашната фабрика за мебел „Треска“ не е останато речиси ништо по неколкумесечното чистење на руинираните индустриски објекти на оваа локација во скопската населба Буњаковец. Мета.мк обезбеди фотографии од...