fbpx

Трудо ќе биде првиот премиер на Канада кој ќе учествува на Парада на гордоста

-

Организаторите на Парадата на гордоста во Торонто објавија дека Џастин Трудо ќе биде првиот премиер на Канада кој ќе учествува во маршот, јавува „Си-Би-Ес“.

Трудо ќе се појави на парадата на 3 јули.

Градот ќе ја организира манифестацијата на тема припадност и инклузивност.

Покрај Трудо, во маршот ќе учествуваат и министерот за финансии Бил Морно и премиерката на Онтарио, Четлин Вин, како и градоначалникот на Торонто, Џон Тори.

Организаторите нагласија дека место во маршот ќе имаат и сириските бегалци кои се хомосексуалци.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Фон дер Лајен: ЕУ да размисли за користење на замрзнатите руски средства за украинската војска

Европската Унија треба да размисли за користење на профитот од замрзнатите руски средства за купување воени материјали за Украина, изјави денеска претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен,...