fbpx
Таг: парада на гордоста

таг: парада на гордоста

Постот дезинформира дека присуството на „Скопје прајд“ било за пари и храна

Организаторот на настанот на кој присуствуваа и македонски политичари и претставници на дипломатијата (присутна беше амбасадорката на САД), демантира дека испраќал пораки со покани, а исто така, не ветувал ниту финансиски надоместок и оброци во замена за присуство на настанот „Скопје прајд“, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во...

„Шорткат“ во посета на Пробиштип, оловната прашина им го зема здравјето на граѓаните

Старото јаловиште на рудникот за олово-цинкова руда „Злетово“ што е лоцирано во Пробиштип е една од жешките еколошки точки во Македонија, за кое известуваме со наша репортажа во најновата епизода на „Шорткат“ што ќе се емитува вечерва. Труењето на граѓаните со тешки метали и плановите за санација на јаловиштето се главна тема во вечерашната емисија. Во „Шоркат“ информираме и за...

Пред протестот в четврток, тешки зборови на епископот Јаков кон невладините организации

„Агресорот се претставува како жртва“, „невладините организации се платени под плаштот на борба за човекови права за да го оковаат во своевиден тоталитаризам нашето општество“,„диктатура на сметка на остварување на нечие право“. Тешки зборови и опасна терминологија со замена на тези на денешната прес-конференција упати епископот Јаков Стобиски во однос на протестот што го организира Македонската православна црква - Охридска...

Припадниците на ЛГБТИ+ заедницата се соочуваат со социјална исклученост и говор на омраза

Под силно полициско обезбедување, со музика, стотици граѓани учествуваа на четвртата Парада на гордоста во Скопје, која се одржа синоќа, а започна во паркот „Жена борец“ кај Собранието. Нарушена телесна автономија, говор на омраза и социјално исклучување, се само некои од проблемите со кои се соочуваат припадниците на ЛГБТИ+ заедницата и трансродовите луѓе во Македонија, порачаа учесниците на парадата. Освен...

Скопје вечерва е домаќин на четвртата Парада на гордоста

Под мотото „Гласни и горди!“, вечерва во Скопје се одржува четвртата Парада на гордоста. Со знамиња на ЛГБТИ заедницата и транспаренти во рацете, стотици граѓани учествуваат на настанот, кој започна со собирање во паркот „Жена-борец“ во центарот на Скопје. Маршутата на парадата годинава беше до Стадионот на АРМ во Градскиот парк во Скопје, каде што вечерва се одржува и...

Говор на омраза и дезинформации поврзани со Европрајд 2022 испливaa на површина во Србија

Во Србија, дезинформациите и говорот на омраза кон ЛГБТК+ заедницата и поддржувачите на човековите права се во значителен пораст, како резултат на Европрајд 2022, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Европрајд е паневропски и меѓународен ЛГБТК+ настан, кој секоја година е во организација на различен европски град. Во 2022 година беше избран Белград, a манифестацијата се...

Нема докази дека мајка платила казна во Германија оти одбила да го облече синот како девојче

Училиштата се толку многу чувствителни на темата, така што она што е кажано (во видеото н.з.) е невозможно да се случило дури и на ниво на училиште. Наредба од федерално Министерство за образование врз покраината е нешто што е комплетно апсурдно, изјави за Вистиномер портпаролот на Постојаната конференција на министри за образование во Германија, Торстен Хеил, пишува „Вистиномер“...

Јањиќ: Зад литијата против Европрајдот во Белград стои руската воено-разузнавачка служба ГРУ

Српскиот политички аналитичар Душан Јањиќ денеска изјави дека со оглед на тоа што моторџиите-членови на „Ноќните волци“ го предводеа протестот во Белград против одржувањето на Европрајдот, нему му е јасно дека позади неговото организирање стои руската воено-разузнавачка служба ГРУ, јавува весникот Данас. Јањиќ во разговор за телевизијата Прва го коментираше неделниот собир „Литија за спас на Србија“, при што изјави...

Литија со „Ноќни волци“ и слики од Путин во Белград против Европрајдот во септември

Во Белград вчера се одржа собирот „Литија за спас на Србија“, со граѓани кои носеа црковни икони, фотографии од Владимир Путин и моторџии - членови на „Ноќните волци“ кои го предводеа настанот против одржувањето на Европрајдот во септември во српскиот главен град, јавува телевизијата Н1. Банатскиот владика Никанор им се обрати на учесниците на литијата, давајќи им го како пример...

Маричиќ и Тренчевска маршираа на Парадата на гордоста

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, маршираа на Парадата на гордоста, која годинава се одржаа под мотото: „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда. Вицепремиерот Маричиќ вели дека неговото присуство на Парадата на гордоста е чин на солидарност и максимална поддршка на борбата за човековите права и слободи на секој еден,...

Третата „Парада на гордоста“ ќе се одржи во Скопје на 25-ти јуни

Парадата на гордоста „Skopje Pride“ годинава ќе се одржи на 25-ти јуни, соопштија организаторите на социјалните мрежи. Годинешниот слоган на „Skopje Pride“ гласи „Излези за љубов“. Најавата на Парадата е објавена на 17-ти мај, Меѓународниот ден на борба против хомофобија, бифобија, интерфобија и трансфобија. Парадата на гордоста во главниот град годинава се одржува по трет пат. Првиот „Skopje Pride“ се одржа...

Втора Парада на гордоста во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Парада на городста
Под мотото „Вон ѕидовите“ денеска во Скопје се одржа втората парадата на гордоста – Skopje Pride 2021. По една година пауза поради пандемијата, годинава над илјада поддржувачи се собраа во главниот град на, како што велат, протест против опресивните политики, хомофобијата и трансфобијата, но истовремено и прослава за надежите за едно посолидарно и поправедно општество. Високите температури не ги спречија припадниците...

Повеќето граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Во пресрет на втората Парада на гордоста во Скопје, која се одржува денеска, Civil Rights Defenders (Бранители на човековите права) спроведоа истражување на јавното мислење кое, како што велат, окажало дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржуваат правото на ЛГБТИ+ лицата да одржат мирен Марш на гордоста. На прашањето дали се согласуваат со тоа дека ЛГБТИ + лицата треба...

Втората парада на гордоста во Скопје, ќе се одржи утре

Во сабота, 26 јуни ќе се одржи втората парада на гордоста во Скопје, во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. „Скопје Прајд е настан од и за ЛГБТИ заедницата, но и за сите поддржувачи на борбата за еднаков третман на сите луѓе. Прајдот е протест, но и прослава, на која ги реафирмираме надежите за посолидарно, похумано и поправедно...

„Скопје Прајд“ ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Втората Парада на гордоста во Скопје, „Скопје Прајд“ ќе се одржи на 26 јуни 2021 (сабота), во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ). Рутата на Прајдот, како и други организациски детали, ќе бидат дополнително споделени со јавноста во текот на идната недела. Оваа година Парадата на гордоста повторно се враќа на улиците, во физичкиот јавен простор. „После првата,...

Грчки сајт најде 200.000 хомосексуалци во земјава

Фото: Арбнора Мехмети
Грчкиот сајт „Валканико Перископо“, кој објавува различни вести од Балканот, но и за САД, Блискиот Исток, Русија, Ерменија и дури и Либија, два дена по одржување на првата Парада на гордоста во Скопје, објави вест, повикувајќи се на македонски сајт во кој тврди дека дури 200.000 лица во Македонија се хомосексуалци. Бројката што ја наведуваат и овој грчки онлајн медиум,...

Турција ја забрани утрешната парада на гордоста во Истанбул

Истанбулските власти денеска соопштија дека нема да дозволат да се одржи парадата на гордоста, која беше закажана за утре, поради загриженоста за безбедноста на учесниците и на туристите, како и за јавниот ред и мир. Ваквата одлука на градските власти предизвикаа негодување кај ЛГБТИ-активистите, кои преку социјалните мрежи најавија дека сепак ќе се одржи најавениот марш, кој треба да тргне...

Марш на ЛГБТИ-заедницата во Тирана со поддршка и од Македонија

Со велосипеди и со знамиња, околу 200 ЛГБТИ-лица и активисти и нивни поддржувачи од други невладини организации во Тирана денеска го одржаа маршот на гордоста. Активистите ги повикаа властите да одговорат на две иницијативи за трансродовите лица и за истополовите бракови. Маршот беше поддржан и од македонски активисти, кои носеа транспарент „Со љубов од Македониија“ (With love from Macedonia).

„Парадата на гордоста“ во Белград заврши без инциденти

„Парадата на гордоста“, која денеска се одржа во Белград, мина без никакви инциденти. Учесниците, кои оваа година беа неколку стотици, беа чувани од илјадници полицајци. Парадата оваа година се одржа под мотото „Љубовта го менува светот“, а учесниците носеа знамиња во бои на виножитото, балони и транспаренти со апели за љубов, мир и за толеранција. Почетокот на парадата го означи глумицата Мирјана Карановиќ,...

Во Белград денеска се одржува „Парада на гордоста“

Во Белград денеска се одржува „Парадата на гордоста“. Учесниците ќе тргнат од Славија и ќе се движат до плоштадот Република. Како што е најавено, една минута молк ќе биде посветена за ЛГБТ-заедницата во целиот свет. Учеството на „Парадата на гордоста“ најави и српската министерка за државна управа и локална самоуправа, Ана Брнабиќ, а министерката Славица Ѓукиќ-Дејановиќ рече дека ќе учествува на парадата...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...