fbpx

Дичев: Политичките елити потфрлија, но телевизиските серии може да ги зближат Македонците и Бугарите

Нашата балканска политика е очигледна катастрофа. За три дена, Каракачанов го постигна она за што на Тито му требаа триесет години - нашите соседи...

Аеродромите лани изгубиле 1,9 милиони патници поради ковид-19, лошата состојба ќе продолжи [инфографик]

Стрмоглав пад на бројот на превезени патници од двата македонски аеродрома што не е забележан во последнава деценија. Ковид-19 пандемијата во 2020 година предизвика...

Нови 356 случаи на ковид-19 од 1.906 тестирања, оздравени 587, а починати 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-171, Куманово-12,...

Стари адвокатски трошоци и хонорари за Управниот одбор ја преполовија касата на штипски ЈП...

Расправата за покачување на цената на водата за пиење од 5,4 отсто во Советот на општина Штип на површина изнесе апсурдни бројки за направени...

Годишно 150 жени заболуваат од рак на грло на матка, потребно е подигање на...

Секоја година во нашата држава во просек 150 жени заболуваат од рак на грло на матката или 15 на 100.000 жени, рече професорката Елена...

Филипче: Првите вакцини од Фајзер и од Србија ќе стигнат со интервентен увоз, планот...

Не постои законска пречка за прием на вакцините против ковид-19 во нашата земја, информира министерот за здравство Венко Филипче по обвинувањата на лидерот на...

Собранието со 62 гласа „за“ го донесе Законот за попис

Со 62 гласа „за“ и без „воздржани“ и „против“, пратениците од Собранието денеска го донесоа Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во...

Директорот на Фондацијата Метаморфозис, Бардил Јашари ја претставува Македонија на Форумот за мир во...

Започна 5-тото издание на Форумот за мир што се одржува во Базел, Швајцарија. На овој форум каде што учествуваат познати политички личности, активисти на организации,...

Во сите ковид центри во земјава се лекуваат 610 пациенти од корона вирус, има...

Има вкупно 610 суспектни и позитивни пациенти кои се лекуваат од ковид-19 во сите инфективни одделенија во земјава, од кои 280 се на инфективните...

Порталб.мк: Жичарницата со шест седишта на Попова Шапка нема да проработи до крајот на...

Во декември вети дека ќе биде пуштена во употреба во јануари, а сега, кога јануари привршува, директорот на зимскиот центар „Попова Шапка“, Живко Алексовски...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ