fbpx

„Сител“, „Канал 5“ и „Телма“ лани биле најгледани, граѓаните најмногу следеле вести

Македонските граѓани на телевизиските канали лани најмногу гледале вести и информативна програма, при што „Сител“, „Канал 5“ и „Телма“ се трите најгледани телевизии во...

Приведен Емил Јакимовски, кој им се закануваше на новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска

Емил Јакимовски, поранешниот вработен во Централниот регистар кој изминатиов викенд упати закани и навреди кон новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска, е приведен и...

Политичкото влијание и неказнивоста се главен извор на корупција, се вели во Националната стратегијата

Јавните набавки и вработувањата во јавниот сектор се процеси кои создаваат најмногу ризици за корупција, во сите сектори на општеството, а главни причини се...

Спасовски-Баздникин: Проектите од взаемен интерес со Русија ќе продолжат

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска го прими амбасадорот на Руската Федерација во нашата земја, Сергеј Баздникин. „На средбата, Спасовски на Баздникин му предаде писмо со...

Од понеделник теренско собирање податоци за Регистарот на улици и куќни броеви

Агенцијата за катастар на недвижности од понеделник ќе почне со теренско прибирање на податоци по општините за ажурирање на описните податоци што се неопходни...

Итно да се поништи лустрацијата, апелираат невладините организации

Итно, пред распуштање на Собранието, да се донесе законот за ништовност и поништување на правните последици од лустрацијата, апелира Блупринт групата за реформи во...

Во Охрид в понеделник ќе се поделат 1,5 тони рибна чорба за Денот на...

Во рамки на манифестацијата Денот на рибарите, која што ќе се одржи на 20-ти јануари на празникот Свети Јован Крстител, во Охрид и оваа...

Училиштето во Мала Речица се ветува осум години, а се очекува да се отвори...

На почетокот на февруари се отвора можност за пријавување на компаниите за изградба на основно училиште во Мала Речица. Ако работите одат според тендерот,...

Ќе чекаме уште една година за реорганизација на јавната администрација

Во 2021 година треба да заврши проектот за реорганизација на јавната администрација во Македонија. Овој проект ќе им овозможи на министерствата да постанат институции...

Изедначувањето на цената за паркирање допрва ќе се договара меѓу ПОЦ, Градски паркинг и...

ЈП Паркинзи на општина Центар (ПОЦ) постојано е во комуникација со Град Скопје и АД за станбен и деловен простор, но засега нема конкретен...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ