fbpx

Започна транспортот на гласачките ливчиња

Полициски единици го обезбедија транспортот на ливчињата од печатницата до општинските изборни комисии

-

Вкупно 1.814.000 гласачки ливчиња утрово беа спакувани во битолската печатница „Киро Дандаро“ во картонски кутии со заштитен печат за претстојниот прв круг на претседателските избори во среда.

Понатаму, полициски единици го обезбедија транспортот на ливчињата од печатницата до општинските изборни комисии. Беа присутни и претседателот, потпретседателката и членовите на Државната изборна комисија (ДИК).

„Дистрибуцијата се одвива во 17 однапред определени рути. Организационо сме подготвени, по тој тек ќе се одвива дистрибуцијата и ќе се заврши во текот на денешниот ден“, изјавија од ДИК.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...