fbpx
Таг: гласачки ливчиња

таг: гласачки ливчиња

Започна транспортот на гласачките ливчиња

Вкупно 1.814.000 гласачки ливчиња утрово беа спакувани во битолската печатница „Киро Дандаро“ во картонски кутии со заштитен печат за претстојниот прв круг на претседателските избори во среда. Понатаму, полициски единици го обезбедија транспортот на ливчињата од печатницата до општинските изборни комисии. Беа присутни и претседателот, потпретседателката и членовите на Државната изборна комисија (ДИК). „Дистрибуцијата се одвива во 17 однапред определени рути....

Не е точно дека предвреме заокружени ливчиња за Бајден се броеле во Детроит

Нема ништо незаконско или нерегуларно во тоа гласачките кутии да се носат на место за пребројување 8 часа после завршувањето на гласањето. Меѓу овие гласачки ливчиња што се донесени на пребројување, имало не само гласови за Бајден, како што лажно се тврди во постот кој го рецензираме, туку имало гласови и за неговиот тогашен противкандидат Доналд Трамп. Но, во...

Прилог на Фокс њуз злоупотребен за да се промовира теоријата на заговор на Кју анон

Во видеото споделено во постот што го рецензираме не е прикажан телевизиски прилог во кој Фокс њуз известува за гласачки ливчиња кои биле дел од операција за изборна измама. Ниту пак, во прилогот се известува дека Бајден се апси и приведува и дека како измамници ќе живеат во наредните денови во Гвантанамо и дека ќе се соочат со воен...

На гласањето во недела, за важечки ливчиња ќе се сметаат само оние со печат од Избирачкиот одбор

Државната изборна комисија (ДИК) во период од само едно деноноќие се пишмани и ја промени одлуката што ја донесе вчера. На гласање за вториот круг од изборите во недела за важечки ливчиња сепак ќе се сметаат единствено оние, на кои имаат печат од Избирачкиот одбор, информираат од ДИК. „Ве известуваме дека на 35-та седница на ДИК беше донесена Одлуката за...

Обвинителството води постапки за пукања, кинење ливчиња, подмитување гласачи…

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности на Јавното обвинителство, денеска ги презентираше случаите на изборни нерегуларности во текот на вчерашните локални избори, како и од претходно. Нерегуларностите се движат од агитација и поткуп на гласачи, преку кинења на ливчиња и оставање празни ливчиња на гласачки пулт, до закани и пукање. Комисијата на Јавното обвинителство соопшти дека пристигнале голем број известувања, поднесоци...

Обвинителство добило дојава за агитација в Гостивар, кинење гласачки ливчиња и нерегуларности во Кочани

Покрај претходно пријавените изборни нерегуларности, до 15 часот во Комисијата за следење на евентуални нерегуларности во Јавното обвинителство, пристигна поднесок испратен од политичка партија, во врска со сомнение за вршење на притисок и агитација од страна на лице во избирачки места во Гостивар. Основното јавно обвинителство Гостивар оформи предмет по допрен глас и веднаш издаде насоки за проверка на...

Пријави за изборни неправилности во Скопје, Амбасадата на САД добила пријава за „83 попречувачи со огнено оружје“

Комисијата за следење на евентуални нерегуларности на Јавното обвинителство соопшти за неколку пријави за изборни нерегуларности во Скопје, како и за пријава добиена преку Амбасадата на САД дека 83 криминалци добиле огнено оружје за да вршат изборни нерегуларности. Добиена е пријава дека засега непознати лица со две патнички моторни возила вршат изборен поткуп во Топаана и Шуто Оризари. Дадени се...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе 12 приговори за вториот круг на изборите

ВМРО-ДМНЕ поднесе 12 приговори до ДИК, во кои повторно се констатирани нерегуларности, исти како во првиот круг, соопшти денеска партискиот портпарол Наум Стоилковски. Тој рече дека приговорите се однесуваат, пред сè, на гласачки места каде што се пронајдени повеќе или помалку ливчиња во кутиите од тоа што е нормално. - Несовпаѓање на број на потпишани гласачи со бројот на ливчиња има...

Мицкоски му се закани на Заев со политички пекол, Сиљановска гледа потреба од предвремени избори

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на прес конференција вечерва по објавувањето на резултатите од претседателските избори им порача на СДСМ и на Зоран Заев дека ги очекува „политички пекол“ што ќе го предводи ВМРО-ДПМНЕ, како најголемата политичка сила во земјава. Мицкоски прогнозираше дека на следните парламентарни избори ќе постигне триумф, освојувајќи половина милион гласови. - ВМРО-ДПМНЕ, споредено со коалицијата на...

Пендаровски во убедливо водство по над 60 отсто пребројани гласови

Според најновите резултати објавени во 20.40 часот на веб-страницата на Државната изборна комисија (ДИК), покажуваат убедливо водство на Стево Пендаровски над Гордана Сиљановска - Давкова. Од обработените 62,47 отсто гласачки ливчиња, јасно е дека кандидатот на владејачката коалиција, Стево Пендаровски, има околу 50.000 повеќе гласови од Сиљановска - Давкова, која беше поддржана од ВМРО-ДПМНЕ. Од обработените гласачки ливчиња до 20.40 часот,...

ДИК утре ќе го дистрибуира изборниот материјал до општинските комисии

Државната изборна комисија (ДИК) утре ќе го дистрибуира доверливиот изборен материјал до Општинските изборни комисии (ОИК). Материјалот ќе се дистрибуира од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола.

Фотографирано ливче во Центар, фалат гласачки ливчиња во Грчец

Министерството за внатрешни работи информираше дека се регистрирани шест нови инциденти за време на референдумското изјаснување по претходно евидентираните 13. По добиена пријава од Општинската изборна комисија дека во основното училиште „Кочо Рацин“ во Скопје девојка која гласала со пенкало на кое имало камера, го сликала гласачкото ливче или присутните во просторијата, полициски службеници излегле на местото на настанот и...

Почнува судењето на Јанкулоска за „Тенк“

Во Основен суд Скопје 1, попознат како Кривичен суд -Скопје, денеска треба да започне судењето за ексминистерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска за набавката на „мерцедесот“ во предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. Ова е издвоена постапка за Јанкулоска и судењето почнува од почеток, а судијката Добрила Кацарска закажа 11 рочишта за овој предмет до крајот на септември. Јанкулоска е обвинета...

Спасовски: Двајца приведени за поткуп на гласачи, петмина за фотографирање ливчиња

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на прес-конференцијата еден час по затворањето на гласачките места објави дека има седуммина приведени за изборни нерегуларности, како и едно лице приведено за физичко насилство, за кое уште се истражува дали е поврзано со изборите. - По долго време Македонија е горда што имаше фер, демократски и мирни избори - рече Спасовски, нагласувајќи дека...

„Мост“ констатираше прекин на електрична енергија на 9 гласачки места во Тетово

Граѓанската асоцијација „Мост“ на последната прес-конференција информирапе дека на вториот круг на локалните избори нивните набљудувачи забележале непочитување на постапката на гласање, присуство на неовластени лица и фотографирање гласачко ливче. На девет гласачки места во општина Тетово имало прекин на електричната енергија еден час, но гласањето продолжило. Во општина Чаир, гласач гласал без претходно да биде проверен во избирачкиот список и...

МВР: Гласањето се одвива без сериозни нарушувања на јавниот ред и мир

Министерството за внатрешни работи извести дека нема регистрирани посериозни нарушувања на јавниот ред и мир, на денешното гласање од вториот круг од локалните избори. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, на прес-конференција рече дека се регистрирани три случаи на фотографирање гласачко ливче и апелираше гласачките ливчиња да не се фотографираат бидејќи се крши законот и следуваат санкции. Тој посочи на едно нарушување на јавниот...

„Мост“: Забележано e групно гласање и фотографирање гласачки ливчиња

Семејно и групно гласање, проблеми предизвикани од неовластени лица, фотографирање гласачки ливчиња биле забележани на неколку избирачки места до 13 часот, од страна на набљудувачите на граѓанската асоцијација „Мост“. „На гласачко место 1471, село Дебреште, општина Долнени, забележани се девет случаи на семејно гласање, при што се злоупотребени 27 гласа. Дополнително, на ова место се забележани два случаи во кои лицата...

СДСМ: Помина времето кога граѓани „за уши, еден по еден“ се носеле на гласање

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), се огласи со реакција на обвинувањата што денеска на прес-конференција ги изрече Спиро Ристовски, претседател на републичкиот изборен штаб на ВМРО-ДПМНЕ, кој обвини за огромни нерегуларности и „бугарски возови“ во првиот круг од локалните избори, кој се одржа во неделата, 15 октомври. Владејачката партија на ВМРО-ДПМНЕ ѝ порачува дека завршило времето кога снемувало ливчиња,...

ВМРО-ДПМНЕ со нови обвинувања за изборни нерегуларности

Постојано ни пристигнуваат информации за огромни изборни нерегуларности, злоупотреби, кршења на процедури, притисоци. По завршувањето на гласањето на повеќе локации низ државата забележано е недостаток или вишок на гласачки ливчиња. На голем број места не соодветствува бројот на ливчињата и бројот на потпишани граѓани што гласале, што укажува на сериозни сомневања за организиран т.н. бугарски воз, со што се...

Овие избори со помал одзив и со поголем број неважечки ливчиња отколку во 2013 година

Впечатливо помал одзив на гласачите и поголем број неважечки ливчиња отколку на локалните избори во 2013 година е регистриран вчера, според неофицијалните податоци од ДИК, изведени од 99,57 отсто досега обработени резулати. Тоа, во светлината на бројките од вчерашните избори, зборува за одреден сомнеж на граѓаните во кандидатите и во нивните партии, а во поглед на резултатите за Град Скопје...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...