fbpx

МВР: Гласањето се одвива без сериозни нарушувања на јавниот ред и мир

-

Министерството за внатрешни работи извести дека нема регистрирани посериозни нарушувања на јавниот ред и мир, на денешното гласање од вториот круг од локалните избори.

Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, на прес-конференција рече дека се регистрирани три случаи на фотографирање гласачко ливче и апелираше гласачките ливчиња да не се фотографираат бидејќи се крши законот и следуваат санкции.

Тој посочи на едно нарушување на јавниот ред и мир во општина Шуто Оризари, каде што едно лице пријавило дека е нападнато од повеќе лица. Полицијата во овој случај привела едно лице и се работи на расчистување на случајот.

Ангеловски, исто така, апелираше до политичките партии и нивните следбеници да се воздржат од какви било инциденти, а граѓаните да пријават доколку забележат неправилности.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free online course
download lava firmware
Download WordPress Themes
udemy free download