fbpx
Таг: Тони Ангеловски

таг: Тони Ангеловски

Четворица полицајци се осомничени дека со умисла го овозможиле бегството на затвореникот

Единицата за корупција во секторот за криминалистички истраги при одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против четворица затворски полицајци, командир и надзорници, вработени во КПУ Идризово и тоа: С.Д. (50), Т.А. (34) И.А. (49) и Т.П. (47) за сторено кривично дело „Противзаконито ослободување...

Започна Меѓународната конференција за отворени податоци на Фондацијата Метаморфозис

Меѓународната конференција за отворени податоци на тема „Податоците и културата на отвореност“ на Фондацијата Метаморфозис денеска беше отворена во хотелот „Холидеј Ин“ и беа одржани две сесии од тридневната програма на Конференцијата, која што се одржува во рамките на Проектот на УСАИД за граѓанско учество. Директорот за развој на Фондацијата Метаморфозис, Филип Стојановски на отворањето на Конференцијата, во својот говор...

(Фото) Петардите не се играчка: Средношколци со реалистичен перформанс од центарот на Скопје

Во пресрет на новогодишните празници учениците од средното музичко училиште „Илија Николовски Луј“, како и учениците од Средното училиште за ликовна уметност „Лазар Личеновски“ ги употребија своите уметнички вештини за да покажат какви последици настануваат при употреба на петарди и други пиротехнички средства. Тие заедно со припадници на Одделението за превенција при СВР-Скопје и Црвениот крст организираа показна вежба која...

Гласањето генерално се одвива мирно и без проблеми, велат од МВР

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое, генерално, се одвива мирно, без проблеми, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција. По отворањето на гласачките места до 11 часот регистрирани се по два настани на подрачјата на СВР Скопје, и по еден на подрачјето...

Сузбиена криминална група за продажба на дрога во Прилеп, вмешани и полициски службеници

Во текот на вчерашниот ден извршени се претреси на 16 локации во Прилеп, а лишени се од слобода шест лица и одземени три возила, пари за кои постојат докази дека потекнуваат од продажба на дрога, марихуана, кокаин, мобилни телефони и други предмети, соопшти на денешната прес конференција портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. „Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена...

Полицијата во Струмица пишувала по една казна на секоја минута, 60 санкции за еден час

Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и во другите градови, меѓу кои и Струмица, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција во Струмица. „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди...

Полицијата во сообраќајни контроли во Скопје вчера напишала 514 казни

Министерството за внатрешни работи (МВР) од вчера почна со спроведување на засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи во Скопје, но и на територијата на целата држава, соопшти портпаролот на МВР, Тони Ангеловски на денешната прес-конференција. „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици,...

Ангеловски: Напаѓачите на починатото момче се во притвор и ќе одговараат

Насилникот е насилник, без разлика на неговата етничка припадност, во државата постојат закони, функционира правната државата и одговорните за нападот врз Н.С. (21), кој изутрината почина во комплекс клиниките „Мајка Тереза“ ќе одговараат пред законот, изјави денеска портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. Нагласи дека МВР експресно го расчистило случајот и сторителите се приведени и одредена им е мерка притвор. Тој...

МВР: Гласањето се одвива без сериозни нарушувања на јавниот ред и мир

Министерството за внатрешни работи извести дека нема регистрирани посериозни нарушувања на јавниот ред и мир, на денешното гласање од вториот круг од локалните избори. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, на прес-конференција рече дека се регистрирани три случаи на фотографирање гласачко ливче и апелираше гласачките ливчиња да не се фотографираат бидејќи се крши законот и следуваат санкции. Тој посочи на едно нарушување на јавниот...

МВР: Девет лица повикани на разговор за тепањето на Елвис Бајрам

Досега се идентификувани и повикани на разговор девет лица кои учествувале во тепачката вчеравечер во населбата Шуто Оризари, во која тешки телесни повреди доби Елвис Бајрам, досегашен градоначалник на општина Шуто Оризари и кандидат за таа функција на локалните избори на 15 октомври, рече портпаролот на МВР, Тони Ангеловски. Тој рече дека откако полицијата добила пријава за нарушување на јавниот...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...