Извор на фотографија: МВР

Министерството за внатрешни работи (МВР) од вчера почна со спроведување на засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи во Скопје, но и на територијата на целата држава, соопшти портпаролот на МВР, Тони Ангеловски на денешната прес-конференција.

„Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици, како што се управувањето на возило под дејство на алкохол, возење со брзина над дозволената, недавањето првенство на минување на возила и пешаци и сл. Во урбаните средини, заради обезбедување на поголема проточност на сообраќајот, ќе има засиленото присуство на сообраќајната полиција и “пајак“ возилата. Исто така, најригорозно ќе бидат санкционирани возачите на мотори кои возат спротивно на прописите и ги вознемируваат граѓаните во доцните вечерни часови“, рече Ангеловски.

Портпаролот на МВР апелираше до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, не за да го избегнат плаќањето на казните туку, пред сè, за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

„Во текот на вчерашниот ден на територијата на Скопје изречени се вкупно 514 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола 30 лица, прекорачување на дозволената брзина на движење 87 прекршоци, нерегистрирани возила 18, 36 санкционирани мотоциклисти и четири одземени мотори, а изречени се и 169 санкции за неносење на заштитна маска“, соопшти Ангеловски, кој потенцира дека акциските контроли продолжуваат и во наредните денови.