fbpx
Таг: мотоцикли

таг: мотоцикли

Полицијата во сообраќајни контроли во Скопје вчера напишала 514 казни

Министерството за внатрешни работи (МВР) од вчера почна со спроведување на засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи во Скопје, но и на територијата на целата држава, соопшти портпаролот на МВР, Тони Ангеловски на денешната прес-конференција. „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици,...

Моторџиите од 10 февруари ќе плаќаат за 40 отсто пониски цени за патарина

Јавното претпријатие за државни патишта од 10 февруари ќе започне со ефективна примена на новите цени за патарина за моторџиите. Мотоциклите со две тркала лани беа вклучени во посебна категорија на возила - категорија 1 А, со што тие ќе плаќаат за 40 отсто пониски цени за патарина во споредба со автомобилите. Надоместокот за употреба на пат за мотоциклите ќе...

Сообраќајките со мопед и мотоцикл многу посмртоносни отколку оние со автомобил (инфографик) 

Стапката на смртност кај учесниците во сообраќајот со мопед и мотоцикл е драстично повисока отколку кај возачите на патничките моторни возила, покажа анализата на  податоците од Државниот завод за статистика која ја направи тимот на Мета.мк.   Иако гледано во апсолутни бројки загинати мотоциклисти има многу помалку од загинати возачи на автомобили, стапката на смртност при сообраќајни несреќи е за 7,5 пати повисока за возачите на мотоцикли. Пресметките се...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...