fbpx
Таг: возачи

таг: возачи

Во Скопје казнети 206 возачи за брзо возење и возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилени акциски сообраќајни контроли. Во Скопје изречени се вкупно 206 мерки, меѓу кои најмногу за поголема брзина од дозволената, потоа санкции за возење без возачка дозвола, како и казни за возење под дејство на алкохол. „10 санкции се изречени за користење мобилен телефон при возење, седум мерки за минување на црвено, четири мерки за нерегистрирани...

РСБСП со апел до возачите и до учениците: Бидете внимателни и почитувајте ги сообраќајните правила

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) упати апел до возачите, учениците и нивните родители за внимание и почитување на сообраќајните правила и прописи на стартот на новата учебна година. Од Републичкиот совет апелираат возачите на моторни возила и другите учесници во сообраќајот да бидат особено внимателни во близина на воспитно-образовните установи, но и до родителите на учениците,...

За Илинден казнети 459 лица за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден, 2. август, Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 459 возачи, информираат оттаму. „Од нив, 80 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 15 возила...

Во еден ден казнети 247 возачи

Во текот на вчерашниот ден (02.07) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 247 возачи, информираат оттаму. „Од нив 20 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се...

За брзо возење казнети 138 возачи

Министерството за внатрешни работи вчера спровело засилена акциска контрола на територијата на С. Македонија, за казнување возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 138 возачи. „Од нив, 13 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а пет возила се движеле со брзина над 70 километри на час повеќе од...

Во еден ден казнети 212 возачи и 146 пешаци

Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на С. Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 212 возачи, соопштуваат оттаму. Исто така, со последните котроли на сообраќајците, казнети се и 146 пешаци кои направиле прекршоци. „Од казнетите возачи, 17 возеле со брзина над 50 километри на час...

Казнети 26 возачи зашто возеле побрзо од дозволеното

Вчера во Скопје МВР изрекло 133 мерки за прекршоци во сообраќајот, од кои 26 казни се за возење повеќе од дозволената брзина, 13 се за возење без возачка дозвола, а осум казни се изречени за технички неисправни возила, соопштуваат оттаму. - Изречени се и три мерки за возење под дејство на алкохол, 10 за зборување на мобилен телефон, шест мерки...

Министерството за транспорт ја одзеде лиценцата на превозникот „Бога Транс“

По барање на Државниот инспекторат за транспорт, Министерството за транспорт и врски донесе Решение за одземање на лиценцата за работа на  превозникот „Бога Транс“ од Скопје. „Министерството за транспорт и врски донесе Решение со кое привремено му се забранува вршење на дејност на превозникот, со што му се одземаат лиценците за внатрешен и за меѓународен превоз на патници, како и...

РСБСП: Внимателно со возењето во есенски услови, октомври и ноември најризични за возење

Според статистичките податоци, месеците октомври и ноември се најризични за возење, велат од Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП). Есенскиот период се карактеризира со пад на температурите и повеќе опасности во сообраќајот кои возачите мораат да ги имаат предвид. Тмурното време, обилните врнежи, првите мразеви, накиснатите лисја кои паѓаат на коловозите, големите температурни разлики, како и...

МВР изрече 203 санкции за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (05.10.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 203 возачи. „Од нив, 16 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со...

Полицијата изминатава ноќ напиша 141 казна за управување возила под дејство на алкохол

Само во една вечер полициските службеници фатија 141 возач кои управувале со своите возила во алкохолизирана состојба, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „Во текот на вчерашната вечер (02/03.10.2021) во периодот од 22.00 до 04.00 часот спроведена е зајакната акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Република Северна Македонија, при...

Утврдени 168 сообраќајни прекршоци во Скопје, 66 за брзо возење, во целата земја фатени 91 пијан возач

На територијата на град Скопје вчера сообраќајните полицајци изрекле вкупно 168 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 66 санкции, 14 за возење без возачка дозвола, три прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР). Изречени се и осум санкции за користење мобилен телефон, 13 за...

РСБСП апелира до возачите да возат одморени за време на долгите патувања и почесто да прават паузи

Летото е период кога температурите секојдневно се издигнуваат над 30°C. Во вакви услови возењето и патувањето стануваат се потешки и бараат многу повеќе внимание, концентрација и фокусираност. Високите летни температури влијаат на способноста на возачот, влијаат на техничката исправност на возилото, а секако влијаат и на условите на патот. Со цел безбедно патување, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на...

Санкционирани 269 возачи во Скопје, 17 биле под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден, 6 февруари, продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје се изречени вкупно 269 мерки, меѓу кои, за возење без возачка дозвола 32 санкции, 14 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 19 мерки за непочитување на брзина на движење, 14 за користење...

МВР вчера санкционира 201 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи, МВР, информира дека во текот на вчерашниот ден, 3 јануари 2021 година, во Скопје санкционира 210 возачи, од кои 78 за непочитување на брзината на движење. При тоа се изречени вкупно 210 мерки, од кои 78 за управување со брзина поголема од дозволената, 22 мерки за возење без возачка дозвола, 17 за нерегистрирани и технички...

МВР вчера во Скопје санкционира 258 возачи

Министерството за внатрешни работи, МВР, во текот на вчерашниот ден (25 декември) на територијата на град Скопје изрече вкупно 258 мерки, меѓу кои 16 за возење без возачка дозвола, 9 за некористење на сигурносен појас, 19 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 14 за користење на мобилен телефон и 8 санкции за минување на затворен семафор (црвено светло). Изречени...

МВР вчера регистрира 685 прекршоци за неносење маски; сакционирани 256 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на изминатото деноноќие (21/22.11.2020 година) на територијата на РСМ, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 685 прекршоци. МВР упати апел до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19. Во текот на вчерашниот ден (21.11.) продолжија засилените акциски контроли...

Полицијата вчера во Скопје казнила 409 возачи, од кои 57 за возење без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 409 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници во изминатото деноноќие изрекле 57 мерки за возење без возачка дозвола, 46 за неисправни и нерегистрирани возила и 55 мерки за неносење сигурносен појас. Воедно...

Санкциониран 301 возач вчера во Скопје, од кои 14 поминале на црвено

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје, во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 301 санкција, информираат од МВР. Полицијата вчера изрекла 69 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, 14 мерки за возачи кои поминале на затворен семафор (црвено светло)...

Полицијата вчера во Скопје казнила 400 возачи, од кои 65 за пречекорување на брзината

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 400 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници вчера напишале 65 казни за пречекорување на дозволената брзина на движење и 47 прекршоци за технички неисправни и нерегистрирани возила. Исто така...

ЗНМ бара МВР да реагира по смртните закани за новинарот Борјан Јовановски

Смртните закани, говорот на омраза и јавното омаловажување кон новинарот Борјан Јовановски можат директно да ја загрозат неговата безбедност за што ќе биде поднесена пријава до МВР, соопшти Здружението...