fbpx

Во Скопје казнети 206 возачи за брзо возење и возење под дејство на алкохол

-

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилени акциски сообраќајни контроли. Во Скопје изречени се вкупно 206 мерки, меѓу кои најмногу за поголема брзина од дозволената, потоа санкции за возење без возачка дозвола, како и казни за возење под дејство на алкохол.

„10 санкции се изречени за користење мобилен телефон при возење, седум мерки за минување на црвено, четири мерки за нерегистрирани возила. Контролите продолжуваат“, соопштува МВР.

Оттаму апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...