fbpx
Таг: сообраќајни прекршоци

таг: сообраќајни прекршоци

Во Скопје казнети 206 возачи за брзо возење и возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи вчера спроведе засилени акциски сообраќајни контроли. Во Скопје изречени се вкупно 206 мерки, меѓу кои најмногу за поголема брзина од дозволената, потоа санкции за возење без возачка дозвола, како и казни за возење под дејство на алкохол. „10 санкции се изречени за користење мобилен телефон при возење, седум мерки за минување на црвено, четири мерки за нерегистрирани...

МВР: 240 санкции за прекршоци што ги направиле пешаците

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во текот на вчерашниот ден, во засилена акциска контрола низ земјава за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците, биле санкционирани вкупно 240 пешаци. Притоа, 196 од нив биле санкционирани за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, додека 31 за минување на црвено светло. Најголем дел од санкционираните пешаци биле на...

МВР: Вчера во Скопје 276 сообраќајни прекршоци, од кои 145 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи, МВР, во текот на вчерашниот ден, 5 јуни, продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 276 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 145 санкции, 17 за возење без возачка дозвола, 38 прекршоци за возачите на мотоцикли и 10 за управување под дејство на...

МВР: 21 лице не почитувало забрана за движење, 439 прекршоци за неносење на маска и 79 санкции за брзо возење

Министерството за внатрешни работи соопшти дека, од 00.00 часот до 04.00 часот, на ден 24 мај 2021, констатирано е дека 21 лице не ја почитувале забраната за движење. Во текот на изминатото деноноќие 23/24 мај, пак, на територијата на Северна Македонија за мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 439 прекршоци. Од МВР апелираат до граѓаните да...

МВР вчера регистрира 461 прекршок за неносење маска, казнети 269 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи (МВР) информира дека во текот на изминатото деноноќие изречени се 461 прекршок за неносење заштитна маска на лицето. Од министерството, исто така информираат дека при сообраќајни контроли на територијата на Град Скопје во текот на изминатото деноноќие изречени се вкупно 269 санкции. Полициските службеници во изминатото деноноќие изрекле 78 санкции за непочитување на брзина на движење, 26...

Вчера полицијата изрече 64 сообраќајни казни

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден, 26 февруари, продолжи со засилени акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 64 мерки, меѓу кои 8 за возење без возачка дозвола, 3 за непочитување на брзина на движење, 4 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 7 санкции за користење...

Изминатото деноноќие во Скопје казнети 275 возачи, од кои 67 за брзо возење

Во текот на изминатото деноноќие при сообраќајни контроли на територија на град Скопје изречени се вкупно 275 санкции, информираше Министерството за внатрешни работи. Полициските службеници изрекле 67 мерки за непочитување на брзина на движење, 16 за возење без возачка дозвола, 11 санкции за возење под дејство на алкохол, девет за технички неисправни и нерегистрирани возила и 13 мерки за користење...

МВР вчера регистрира 331 прекршок за неносење маска, казнети 203 возачи во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 331 прекршок, соопшти Министерството за внатрешни работи. Оттаму исто така информираат дека при сообраќајните контроли во текот на вчерашниот ден само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 203 санкции. Полициските службеници во изминатото деноноќие изрекле 19 санкции за...

МВР: Вчера 219 возачи биле санкционирани во Скопје, 18 за возење без возачка дозвола

На територијата на Скопје вчера биле изречени вкупно 219 казни за возачи во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Полициските службеници за возење без возачка дозвола изрекле 18 санкции, 10 за непочитување на брзината на движење, 9 санкции за возење под дејство на алкохол, 8 за минување на затворен семафор...

МВР вчера казнило 224 возачи во Скопје, од кои 20 за управување со брзина поголема од дозволената

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден (05.01.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени биле вкупно 224 мерки, од кои 20 за управување со брзина поголема од дозволената, 21 мерка за возење без возачка дозвола, 18 за нерегистрирани и технички неисправни возила, 12 санкции за управување под...

МВР вчера регистрира 537 прекршоци за неносење маска, казнети 199 возачи во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 537 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи. Оттаму исто така информираат дека при сообраќајните контроли во текот на вчерашниот ден само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 199 санкции. Полициските службеници во изминатото деноноќие изрекле 23 казни за...

МВР вчера регистрира 670 прекршоци за неносење маска, казнети 461 возач во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 670 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Мета.мк“ претходно извести дека минатиот месец изречени над 18.500 казни за неносење заштитна маска на лицето, додека пак во текот на октомври регистрирани се близу 24 илјади прекршоци по овој основ. Од Министерството за внатрешни работи...

Акциските контроли на МВР во сообраќајот продолжуваат, во ноември за 21 отсто намален бројот на сообраќајки

Засилените акциски контроли во сообраќајот, кои МВР отпочна да ги спроведува во средината на септември, веќе даваат резултати. Во ноември 2020 година има значително намалување на бројот на сообраќајни незгоди, особено на оние со потешки последици. Ова го изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски при денешната посета на Мобилната единица за безбедност во сообраќајот. „Анализите покажуваат дека како што...

МВР вчера регистрира 548 прекршоци за неносење маска, казнети 314 возачи во Скопје

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 548 прекршоци, соопшти Министерството за внатрешни работи. „Мета.мк“ претходно извести дека минатиот месец изречени над 18.500 казни за неносење заштитна маска на лицето, додека пак во текот на октомври регистрирани се близу 24 илјади прекршоци по овој основ. Од Министерството...

МВР: Вчера биле санкционирани 281 возач во Скопје, од кои 144 во Општина Центар

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.11.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени биле вкупно 281 мерка, меѓу кои 33 за возење без возачка дозвола, 16 за технички неисправни и нерегистрирани возила и 9 санкции за управување под дејство на алкохол. Изречени биле 52 мерки за...

Полицијата вчера во Скопје казнила 222 возачи, од кои 60 за пречекорување на брзината

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 222 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници вчера напишале 60 казни за пречекорување на дозволената брзина на движење и 17 прекршоци за технички неисправни и нерегистрирани возила. Исто така...

МВР вчера казнило 429 возачи во Скопје, од кои 62 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 429 санкции, информираат од МВР. Воедно, само на територијата на Општина Илинден вчера биле изречени 157 санкции. На територијата на СВР Скопје, во текот на вчерашниот ден биле...

Санкциониран 301 возач вчера во Скопје, од кои 14 поминале на црвено

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје, во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 301 санкција, информираат од МВР. Полицијата вчера изрекла 69 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, 14 мерки за возачи кои поминале на затворен семафор (црвено светло)...

Полицијата вчера во Скопје казнила 331 возач, од кои 93 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 331 санкција, информираат од МВР. Полицијата вчера казнила 49 лица кои возеле без возачка дозвола, изрекла 93 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, како и 42...

Во Скопје вчера изречени 301 санкција, од кои 128 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи (МВР) продолжува со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само во текот на вчерашниот ден, на територијата на Град Скопје изречени се вкупно 301 санкција, информираат од МВР. Полицијата вчера казнила 13 лица кои возеле без возачка дозвола, а изречени се 128 прекршоци за пречекорена брзина, како и 26 прекршоци за технички неисправни и нерегистрирани...

ЕУ грант од 70 милиони евра за скопската пречистителна станица, се чека договорот за изведувач

С. Македонија доби грант од 70 милиони евра од Европската Унија, со што се заокружи финансиската конструкција потребна за изградба на скопската пречистителна станица  тешка 200 милиони евра. Договорот...