fbpx

Утврдени 168 сообраќајни прекршоци во Скопје, 66 за брзо возење, во целата земја фатени 91 пијан возач

-

На територијата на град Скопје вчера сообраќајните полицајци изрекле вкупно 168 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 66 санкции, 14 за возење без возачка дозвола, три прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила, соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР).

Изречени се и осум санкции за користење мобилен телефон, 13 за возење под дејство на алкохол.

На територијата на целата земја, пак, ноќеска во периодот од 21 до 3 часот на територијата на целата земја биле вршени акциски контроли за откривање возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол, при што санкционирани се 91 возачи.

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“, порачува МВР.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...