fbpx

МВР вчера во Скопје санкционира 258 возачи

-

Министерството за внатрешни работи, МВР, во текот на вчерашниот ден (25 декември) на територијата на град Скопје изрече вкупно 258 мерки, меѓу кои 16 за возење без возачка дозвола, 9 за некористење на сигурносен појас, 19 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 14 за користење на мобилен телефон и 8 санкции за минување на затворен семафор (црвено светло). Изречени се и 84 мерки за непрописно паркирање, а 76 возила се подигнати со специјално возило „пајак“. За неносење на заштитна маска изречени се 23 санкции, соопштија од МВР.

Само во Општина Центар се изречени вкупно 130 мерки од кои 8  за возење без возачка дозвола, 7 за нерегистрирани возила, 7 за минување на затворен сигнал – црвено светло и 11 за зборување на мобилен телефон.

Од МВР најавуваат засилени сообраќајни контроли и во наредните денови и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...