fbpx
Таг: Скопје

таг: Скопје

Исчистени 25 кубни метри отпад од Капан Ан

Во текот на последните неколку дена, тимовите на ЈП Комунална хигиена-Скопје исчистија приближно 25 кубни метри отпад од Капан Ан во Старата скопска чаршија. Според изјавата на в.д.директорката на ЈП Комунална хигиена-Скопје, Косана Николиќ Мазнева, вработените излегле на терен по пријава од граѓаните, кои се пожалиле дека голема количина отпад го пречи движењето на луѓето околу Капан Ан и го...

Украинците од центарот на Скопје порачаа: „Русија е терористичка држава“

Држејќи долг банер со натпис „Русија е терористичка држава“ и многу знамиња и цвеќе во сино жолта боја, Украинците од центарот на Скопје им оддадоа почит на нивните сонародници кои веќе една година ги жртвуваат животите за спас на татковината. Тие изразија и голема благодарност за хуманитарната помош и за поддршката од Северна Македонија кон украинскиот народ. „Денеска ние, Украинците,...

Здружението „Лесја Украинка“ на скопскиот плоштад ќе ја одбележи годишнината од руската воена агресија

Здружението на Украинците во Македонија „Лесја Украинка“ денес во 14 часот, по повод годишнина од почетокот на руската воена инвазија врз Украина, организира митинг на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. Учесниците на митингот, од плоштадот „Македонија“, ќе се упатат во паркот „Жена борец“, кој се наоѓа во близина, каде ќе положат цвеќе пред споменикот на Тарас Шевченко, познат украински...

Дојави за бомби во 16 скопски и две кумановски училишта

Закана за поставена експлозивна направа денеска на своите електронски адреси добиле вкупно 18 училишта. Од нив, 16 се во Скопје, а две училишта во Куманово, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Освен на електронските адреси на училиштата, заканата била упатена и на приватните меjлови на деветмина професори од истите училишта. Ова е трет ден по ред како училишта во Скопје и...

Скопскиот воздух во јануари: Центар опасно му се приближува на рекордерот Лисиче во аерозагадувањето [инфографик]

Чистиот воздух бил мислена именка за Скопје и во изминатиов јануари. Измерените податоци за квалитетот на воздухот покажуваат голем број на денови во кои се надминати дозволените среднодневни вредности на ПМ-2.5 и ПМ-10 честички во воздухот. Споредено со јануари 2022 година, годинава имало нешто помал број на денови кога било надминато максималното дозволено загадување од 50 микрограми ПМ-10 на...

Нови дојави за бомби во 16 скопски и четири прилепски училишта

Министерството за внатрешни работи (МВР) информираше дека попладнево било пријавено оти на електронските адреси на повеќе училишта во Скопје и Прилеп биле упатени закани за поставена експлозивна направа. Станува збор за вкупно шеснаесет скопски и четири прилепски училишта, на чии електронски адреси стигнале дојави за бомби. Од МВР информираа дека веднаш по добиените пријави, од полициски службеници биле преземени мерки за...

Дојави за бомби во 18 основни и средни училишта, проверките се во тек

Дојави за поставени бомби на електронските адреси денес добија 18 основни и средни скопски училишта. Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека според процедурите, основните и средните училишта веднаш се евакуирани и се чекаат антитерористичките единици да извршат проверки. Вчера лажните дојави за бомби испразнија  12 средни училишта. Но, беа регистрирани лажни дојави за поставени бомби и во инстиутуции и...

Бугарија го врати својот амбасадор во Скопје

Бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов, којшто беше повлечен во Софија по инцидентот со тепањето на охриѓанецот Христијан Пендиков, се вратил во Скопје вчера, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg повикувајќи се на бугарското МНР. Од министерството велат дека Ангелов бил дел од официјалната делегација на бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев вчера и потоа останал во Скопје. Демерџиев вчера имаше...

Буџетот скратен, директорот спастрен: По половина век постоење, МКЦ Скопје е на колена

Помалку од еден месец откако Младинскиот културен центар во Скопје (МКЦ) одбележа половина век од своето основање, култната институција посветена исклучиво на младите се соочува со најтешкиот период во богатата историја. За време на мандатот на градоначалничката Данела Арсовска, во МКЦ има драстично намален буџет, смени на директори, протести, заклучени врати и многу нејаснотии. Поранешниот директор, а сега раководител на...

Почна протестниот собир пред Младинскиот културен центар: „Сите за МКЦ“ (Видео+Фото)

Под мотото „Сите за МКЦ“, на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје, денеска се одржува собир за одбрана на оваа културна институција од обидите за политизација и поради кратење на парите. Протестот е организиран е од колективот „Гола планина“, а ќе трае од 12 до 16 часот. Според најавата за настанот на Фејсбук, целта е „сите ентузијасти и љубители...

Пост на социјалните мрежи манипулира со лажни дојави за бомби во училиштата

Постот што се споделува на Фејсбук е манипулативен и му недостига контекст. Точно е дека МВР уапсило 55-годишна жена осомничена за лажни дојави за бомби, но таа нема никаква врска со дојавите кои претходно биле испратени од мејл адреси од странство, за кои министерот Спасовски посочи дека се хибридни закани. Жената, инаку лице со здравствени проблеми, ден пред да...

Во Скопје минатиот месец се изнадишавме поопасен воздух во однос на декември 2021 [инфографик]

Наместо да има подобрување на квалитетот на воздухот во Скопје, со текот на времето бележиме поопасен воздух што го дишеме. Главниот град во текот на минатиот месец дишеше поопасен воздух во споредба со декември 2021 година, со поголем број на денови кога се надминати дозволените среднодневни концентрации на ПМ-10 и ПМ-2.5 честички во воздухот, покажуваат резултатите од мерењата на...

Институциите да се разбудат: Да се спречат напади врз граѓани од кучиња, но и убиства на кучиња и фрлање отрови

Убиствата на уличните кучиња во Струга кои се случија завчера и големиот број на каснувања ја прелеаа капката на трпението на граѓаните, кои со години очекуваат од надлежните институции да го решат проблемот со сè поголемиот број на улични кучиња низ државата. Активисти од повеќе здруженија за заштита на правата на животните, но и други граѓани и поединци кои...

Скопјанка уапсена за лажна телефонска дојава за бомби во училишта

Полицијата привела 55-годишна жена од Скопје, осомничена дека завчера од мобилен телефон се јавила во Управата за финансиско разузнавање во Скопје и лажно пријавила дека се поставени експлозивни направи во училишта во Скопје. „Веднаш по добиената пријава преземени се соодветни мерки и активности и утврдено е дека пријавата е лажна, а А.К. (лице со здравствени проблеми) е пронајдена и приведена“...

Одбележување на Бадник во Соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје (Галерија)

Стотици граѓни денес присуствуваат во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје за да го одбележат денот пред раѓањето на Исус Христос – Бадник. Бадниковата поворка започна со празничен концерт на Градскиот плоштад „Македонија” каде што сите деца со нивните семејства беа пречекани со настапите на Антониа Гиговска, Ламбе Алабаковски, Златно славејче, Вера Милошевска, Димитар Андоновски, Стефан (Некст тајм) и...

Прекинат прагот на алармирање во Битола и Тетово, Скопје повторно меѓу најзагадените градови во светот

Министерство за животна средина и просторно планирање информира дека согласно податоците од Државниот мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух на ден 02.01.2023, среднодневните концентрации на РМ10 суспендираните честички се под дефинираниот праг на алармирање од 150 мg/m3. Според тоа, епизодата од два последователни дена е прекината во Битола и Тетово и престануваат да важат препораките и мерките за надминат...

Прекинат прагот на алармирање за аерозагадувањето во Скопје, властите со препораки за празниците

Министерството за животна средина и просторно планирање денеска го прекина прагот на алармирање за високо загадување на воздухот во Скопје, информираат од ова министерство. „Согласно податоците од Државниот мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух на ден 26.12.2022, среднодневните концентрации на РМ10 суспендираните честички се под дефинираниот праг на алармирање од 150 мg/m3 и епизодата од два последователни дена е...

Повторно надминат прагот на алармирање поради аерозагадувањето во Скопје

Прагот на алармирање поради загадувањето на воздухот во Скопје е надминат, соопшти попладнево Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП). Оттаму информираат дека согласно уредбата во која е дефиниран прагот на алармирање на суспендирани честички со големина до 10 микрограми и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), истиот е надминат на мерните места во Центар...

Прекинат прагот на алармирање поради загадениот воздух во Скопје

Прекинат е прагот на алармирање поради загадениот воздух во Скопје, соопшти попладнево Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП). Одлуката е донесена согласно податоците од Државниот мониторинг систем за квалитет на амбиенталниот воздух од вчера, според среднодневните концентрации на ПМ-10 суспендираните честички кои два последователни дена биле под дефинираниот праг на алармирање од 150 микрограми на метар кубен. Прагот...

Предновогодишната магија низ фотографии од Скопје, Берлин, Варшава, Белград и Брисел

На речиси една недела пред новата 2023 година, празничната магија и атмосфера ги обзема граѓаните. Мета.мк обезбеди цела галерија од фотографии кои ја прикажуваат предновогодишната атмосфера во Скопје, но и во Берлин, Варшава, Белград и Брисел. Сликањето до Дедо Мраз за најмладите, фоткањето пред накитената елка на плоштадите, набавката на подароци од божиќните пазари на плоштадите се заедничка слика за...

За денар и половина поевтинува дизелот, a бензините за половина денар

Од полноќ малопродажната цена на Еуродизел се намалува за 1,5 денари за литар, а малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98, како и на екстра лесното масло...