fbpx
Таг: Скопје

таг: Скопје

СДСМ во посета на борците од НОБ

Делегација предводена од претседателката на Градската организација на СДСМ, Софија Куновска, ја посети скопската организација на Сојузот на борци. - Негирањето на улогата на НОБ е опасно. Многу грешат оние кои денес сакаат да ја минимизираат улогата на НОБ, како еден од темелите на државноста - рече претседателот на градската организација на борците од НОБ, Трајко Стаматовски. Куновска пред борците од НОБ ја...

Изгореа бараките кај ресторан „Имес“

Неколку бараки изгореа во синоќешниот пожар на скопскиот булевар Илинден, во близина на ресторанот „Имес“. Шест противпожарни возила го гаснеа пожарот, кој ги зафатил бараките што се користеа како магацински простор. Засега не се знаат причините за избувнувањето на пожарот, кој предизвика голема материјална штета.

Почна обдукцијата на телото за кое грчките власти тврдат дека е на Дениса

Посмртините останки, за кои грчките здравствени власти потврдија дека се на Дениса Маркоска, доцна синоќа пристигнаа во Скопје. По пристигнувањето на телото, веднаш почнала обдукцијата, која треба да ги потврди или негира наодите на грчките власти. Министерството за здравство ги одобри барањата на семејството на Дениса и нареди нова обдукција. Семејството Маркоски од Прилеп се сомнева во резултатите од обдукцијата на грчките власти...

Тепачка помеѓу ученици во „Зеф Љуш Марку“ во Скопје

Во средното училиште „Зеф Љуш Марку“ во Скопје синоќа околу 18 часот  се степале неколку ученици. Полицијата интервенирала, по што нарушувањето е расчистено, а по целосно документирање на случајот, на четири лица ќе им бидат издадени платни налози за сторен прекршок.

Дождлива сабота

Саботата ќе почне со дожд, но со послаб интензитет. Во југоисточниот крај, во текот на раните утрински часови, се очекуваат нешто поинтензивни врнежи. Во втората половина од денот, врнежите генерално ќе престануваат. Облачноста, сепак, ќе трае и во текот на вечерта. Утрото ќе биде топло. Минималната температура ќе биде во границите од 8 Целзиусови степени до 12 степени. Максимална температура околу 14. степен се очекува во северната половина...

Конференција за „Енергетска безбедност во Западен Балкан – политики и предизвици“ во Скопје

Идејата е конференцијата да претставува отворен форум за размена на тема енергетска безбедност во Западен Балкан
Конференција на тема „Енергетска безбедност во Западен Балкан – политики и предизвици“ ќе се одржи денеска во Скопје. Конференцијата е во организација на Фондацијата „Конрад Аденауер„ (КАС), во соработка со својот партнер „Аналитика“. Идејата е конференцијата да претставува отворен форум за размена на мислења и искуства поврзани со енергетската безбедност во Западен Балкан, вклучувајќи го мислењето на различни чинители. На конференцијата ќе...

Ќе се гради затвор само за педофили?

Затвор во кој казна ќе издржуваат само педофили најверојатно ќе се гради во Македонија. Ова засега е само идеја која се разгледува, но директорката на Управата за извршување на санкции, Лидија Гавриловска, смета дека ваков затвор е потребен во земјава, известува „Нетпрес“. Таа вели дека се разгледува оваа опција и се утврдува дали е во согласност со стандардите на Европсак...

Во центарот на Скопје парада на Градскиот дувачки оркестар

Со „чекорници“ во централното градско подрачје
Денеска во 11 часот, Градскиот дувачки оркестар ќе одржи параден концерт со „чекорници“. Оркестарот ќе се движи од централното градско подрачје, односно од Музејот на Град Скопје, до паркот Жена-борец. Според најавата, ќе бидат изведени „Патриотска чекорница“, „Вашингтон пост марш“, „Трета македонска бригада“, „Младинска чекорница“, „Вардаре македонски“, „Огномет на слободата“, „Во спомен на Ваташа“, „За сите деца“, „Дикси парада“ и „Работнички“,...

Членството во НАТО не ни ги загрозува ниту суверенитетот, ниту безбедноста

Тврдењето дека С. Македонија не е веќе суверена држава затоа што е членка на НАТО е во најмала рака бесмислено. Суверенитет на една држава не зависи од членство во...