fbpx
Таг: Скопје

таг: Скопје

Аерозагадувањето во Скопје стигна до Гардијан: Воздухот мириса на изгорена пластика

Планините околу Скопје ги чуваат граѓаните безбедни кога смогот станува погуст, но ги заробуваат и отровите што го прават воздухот меѓу најопасните од сите градови во Европа. Нечистите горива како извор на загадување, заедно со лошото урбанистичко планирање и незгодниот терен со децении го задушуваат главниот град на Северна Македонија. Градот се наоѓа во котлина каде што стари фабрики функционираат...

Скопје прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година

Македонскиот главен град попладнево беше прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година. Скопје е една од трите европски престолнини на културата, а оваа извонредна вест се поклопува и со одбележувањето на 65-годишнината од скопскиот земјотрес од 1963 година. Покрај Скопје, за европска престолнина на културата веќе е прогласен чешкиот град Ческе Буѓејовице, додека третата престолнина ќе биде...

Конкурс за млади архитекти и урбанисти, првата награда е 1.500 евра

По повод 60 години од скопскиот земјотрес, Јуроп хаус го отвори архитектонскиот конкурс насловен „Скопје на новата генерација“ преку кој се повикуваат млади архитекти и урбанисти да оставаат свој белег во архитектурата на главниот град. Како што велат оттаму, ова не е само конкурс за разубавување на градот туку и повик преку кој ќе се подобри пристапот кон заборавените...

Изгаснат пожарот во Зелениково

Утринава нема активни пожари. информираше Центарот за управување со кризи информира/ Пожарот во општина Зелениково што избувна вчера попладне е изгаснат, а дежурна екипа на Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје е присутна на местото. Пожарот на територијата на Општина Зелениково се простираше во атарот на селата Смесница, Ново Село и Страхојадица. Во саботата имаше 30 пожари на отворен простор од...

Започна втората фаза на уредување на новата Ботаничка градина во Скопје

Втората фаза на уредување на новата Ботаничка градина во Скопје, односно поставувањето на хидрантска мрежа и систем за наводнување пред целосно зазеленување на просторот започна денес.  Градоначалничката Данела Арсовска изврши увид на просторот во рамки на Зоолошката градина, а кој се простира на 12.600 квадратни метри, каде ќе бидат засадени повеќе од 4.600 уникатни дрвја и садници и ќе се постави...

ЕСМ до 31 август нуди можност за бесплатно приклучување кон системот за парно греење

ЕСМ Снабдување со топлина до 31 август нуди можност за бесплатно приклучување на системот за централно греење на исклучените потрошувачи, информираат од Електрани на Северна Македонија (ЕСМ). Целта на акцијата е да им се овозможи на што поголем број потрошувачи да ги користат придобивките на системот за централно греење. „Акцијата за приклучување се спроведува по принципот „прв пријавен, прв услужен“,...

„Скопје тату шоу“ ќе ги собере на едно место ентузијастите за тетоважи и уметниците

Кон крајот на месецов, Скопје ќе биде домаќин на „Скопје тату шоу“ (Skopje Tattoo Show 2023), настан кој ќе ги собере ентузијастите за тетоважи, уметниците и љубопитните умови и на кој ќе бидат прославени уметноста, културата и самоизразувањето преку тетовирањето. На конвенцијата за тетовирање ќе гостуваат познати домашни и странски тату артисти, а посетителите ќе имаат можност да видат како...

Промовирана нова поштенска марка „Скопје се сеќава 1963 – 2023“

Програмата за развој на Обединетите нации во партнерство со АД Пошта на Северна Македонија денес ја промовираше новата поштенска марка „Скопје се сеќава 1963 - 2023“ издадена по повод одбележувањето шест децении од разорниот скопски земјотрес. По иницијатива на УНДП, поштенската марка е испечатена во 6.000 примероци по дизајн изработен од Лоран Куфало, со препознатливиот стилизиран мотив на часовникот на...

Шеесет години од катастрофалниот земјотрес кој го разурна Скопје

Денеска се навршуваат шеесет години од утрото што го потресе Скопје во 1963 година - катастрофалниот земјотрес запишан во историјата како еден од најтрагичните настани. Скопјани на 26 јули 1963 година утрото во 05:17 часот ненадејно ги разбуди силно тресење, кое остави жртви, луѓе без домови, семејства без деца, урнатини. Земјотресот со јачина од 9 степени според Меркалиевата скала (еднакво на...

Со дводневен настан „Скопје во пет и седумнаесет“ ќе бидат одбележани 60 години од катастрофалниот земјотрес

Со низа културни настани во рамките на проектот „Скопје во пет и седумнаесет“, Министерството за култура се вклучува во одбележувањето на 60 годишнината од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје. Официјалната програма на „Скопје во пет и седумнаесет“ започнува со вечерен концерт на 25 јули (вторник), од 21 часот, во паркот „Ибни Пајко“, на кој ќе настапат оркестарот на Здружението...

За два дена Комунална хигиена подигнала 1.130 тони отпад

Во текот на изминатите два дена беа подигнати и транспортирани вкупно 1130 тони комунален отпад од контејнерите поставени на јавни површини, како и од кантите наменети за индивидуалните домаќинства, соопшти денес ЈП Комунална хигиена-Скопје. Екипите на ова јавно претпријатие, според соопштението, отстраниле и 250 кубни метри отпад од приближно дваесет диви депонии лоцирани во сите скопски општини. „Почнувајќи од првата смена...

За два дена, двајца млади луѓе починаа разладувајќи се на базен

Тинејџер починал вчера попладнето, откако му се слошил во базенот во Карпош, соопшти МВР. На 15-годишното момче од Скопско му се слошило додека бил на базенот во Карпош, по што било пренесено во Клинички центар „Мајка Тереза“. По извршените обиди за реанимација, му била констатирана смрт без видливи траги на насилство. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје, а...

Објавена книгата „Варшава го исцртува Скопје“ од Кинга Нетман-Мултановска

Објавена книгата која е посветена целосно на Скопје - „Варшава го исцртува Скопје“ од полската авторка Кинга Нетман-Мултановска, информираат од издавачката куќа „Бегемот“. Оваа книга фрла поглед на голем период на историјата на Скопје, од историското освојување на Османлиите, па сѐ до денешен ден. Во оваа книга акцентот е ставен врз помошта што полските урбанисти и архитекти ја даваат на...

Силно невреме попладнево го зафати Скопје (ВИДЕО)

Невреме проследено силен ветер, дожд и грмотевици попладнево го зафати Скопје. Низ улиците на главниот град се забележуваат паднати гранки, додека од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираа дека на улицата „Симеон Кавракиров“ во Општина Аеродром паднало дрво. Претходно, Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) издаде вонредно предупредување дека дел од фронтален систем придружен со поголема облачна и нестабилна маса...

„Норвеџиан ерлајнс“ од денеска ќе лета од Осло до Скопје и обратно

ТАВ Македонија утринава со воден мост за добредојде, на меѓународниот аеродром Скопје, го пречека првиот лет на скандинавската авиокомпанија „Норвеџиан ерлајнс“ од Осло. Со авион Боинг 737, со капацитет од 189 патници, авиокомпанијата за прв пат слета во Скопје, со што го означи почетокот на комерцијалните операции на македонскиот пазар. „Од денеска ќе бидеме поврзан авионски со главниот град на...

Час и половина чекање на автобус 19-ка: Eден возен ред на веб-страницата, друг кај возачите

Возниот ред прикажан на веб-страницата на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) не е ист со возниот ред што го имаат возачите и според кој сообраќа линијата број 19. На веб-страницата стои дека оваа линија сообраќа 60 пати дневно во еден правец, од 5 часот наутро до 23 часот, но всушност сообраќа само 12 пати, пишува Порталб.мк. Повеќе од осум месеци скопјани...

Малолетник во скопско школо вперил пластичен пиштол кон соученици

Малолетно дете-ученик во основно училиште во скопската населба Чаир вчера извадило пластичен пиштол и го насочило кон други соученици, по што тој играчката ја предал на директорката на школото, информираат од МВР. „На 5.5.2023, околу 12 часот, во просториите на основно училиште на подрачјето на Чаир, Скопје, полициски службеници во присуство на родители, педагог, психолог и директорката на училиштето извршиле...

Дел од центарот на Скопје утре ќе биде блокиран поради протести

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека утре (01.05.2023) во периодот од 10.00 часот до 12.30 часот е најавен протест организиран од страна на Конфедерација на слободни синдикати на Македонија со траса на движење од пред канцелариите на КСС на ул.„50-та Дивизија“, по ул.„Јордан Мијалков“, бул.„Климент Охридски“ се до Владата на Република Северна Македонија на бул.„Илинден“. Исто така, со...

Ковачевски со честитки до тајвански „Јагео“ за најавената инвестиција од 205 милиони евра

Премиерот Димитар Ковачевски, во видео обраќање, упати честитки до менаџментот на тајванската корпорација „Јагео“ и директорот на Технолошко-индустриските развојни зони, Јован Деспотовски, по повод најавите за нова инвестиција на „Јагео“ во зоните во Скопје и Штип во доменот на електрониката. Според Ковачевски оваа инвестиција претставувала најголемата гринфилд инвестиција од осамостојувањето на нашата земја со вредност од 205 милиони евра и...

Посебен режим на сообраќај за велигденските празници во Скопје

Утре и задутре, по повод празникот Велигден, на подрачјето на град Скопје, од страна на Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе биде воведен посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во централното градско подрачје, како и во општините Ѓорче Петров и Аеродром. Во сабота, во периодот од 18.00 часот па до завршување на манифестацијата „Воскресение Христово...

Адвокатската комора не може да одземе лиценци зашто некој би го бранел Палевски

Адвокатската комора не може да ја одземе лиценцата зашто некој адвокат решил да го застапува Љупчо Палевски Палчо, бидејќи тоа е негово право на одбрана, но исто така и адвокатите...