fbpx

Изгаснат пожарот во Зелениково

-

Утринава нема активни пожари. информираше Центарот за управување со кризи информира/

Пожарот во општина Зелениково што избувна вчера попладне е изгаснат, а дежурна екипа на Бригадата за противпожарна заштита на град Скопје е присутна на местото.

Пожарот на територијата на Општина Зелениково се простираше во атарот на селата Смесница, Ново Село и Страхојадица.

Во саботата имаше 30 пожари на отворен простор од кои најтежок беше кај акопско Ајватовци.

Полицијата информираше дека во текот на вчерашниот ден Одделот за воздухопловни единици на МВР по добиено барање од ЦУК за гасење на пожар кај селата Бучинци и Ајватовци, на територија на општина Илинден , упати два хеликоптери (Ми-171 и Бел-212), кои врз пожарот исфрлија околу 200 тони вода.  Пожарот е локализиран .

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...