fbpx
Таг: Скопје

таг: Скопје

Со „голф“ удрил во пешак во Скопје, па избегал

Со тешки телесни повреди здобиени во сообраќајна несреќа, вчера завршил 48-годишниот А.В. од Свети Николе. Случајот во СВР Скопје го пријавиле од Комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде бил однесен повредениот, информираше Министерството за внатрешни работи (МВР). Од страна на полициски службеници бил извршен разговор со повредениот, при што било констатирано дека на крстосницата меѓу улиците „Ацо Шопов“ и „1409“, како...

Скопје се разбуди во магла и со високо ниво на аерозагадување

Главниот град утрово се разбуди во магла, а граѓаните се соочени со високо ниво на аерозагадување. Најзагаден воздух утрово во Скопје се дише во центарот на градот, каде мерната станица во 10 часот утрово измерила многу високо ниво на загадување - концентрации на ПМ-10 честички од дури 189,51 микрограми на метар кубен. Инаку, дозволената концентрација во воздухот на овие...

Земјотрес утрово почувствуван во Скопје

Слаб земјотрес со јачина од 2,2 степени според Рихтеровата скала утрово во 9:54 часот е регистриран во Скопје. Епицентарот на земјотресот е на тромеѓето Македонија-Србија-Косово, на длабочина од 5 километри, се наведува во податоците објавени на веб-страницата на Евромедитеранскиот сеизмолошки центар. Локацијата на земјотресот е на 4 километри североисточно од Скопје. Од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје информираа дека...

Скопје утрово на листата на 10-те најзагадени градови во светот

Воздухот во Скопје утрово е нездрав. Македонскиот главен град утрово се наоѓа на листата на 10-те најзагадени градови во светот, според рангирањето направено од IQ Air. Податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитетот на воздухот на Министерството за животна средина покажуваат дека присуството на ПМ-10 честички во воздухот е над максимално дозволената среднодневна концентрација од 50 микрограми на...

Скопје не е само номинирано, туку и избрано за европска престолнина на културата во 2028 година

Скопје ќе биде европска престолнина на културата во 2028 година, заедно со градовите Чешке Будјејовице од Чешката Република и Бурж од Франција. Веста дека Бурж ќе биде европска престолнина на културата е точна, но објавата што ја анализираме, манипулира дека Скопје само било номинирано да биде престолнина на културата. Како што објаснија од Градот, според правилата на Европската комисија, во...

За Центар и Карпош есенва нема податоци за загадениот воздух со ПМ-2.5 честички [инфографик]

Есенва немаме податоци за присуството на опасните ПМ-2.5 честички за централните скопски општини Центар и Карпош. Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиентен воздух на Министерството за животна средина и просторно планирање не дава целосни податоци за сите загадувачки супстанци за аерозагадувањето во Скопје, а кои го мерат инсталираните мерни станици. И покрај ова, достапните податоци покажуваат дека скопјани...

ИНТЕРВЈУ: Со играта „Скопје“ светот ќе ја запознае нашата бруталистичка архитектура

На радост на сите гејмери, Кристијан Трајковски, заедно со гејм дизајнерот Марко Зарев и арт директорот Симон Стојановски од студиото Dark-1 веќе четири години работат напорно на создавањето на играта која ќе ги израдува сите фанови на скопската бруталистичка архитектура, но и на борбените видео-игри. Мета.мк разговараше со програмерот Трајковски, кој ни даде голем број интересни информации за процесот...

Со дигитална кампања ќе се подобрува квалитетот на воздухот, најавува МЖСПП

Министерството за животна средина и просторно планирање, во соработка со Шведската амбасада и Шведската агенција за заштита на природата, најави дека ја започнува дигиталната кампања за подобрување на квалитетот на амбенталниот воздух насловена „Топли препораки“. Во меѓувреме, Мета веќе објави дека Државната лабораторија за животна средина планира идната година да се акредитира за три методи за следење на квалитетот...

Силниот ветер во Скопје и Струмица зад себе остави оштетени кровови, фасади и автомобили

Повеќе видови штети и три пожари на отворено во земјава предизвикал силниот ветар во последното деноноќие, информираше утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК). Вкупниот број на повици за итни случаи на 112 во ЦУК изнесувал 1.590 – двојно повеќе од вообичаениот просек за едно деноноќие, при што над 18 отсто од итните реални повици биле за комбинирано решавање преку...

Дел од фасада падна на „Рекорд“, нема повредени лица

Центарот за управување со кризи (ЦУК) попладнево соопшти дека паднал дел од фасада на зграда на „Рекорд“ во центарот на Скопје. Нема повредени лица, но постои опасност да паднат и други делови од фасадата на овој објект. Станува збор за фасада од објект на ул. ,,Димитрие Чуповски” кај ,,Табако Жак Мар” – во близина на Министерство за правда. Пријавата стигнала...

Пешак згазен на „Партизанска“ во Скопје, возачот побегнал

Во Скопје вчера вечер се случила сообраќајна несреќа, при што возило удрило во пешак, а возачот го напуштил местото на сообраќајната незгода, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). 21-годишниот пешак со тешки телесни повреди е на лекување во скопскиот Клинички центар, а полицијата допрва треба да го најде возачот на автомобилот. „На 17.11.2023 во 21.50 часот во СВР Скопје...

Оваа фотографија не е снимена за време на ослободувањето на Скопје

Можеби оваа фотографија не се споделува намерно за да се манипулира со јавноста, но, сепак, таа заедно со описот прикажува нешто што не е вистина. Фотографијата сама по себе е автентична, ама во комбинација со напишаниот текст претставува манипулација, бидејќи таа не ја прикажува атмосферата на денот на ослободување на Скопје – 13 ноември 1944 година. Она што паѓа...

Пензионерка нападнала вработена во „Градски паркинг“

Пензионерка физички нападнала вработена во јавното претпријатие „Градски паркинг“ во центарот на Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). Настанот се случил во понеделникот наутро на паркинг простор во Центар. „На 30.10.2023 во 08.30 часот во СВР Скопје, Х.А.(38) од Скопје, вработена во Ј.П. „Градски паркинг“, пријавила дека околу 07.45 часот на паркинг простор на подрачјето на Центар, додека извршувала...

Од 25 октомври се укинуваат возови меѓу Скопје и Битола, ќе сообраќаат само еднаш дневно

Нови укинувања на патнички возови најавува Железници на РСМ-Транспорт. Од 25 октомври се укинуваат по два воза дневно на релацијата Скопје-Битола-Скопје, а во сообраќај по овој датум ќе остане само по еден пар возови дневно. Патниците од среда нема да можат да ги користат возовите кои од Скопје за Битола поаѓаат во 6:53 и 20:05 часот, како и од...

Протест во Скопје: Израелските напади врз Палестина го убиваат човечкото достоинство

По петочната молитва, денеска во Скопје се одржа протест за солидарност со палестинскиот народ, организиран од „Платформата за поддршка на Палестина“, составена од мрежа организации кои дејствуваат во земјата. Граѓаните со знамињата на Палестина и земјите од регионот повикаа да се запрат израелските напади врз цивилното население, а меѓународниот фактор да „не гледа сеир“, пишува „Порталб“. „Варварските напади кои ги...

Скопје е најевтин град за живеење за „дигиталните номади“

Новата дигитална номадска виза е документ или програма што дава законско право привремено да се работи во други држави. Со ваквата виза, голем број странци се почесто се преселуваат низ европските земјки како Португалија, Грција и Македонија, а продолжуваат да работат со своите клиенти и работодавци. Инаку, дигиталните номади се дефинираат како индивидуални професионалци кои со помош на новите технологии заработуваат...

Такси превозниците во Скопје добиваат конкуренција – „Болт“ доаѓа во Македонија?

Реклами на компанијата за мобилност „Болт“ периодов ги таргетираат граѓаните на Скопје, нудејќи им да возат и да заработуваат. Огласите на социјалните мрежи го отворија прашањето дали естонската компанија – конкурент на „Убер“, влегува на македонскиот пазар. Се чини дека Северна Македонија ќе биде првата земја во регионот на Западен Балкан во која „Болт“ ќе ги понуди своите услуги. „Заработете...

Аерозагадувањето нема да го снема со 50.000 нови автомобили, колку што Скопје добило деценијава [инфографик]

Европската недела на мобилност завршува денеска, а во изминативе денови низ македонските општини се одржаа бројни настани со возење на велосипеди и изјави на функционерите со поуки за користење на алтернативен превоз. Но, во реалноста, официјалните бројки говорат за пораст на бројот на возила во земјава, во услови и кога весникот Гардијан деновиве известуваше за лошиот квалитет на воздухот...

Аерозагадувањето во Скопје стигна до Гардијан: Воздухот мириса на изгорена пластика

Планините околу Скопје ги чуваат граѓаните безбедни кога смогот станува погуст, но ги заробуваат и отровите што го прават воздухот меѓу најопасните од сите градови во Европа. Нечистите горива како извор на загадување, заедно со лошото урбанистичко планирање и незгодниот терен со децении го задушуваат главниот град на Северна Македонија. Градот се наоѓа во котлина каде што стари фабрики функционираат...

Скопје прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година

Македонскиот главен град попладнево беше прогласен за Европска престолнина на културата за 2028 година. Скопје е една од трите европски престолнини на културата, а оваа извонредна вест се поклопува и со одбележувањето на 65-годишнината од скопскиот земјотрес од 1963 година. Покрај Скопје, за европска престолнина на културата веќе е прогласен чешкиот град Ческе Буѓејовице, додека третата престолнина ќе биде...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...