fbpx
Таг: одземени

таг: одземени

Полицијата во сообраќајни контроли во Скопје вчера напишала 514 казни

Министерството за внатрешни работи (МВР) од вчера почна со спроведување на засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи во Скопје, но и на територијата на целата држава, соопшти портпаролот на МВР, Тони Ангеловски на денешната прес-конференција. „Се санкционираат сите сообраќајни прекршоци, а особено оние кои што се најчеста причина за сообраќајни незгоди со тешки последици,...

Кремљ ја оцени одлуката на САД за „Раша тудеј“ како непријателски чекор

Одлуката на Вашингтон да ги повлече акредитациите на новинарите на руската агенција „Раша тудеј“ за пристап во Конгресот на САД, поради нејзиниот статус на „странски агент“, е непријателски чекор, соопшти денеска Кремљ. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва е длабоко разочарана од ваквата одлука на Вашингтон и додаде дека рускиот парламент може „емотивно да одговори“ на новите рестрикции...

И Канческа-Милевска и Пешевски останаа без пасоши, засега нема притвори

Кривичните совети на Основниот суд Скопје ги одбија како неосновани барањата на Специјалното јавно обвинителство да им биде одредена мерка притвор на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска и на поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски. На Канческа-Милевска и на Пешевски, кои се обвинети во случаите „Тендери“ и „Траекторија“ на СЈО, судот наместо притвор им одредил мерки на претпазливост...

Јужнокорејскиот парламент ѝ изгласа импичмент на претседателката на државата

Парламентот на Јужна Кореја денеска ѝ изгласа импичмент на претседателката на земјата, Парк Геун-хје, со што ги суспендираше нејзините извршни овластувања поради големиот корупциски скандал, јавуваат светските медиуми. Предлогот за отповикување на претседателката го поддржале 234 пратеници, а 56 биле против, од вкупно 300 членови колку што брои јужнокорејскиот парламент. За отповикување на Парк Геун-хје беше потребно двотретинско мнозинство, за...

СЈО: Со помош на експертот од „Ериксон“ ги зедовме сите податоци од УБК

Со помош на надворешниот експерт од шведската компанија „Ериксон“, денеска од помошните сервери во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Специјалното јавно обвинителство ги одзело сите податоци што ги бараше со судска наредба. Ова попладнево го соопшти СЈО, од каде додаваат дека одземените податоци ќе бидат дополнително анализирани и сите наоди ќе бидат „благовремено споделени со јавноста“. „Во текот на денешниот...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...