fbpx

ВМРО-ДПМНЕ бара можност да избере јавен обвинител

На синоќешниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против „неправдите, реваншизамот и политичкото насилство“ претседателот Христијан Мицкоски упати четири барања од партијата. Поради тоа што, како...

Собранието ги избра замениците-министри предложени од Владата

Собранието синоќа во рамки на 13. седница, со 62  гласа за, 44 против и без ниту еден воздржан ги избра замениците министри во Владата. За...

Меѓународниот ден на реките, екологистите го посветија на борбата против малите хидроцентрали на Лешница

Меѓународниот ден на реките, кој секоја година се одбележува во последната недела од септември, годинава екологистите во Македонија го посветуваат на апелот за спас...

Нови 183 случаи на ковид-19, петмина пациенти починаа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19. Институтот за јавно здравје...

Се реконструира автопатот Петровец-Катланово, граѓаните бараат да се работи навечер

Јавното претпријатие за државни патишта ја започна реконструкцијата на автопатската делница Петровец-Катланово на патниот Коридор 10. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски и...

За бугарските работи на македонскиот пат кон ЕУ

Деновиве една од главните теми во јавноста е Меморандумот на бугарската влада. Никој скоро и да не се прашува каков е тој документ, но...

Судската такса за физички лица ќе се ограничи до 6.000 денари

Владата го достави до Собранието предлог законот за изменување и дополнување на Законот за судските такси со кој се врши градација на висината на...

Повеќе од 40 странски и домашни компании заинтересирани за инвестирање во две фотонапонски електрани...

Голем интерес има кај странски и кај домашни компании во врска со проектот, изградба на фотонапонска електрана во Осломеј, информираат од Електрани на Северна...

За 34,9 отсто зголемен бројот на новозаразени со ковид-19 во однос на претходната недела

Од 14 до 20 септември годинава, тестирани се вкупно 9.661 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, што...

Пругата кон Албанија поделена во две фази, владата ќе бара средства за делот од...

Проектот за изградба на железничкото поврзување меѓу Македонија и Албанија ќе се одвива во две фази. Владата на вчерашната седница ја разгледа и усвои...

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

БАЛКАН

ПРОВЕРКА НА ФАКТИ