Груевски: Во судот треба да ми дадат канцеларија и плата, толку често доаѓам


Скопје, 14 февруари, 2018 - 14:20 (META) 

Во судот веќе доаѓам толку често што треба да ми дадат канцеларија, а и да добивам плата, изјави поранешниот премиер и поранешен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски пред новинарите по завршувањето на денешното рочиште за случајот  „Траекторија“.

Тој повторно се пожали дека против поранешното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се води политички прогон и рече дека „судството“ е претворено во „политичка гилотина“. Зборувајќи за сите случаи што се водат против него, Груевски истакна дека на сите рочишта забележливи се неколку работи, кои покажуваат дека се води политички прогон преку судството.

Според него, одбраната и обвинетите немаат еднаков третман од судот во однос на СЈО.

– Кон обвинителите се однесуваат со почит, спокојно и мирно, додека кон одбраната судот реагира нервозно, што како да покажува на која страна е. Судот воопшто не се обидува да го скрие тоа. Барем да глуми малку објективност за јавноста – рече Груевски.


Напредокот во спроведувањето на реформите – основа за преговорите со ЕК


Скопје, 16 ноември, 2017 - 15:46 (META) 

Реформите на македонското правосудство треба внимателно да бидат испланирани врз основа на анализите и на оценките, а консултациите да бидат транспарентни и да вклучуваат повеќе фактори. Треба да се одвојат и доволно пари на самиот почеток на реформите за да може да дојде до нивно целосно спроведување, е една од пораките од ЕУ искажана на 12. состанок на Подкомитетот за правда и внатрешни работи во рамките на Договорот за стабилизација и придружување.

Состанокот се одржал завчера и вчера во Скопје, извести Делегацијата на Европската Унија.

На состанокот се разговарало за состојбите со судските реформи, темелните права, антикорупциските политики, внатрешните работи и граничната контрола, азилот и миграциите, во функција на услогласување до легислативата на ЕУ (acquis), според поглавјата 23 и 24, како и за спроведувањето на Спогодбата за стабилизација и придружување во погоренаведените области.

„При дискусиите, особено внимание е посветено на реформските приоритети и на препораките на Високата експертска група за владеењето на правото, како и на мерките од владиниот план „3-6-9“. Напредокот во спроведувањето на мерките пропишани во овие документи ќе ги постават основите за понатамошните разговори со Европската комисија“, се вели во заедничкото соопштение што го испрати Делегацијата на ЕУ во Скопје.

На состанокот Европската комисија понудила помош во ревидирање на материјалите. Се дискутирало и за постигнувањето правна одговорност за кривичните дела што произлегуваат од содржината на прислушуваните разговори, односно за „бомбите“.

Европската комисија констатирала напредок во медиумската сфера и ѝ порачала на власта да продолжи со сеопфатни консултации за тековните реформи и да промовира поттикнувачка средина за слободата на изразувањето.


Оставката на Аневски денеска ќе се најде пред Советот на јавни обвинители


Скопје, 31 август, 2017 - 9:43 (META) 

Советот на јавни обвинители денеска треба да расправа за оставката на претседателот, Петар Аневски, кој во вторникот ја поднесе поради лични и семејни причини.

Аневски во вторникот соопшти дека без разлика на оставката, тој и понатаму останува на функцијата член на Советот на јавни обвинители, каде мандатот му завршува во 2020 година.

Аневски, кој доаѓа од Вишото обвинителство во Битола, беше избран за претседател на Советот на јавни обвинители на 30 јуни 2014 година.

Во согласност со Законот за Советот на јавни обвинители на РМ, претседателот на Советот го избира 11-члениот Совет, од редот на избраните јавни обвинители, со мнозинство гласови од вкупниот број членови, со тајно гласање.


Заев – Бјорнстад: Норвешка ќе помага во области значајни за евроинтеграцијата


Скопје, 8 август, 2017 - 11:30 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арни Бјорнстад. На средбата била договорена поддршка од Кралството Норвешка на Македонија во повеќе области значајни за евроатлантските интеграции на земјава.

„Станува збор за помош од Норвешка во подобрување на административните и на законските капацитети, во судството, за исполнување на условите од поглавјето 24 од Извештајот на ЕК за Македонија, важно за преговарачкиот процес и со приоритет на обвинителската дејност, во областа на животната средина, за исполнување на условите од поглавјето 27, за чиста вода и превенција на храна, во унапредувањето на контролните механизми за заштита од корупција и од злоупотреби на јавните фондови“, се вели во соопштението од Влада.

Во периодот што престои ќе следува поврзување на институциите со амбасадата на Кралството Норвешка за утврдување на начините за аплицирање за фондовите преку кои треба да се реализира поддршката.


Советот за утврдување факти вели дека неговото укинување би било чекор назад


Скопје, 26 јули, 2017 - 17:20 (META) 

Заложбата на официјалните институции надлежноста на Советот за утврдување факти повторно да се инкорпорира во идниот Судски совет на Република Македонија не е ништо друго туку прифаќање на принципот „кадија те тужи – кадија те суди“, кој е ретрограден и напуштен во многу области, вели Сашо Поцевски, претседател на Советот за утврдување на факти и за поведување постапка за утврдување одговорност за судија.

Во обраќањето до јавноста, тој вели дека Советот бил формиран со закон токму за да се избегне можноста Судскиот совет, кој ги избира судиите, да решава за нивната дисциплинска одговорност и да ги разрешува, но и да ги наградува, односно дека таа состојба претставува сконцентрирана моќ во еден орган.

Поцевски вели дека уште од конституирање на Советот за утврдување факти во декември 2015 година и од почетокот на неговата работа во март 2016 година, „се одвивала хајка против ова тело, најнапред во судската елитна бранша, која изрично барала, а и ден-денес бара надлежноста на тоа тело да се врати во закрилата на Судскиот совет, каде судиите најверојатно се чувствуваат покомотно и посигурно“.

Во обраќањето на Поцевски се негира дека било можно поранешната гарнитура на власт силно да влијае врз Советот, бидејќи всушност постои неможност или многу мала можост да се врши притисок и да се влијае на работата на пензионираните стари правосудни кадри, оти пензијата никој не може да им ја земе.


СДСМ: Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ вршеше притисоци врз судството


Скопје, 24 јули, 2017 - 12:44 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ 11 години го партизираше судството, а преку сваровски-инсталациите од тефтерот на Гордана Јанкуловска, го злоупотребуваше правосудниот систем да врши прогон и да се пресметува со неистомислениците на Никола Груевски и неговите соработници, реагираше СДСМ на денешната прес-конференција на Бојан Стојанвски од ВМРО-ДПМНЕ, кој рече дека обвиненијата на СЈО се само наратив од прес-конференциите на Заев и служат единствено за оцрнување на раководството на ВМРО-ДПМНЕ.

„Денес кога раководството на ВМРО-ДПМНЕ се соочува со одговорноста за сето тоа што им го направи на граѓаните и на државата, ВМРО-ДПМНЕ во страв и во очај продолжува преку секојдневни прес-конференции пред правосудните институции да врши притисок и да се заканува на судии и на обвинители. Заврши времето кога ВМРО-ДПМНЕ вршеше притисок врз судиите и нарачауваше судски предмети и пресуди“, порачува СДСМ.


ВМРО-ДПМНЕ: Oтсуството на Груевски не е причина за одлагање на рочиштето за „Шамари“


Скопје, 10 март, 2017 - 16:50 (META) 

Денешното судско рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година не било одложено заради отсуството на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, (еден од 14. обвинети во случајот, н.з.), туку заради немање „основни процесни претпоставки за негово одржување“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

„Лажните вести креирани од медиуми под контрола на СДСМ и на Сорос се уште еден обид за манипулација на граѓаните со кои се обидуваат да претстават дека Никола Груевски е ист како аболираниот криминалец Зоран Заев, кој не го признаваше судот и сè уште наоѓа разни изговори за да ги избегне судските рочишта и одговорноста за барање поткуп. Вистината е дека денешното судско рочиште се одложи поради тоа што во списите од предметот не постои одлука по барањето на судот за смена на обвинителките кои недолично се однесуваа и го омаловажуваа и го навредуваа судот“, стои во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Одбраната на Груевски и на дел од другите обвинети вчера при увидот во списите од предметот видела дека во нив постои запис со кој судот побарал од Советот за јавни обвинители да се определат други обвинители што би го застапувале обвинението.

Поради тоа адвокатите ги известиле клиентите дека судењето нема да се одржи бидејќи не се исполнети „процесните претпоставки за одржување на рочиштето“ и дека нема потреба да доаѓаат на рочиштето.

„Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и другите опфатени со политички монтираниот предмет на СЈО, нарачан директно од Бихаќка, се подготвени како и досега редовно да се одзиваат на судските покани“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


По заканите, ЕУ-амбасадорката во Тирана под 24-часовна полициска заштита


Тирана, 23 февруари, 2017 - 11:29 (META) 

По најновите закани кон шефицата на Мисијата на ЕУ во Тирана, Романа Влахутин, таа и нејзиното семејство се под 24-часовна полициска заштита, јави австрискиот весник „Стандард“.

Заканите се засилени во последниот период, откако Хрватката Влахутин продолжи со интензивните напори за судски реформи во Албанија, каде корупцијата е раширена. Влахутин е претседавач на специјалната извршна комисија, во која се и амбасадорот на САД, Доналд Лу, и Геновева Руиз Калавера од Европската комисија, и која ги предлага членовите на ревизиската комисија на албанскиот парламент. Тоа е дел од предвидените реформи, со кои првпат во албанската историја се предвидува чистка на корумпираните судии и обвинители.

Тоа предизвикува многу нервоза во некои кругови, па заканите се засилени до ниво што ги изненадува и добро упатените, пишува „Стандард“. Влахутин и Лу не само што ќе ја почнат процедурата, туку и ќе го лоцираат криминалот во високите кругови. Амбасадата на САД веќе одби неколку барања за имигрантски визи.

Кампањата против Влахутин покажува колку нервозни се некои олигарси во Албанија, забележува „Стандард“ и потсетува дека таа неодамна беше прогласена за човек на милијардерот Џорџ Сорос. „Слични обиди за дискредитација се веќе подолго време присутни во Македонија“, потсетува „Стандард“.

На новите мерки се спротивставува и новоименуваниот министер за правда, Петрит Васили, од малиот коалициски партнер, партијата Социјалистичко движење за интеграции (ЛСИ), кој во писмо испратено до ЕУ и до САД ја прогласи специјалната извршна комисија за „неуставна и нелегална“.

Претседател на ЛСИ е Илир Мета, повеќекратен министер и човек кој важи за силна фигура во албанската политика, а на неговата партија ѝ пречи тоа што специјалната комисија работи главно со премиерот Еди Рама.


СЈО за протестите во Охрид: Секое влијание врз сведоци е кривично дело


Скопје, 9 февруари, 2017 - 14:34 (META) 

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека е повредена тајноста на предистражната постапка во рамките на која повеќе лица во Охрид се повикани да дадат исказ како сведоци.

Денеска, по вонредната седница на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, членови и симпатизери на партијата излегоа на протест против истрагата на СЈО.

Од СЈО велат дека секој вид влијание врз сведоците е кривично дело.

„Во врска со предистражна постапка што се води во ова јавно обвинителство, во СВР Охрид се повикани повеќе лица во својство на сведоци да дадат искази за околностите во врска со истата постапка. Во согласност со Кривичниот законик, секој вид влијание врз сведоците е кривично дело, а лицата кои се повикани како сведоци се должни да се јават на поканата и да помогнат со своите искази во утврдување на фактите за кои е поведена секоја предистражна или истражна постапка“, велат од СЈО.

Специјалното јавно обвинителство, се додава во соопштението, се оградува од секакви политички шпекулации и оттаму истакнуваат дека својата службена должност јавните обвинители на СЈО ја вршат во согласност со законот во насока на утврдување на вистината во постапките што се водат.


Амбасадата на САД во Тирана им укина визи на судии и на обвинители поради корупција


Тирана, 27 јануари, 2017 - 10:04 (META) 

Амбасадата на САД во Тирана издаде соопштение во кое се вели дека ќе бидат повлечени неимигрантските визи за неколку албански судии и обвинители. Во соопштението се вели дека тие ја донеле оваа одлука откако утврдиле дека службениците не се квалификувани за визи.

„Амбасадата на САД ја презеде оваа акција пред претстојниот процес на проверка низ кој ќе се оцени дали одредени службени лица се поврзани со корупција, како и поради тоа што имаше флагрантна злоупотреба на службената виза од страна на висок обвинител и на неговиот брачен другар, што доведе до поништување на нивните визи. Амбасадата на САД сериозно ги зема предвид наводите за корупција и ќе продолжи да ги проверува визите на судските службеници и апликациите за виза со дополнителна контрола. Стејт департментот има широки овластувања да одбие или да повлече визи врз основа на информации кои укажуваат дека на носителот на виза може да не му биде дозволен влез во САД и ќе продолжи да го користи овој орган за да ги унапреди своите напори за борбата против корупцијата во Албанија“, се вели во соопштението на Амбасадата.