fbpx
Таг: обвинители

таг: обвинители

ГРЕКО бара од Северна Македонија да ги заостри санкциите за корупција

Анализа на Малинка Ристевска Јорданова од Институтот за европска политика за Портаб.мк Групата држави против корупцијата (ГРЕКО) е посебен облик на активност на Советот на Европа, формирана во 1999 година и е отворена за членство и за држави кои не се членки на Советот, која сега брои 49 членови. Нејзин најпрепознатлив начин на дејствување е преку евалуација на анти-корупциските мерки...

Долгите истраги ги скараа Министерството за правда и обвинителството

Министерството за правда и Јавното обвинителство се судрија околу Годишниот извештај за работата на јавните обвинителства за 2022 година. Два дена двете инситуции се допишуваат преку медиумите, откако Министерството за правда до јавноста ги испрати забелешките во однос на работата на обвинителствата. Од обвинителството денеска одговорија дека „штом Министерството за правда одлучило јавно да ги објави своите поединечни забелешки...

Еден обвинител лани во просек работел на 192 предмети

Обвинителствата лани во работа имале 33.355 предмети против познати сторители (од кои 13.421 се предмети пренесени од 2021 година), што пак покажува дека секој јавен обвинител во основно јавно обвинителство во текот на годината просечно имал во работа околу 192 предмети. Оваа бројка во одредени обвинителства, со оглед на нивната надлежност, е и значително поголема. Ова се вели во Годишниот...

Советот на јавни обвинители ќе ја достави до Етичкиот совет изјавата на Ленче Ристоска

Ленче Ристоска е обвинителка и таа треба како обвинителка да ги знае постапките, односно требало, исказите нејзини за наводно тргување со влијанија, да ги поткрепи со факти. Ова денеска го соопшти Антонио Јолевски, претседателот на Советот на јавни обвинители, по изјавата на Ристоска која кажа дека ова тело, од формирањето во 2008 досега, потфрлило во исполнувањето на примарната функција,...

Комисијата за дисциплинска одговорност бара разрешување на Вилма Русковска

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност при Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по спроведената дисциплинска постапка против три јавни обвинителки и разгледување на извештајот донесе решение, во кое меѓу другото се предлага разрешување на обвинителката Вилма Русковска. Во соопштението на Јавното обвинителство се вели дека „за поранешна основна јавна обвинителка на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал...

Подготвена алатка за мерење на работата на јавните обвинителства​

Јавните обвинители не бегаат од отчетност и одговорност за својата работа, но и другите чинители на власта мора да ги обезбедат сите услови за да се овозможи ефикасно функционирање на Јавното обвинителство, порача Јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески, на денешната конференција „Подобрување на ефикасноста, транспарентноста и отчетноста на Јавното обвинителство“. На конференцијата беше презентирана алатката во изработка...

Елвин Вели избран за претседател на Здружението на јавните обвинители

На изборното собрание на Здружението на јавни обвинители на РСМ, избрани се новите органи и новиот претседател на Здружението, се вели во официјалното соопштение. Во наредниот период, со здружението ќе раководи Елвин Вели, јавен обвинител во Вишото јавно обвинителство Скопје. Тој првин беше избран во новиот Извршен одбор, којшто потоа ги избра новите носители на раководните функции на Здружението. Освен него, Спасенка...

Контраспин: За кусокот судии и обвинители поради пензија виновна е Владата

За последната состојба со пензионирањето на 60-тина судии и 13 јавни обвинители од 01.07.2022, поради исполнување услови за старосна пензија виновна е единствено Владата, односно министерот за правда Никола Тупанчески, како најнадлежен за обезбедување услови за функционално правосудство. Имено, тој и други одговорни лица навреме биле предупредени за состојбата, а измените на ЗРО како ад-хок решение со кое имаа...

Сарафов: Автобусот на автопатот „Струма“ се движел со несоодветна брзина

Истрагата за автобуската несреќа во Бугарија во која загинаа 45 македонски државјани е во завршна фаза и ги очекуваме конечните заклучоци од наложените експертизи - судско-медицинсктаа, автотехничката, пожарникарската и комплекснатато. Тоа би можело да се се случи пред Божик (25 декември), порача во утринската емисија „Денот почнува“ на Бугарската национална телевизија (БНТ), директорот на Националната истражна служба и заменик...

Европското јавно обвинителство – заштита на европските пари, но и повеќе од тоа

Дека градењето на институциите во ЕУ е долг и сложен процес добро го илустрира примерот на Европското јавно обвинителство. Институцијата се создаваше 25 години. По иницијалните предлози и дискусии, правната основа беше создадена со Договорот од Лисабон во 2007 година. За Предлогот на регулативата за основање поднесен во 2013 година се расправаше цели четири години и таа беше усвоена во...

ЈО: Се обезбедуваат докази и се сослушуваат лица за трагедијата во Бугарија

Во интерес на истрагата за трагедијата во која загинаа 45 лица во Бугарија, а која се одвива по меѓународни стандарди, нашето обвинителство денеска ги предаде на бугарските обвинители сите потребни документи и докази, информира пред малку на прес-конференција јавниот обвинител Љубомир Јовески. На прес-конференцијата во обвинителството присуствуваа и заменик-окружниот јавен обвинител во Перник Бисер Јорданов Михајлов, како и истражителот...

Бугарското обвинителство ја пронајде 45-та жртва, станува збор за дете

При дополнително прегледување на изгорениот автобус на „Беса Транс“ што во вторникот ноќта имаше сообраќајка и изгоре на автопатот „Струма“ близу бугарскиот град Перник, е пронајдено уште едно тело. Станува збор за тело на дете, јави Бугарската националната телевизија (БНТ), пренесувајќи изјава на заменик-главниот обвинител на Бугарија и раководител на Националната истражна служба, Борислав Сарафов. Со ова сознание, бројката на...

Пронајдени 44 починати, постои можност да има уште еден, осми преживеан патник

Во моментов во Бугарија од автобуската несреќа има 44 тела, а според сведочењето на еден од преживеаните можно е да има уште патник кој ја преживеал трагедијата,  посочи портпаролката на бугарскиот јавен обвинител Сијка Милева на денешната прес-конференција. Сепак, таа додава оти посои можност и да станува збор за лошо сеќавање на преживеаниот. „Во моментот кај нас има 44 тела...

Обвинителство: Криминалистите од Германија уште не се пристигнати

Јавното обвинителство на Република Северна Македонија, по написите објавени во медиумите во текот на денешниот ден, соопшти дека експертскиот тим од Федералната криминалистичка полиција на Германија, кој треба да помогне за утврдување на причините за пожарот во модуларниот Ковид центар во тетовската болница, треба да пристигне во земјава во следните неколку дена. „Во меѓувреме, тимот обвинители од тетовското и скопското...

Почнува со работа Јавното обвинителство на ЕУ, со него ќе раководи Лаура Ковеси

По четири години од неговото формирање, денеска треба да почне со работа Јавното обвинителство на ЕУ, кое ќе го раководи Лаура Ковеси, која стана позната во светот по нејзиното раководење со романската Антикорупциска Комисија, кога успешно го издржа притисокот на романските власти, кои и покренуваа тужби против неа. Јавното обвинителство на ЕУ, со седиште во Луксембург, има за главна задача...

Фетаи и Рустеми од поранешно СЈО избрани за обвинители во Вишото јавно обвинителство

Советот на јавни обвинители избра пет нови обвинители за во Обвинителството за организиран криминал и корупција, предводено од Вилма Русковска. Тројца од петте избрани обвинители се од поранешното Специјално јавно обвинителство и тоа Лиле Стефанова, Трајче Пеливанов и Артан Ајро, како и обвинителките Катерина Коларич и Наташа Поп Трајкова. На огласот кој траеше повеќе од седум месеци биле пријавени 14...

Сторителите во случајот „Монструм“ се обвинети врз основа на неспорни и цврсти докази, вели обвинителот Јовески

Погрешна е перцепцијата во јавноста дека пресудата во случајот „Монструм“ е укината само поради евентуално постоење на прислушувани разговори. По жалбата на обвинетите, Врховниот суд утврди дека вистинитоста на решавачките факти се доведува под сериозно сомневање и укажа дека при повторната постапка потребно е да се изврши реконструкција на настанот и од аспект на исказот на загрозениот сведок, дека...

Премиерот Заев најави дека прочистувањето на правосудството ќе биде прв приоритет во 2021 година

Длабоките и суштински реформи во правосудството се во своето финале, а наредната година приоритет број 1 во земјава ќе биде прочистувањето на правосудството, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција на која ги претстави 10-те приоритети на кои ќе работи Владата на РСМ догодина во рамките на „Акција 21 - за европски стандарди дома!“ „Ќе се ревидираат цели досиеја. Секој...

Порталб: Судиите и обвинителите ќе ги „чисти“ државата, но под надзор на ЕУ

Методологијата за чистење на судството се очекува да биде објавена на крајот на првите 100 дена од мандатот на министерот за правда, Бојан Маричиќ. Во процесот се вклучени сите релевантни институции, под надзор на претставниците на Европската унија, пишува „Порталб.мк“. Министерството за правда работи на методологијата за чистење или филтрирање на судии и обвинители, бидејќи Европската унија не даде дозвола...

ГРЕКО: Слаб напредок во спречувањето корупција на пратениците, судиите и обвинителите

Најголемиот дел од 13-те препораките на Групата земји против корупцијата при Советот на Еропа (ГРЕКО) за пратениците во Собранието на Република Северна Македонија, како и за судиите и обвинителите, се или делумно спроведени или се неспроведени, додека само неколку се целосно спроведени, од што произлегува дека Северна Македонија генерално не си ги исполнила обврските дадени на 22 јуни 2018...

Гоше Николов од Мета.мк е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“

Новинарот на Мета.мк Гоше Николов е еден од добитниците на наградата „Гласник на невидливите“ за 2024 година, што ја доделува Македонска платформа против сиромаштија (МППС). Тој наградата ја доби...