Одговорност, визија, прагматизам и храброст побара Могерини во обраќањето во Собранието


Скопје, 19 април, 2018 - 10:33 (META) 

Кога ќе помислам на ситуацијата на овој дом пред една година, можам да констатирам дека поминавте долг пат. Добрите вести се дека се вративте на патот, ја надминавте најлошата политичка и институционална криза и ова е големо достигнување со кое може да се гордеете.

Ова го истакна високата претставничка за надворешна политика и безбедност на Европската Унија Федерика Могерини во своето обраќање пред пратениците во Собранието.

Таа додаде дека чистата препорака за отпочнување на преговори е достигнување не само на владата туку и на сите институции, претседателот, Собранието, опозицијата, сите партии, локалните власти, граѓанското општество како одлучноста на граѓаните.

Могерини истакна дека препораката значи дека Брисел ги препознал достигнувањата, но дека во иднина ќе биде потребно повеќе единство, повеќе заложби и работа која повторно ќе биде ценета.

– Ја споделувате обврската да се грижите за иднината на своите граѓани и иднината на државата. Владата има одговорност да ја вклучи опозицијата, а опозицијата има одговорност да даде придонес. Имате обврска да ги идентификувате националните приоритети кои што ќе бидат приоритети на сите граѓани и имате обврска за овие приоритети да соработувате. Не постои ризик да загубите нешто во земјата, она што може да го загубите е да не постигнете резултати. Вашите граѓаните бараат да се обедините за да ги постигнете овие цели – рече Могерини.

Високата претставничка на ЕУ изрази задоволство што опозицијата се врати во Собранието и додаде дека реформите кои што се усвоени треба да се спроведат, одржуваат и продлабочуваат. Според неа владата направила добри чекори за продлабочување на билатералните односи и изрази надеж дека во разговорите со Грција ќе биде постигнато конечно решени.

– Одговорност, визија, прагматизам и храброст се и ќе бидат потребни. Време е да почнеме да трчаме, да трчаме заедно, да трчате еден со друг и со вашите соседи и убедена сум дека со таква трка ќе стигнете далеку – додаде Могерини.


Генералниот секретар на НАТО денеска и утре на средби со државниот врв во Скопје


Скопје, 17 јануари, 2018 - 10:11 (META) 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија. Се очекува да се сретне со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Зоран Заев, со министрите за надворешни работи и за одбрана Никола Димитров и Радмила Шекеринска, како и со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Столтенберг утре напладне ќе се обрати и пред пратениците во Собранието. Во салата ќе бидат и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои веќе речиси еден месец ја бојкотираат работата на законодавниот дом. Одлуката била донесена завчера на седницата на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, за партијата да покаже дека е определена за членство на Македонија во НАТО и ЕУ.

Националниот кординатор на Македонија во НАТО Стево Пендаровски, вчеравечер во емисија на ТВ 24 рече изјави дека генералниот секретар на НАТО во земјава доаѓа во момент кога Македонија се наоѓа на важна крстосница и со тоа сака да даде поттик.

– Генералниот секретар на НАТО доаѓа да ни даде поттик, во период кога Македонија како држава се наоѓа на раскрсница и политички и безбедносно, во момент кога ги интензивираме преговорите за името со Грција, но и бидејќи Македонија е најстара земја-кандидат за влез во Алијансата – изјави Пендаровски.

Прашан дали е Македонија ќе влезе во НАТО на Самитот во јули годинава, Пендаровски рече дека Македонија ќе направи се што е во нејзина моќ да го оствари тоа, но и дека сепак сè е во рацете на Грција.


Столтенберг ќе се обрати пред македонските пратеници на 18 јануари


Скопје, 5 јануари, 2018 - 12:27 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој месецов доаѓа во посета на Македонија, на 18 јануари на пленарана седница ќе им се обрати на пратениците во македонското Собрание.

Седницата, како што е наведено на официјалната веб-страницата на Собранието, е закажан за точно напладне и освен неа за овој ден не се закажани други седници на законодавниот дом.

Инаку, посетата на Столтенберг доаѓа во период на засилени активности и комуникација на властите во Скопје и Атина околу решевањето на деценискиот спор со името и очекувањата на Македонија за напредок во евроатлантските интеграции.


Иванов ќе има годишно обраќање во Собранието во 12 часот


Скопје, 26 декември, 2017 - 11:28 (META) 

Претседателот, Ѓорге Иванов, денеска во 12 часот, ќе има годишно обраќање во Собранието на Република Македонија.

Пратениците од опозицијата уште решаваат дали ќе го следат годишното обраќање на Иванов.

Тие наредните денови ќе ја донесат и главната одлука – дали повторно ќе се вклучат во работата на парламентот.

Лани, бидејќи Собранието сè уште не беше конституирано, Иванов обраќањето го направи во неговата резиденција.

Во 2015 година, пак, Иванов обраќање го одржа пред полупразен парламент, односно во отсуство на пратениците на СДСМ и на ДУИ.

Тогаш тој повика на обединување и на ставање крај на политичката криза и оцени дека 2016 година ќе биде тест за Македонија.

 


Иванов ќе се обрати во Собранието на 26 декември


Скопје, 18 декември, 2017 - 17:22 (META) 

Претседателот на државата Ѓорге Иванов идниот вторник (26 декември) напладне ќе им се обрати на пратениците во Собранието.

Тоа е редовното годишно обраќање на претседателот на државата пред законодавниот дом, предвидено со Уставот на државата.

„Во согласност со член 85 став 1 од Уставот на Република Македонија би сакал да се обратам пред пратениците на Република Македонија и да ги известам за одредени прашања од мојата надлежност. Ве молам тоа да ми се овозможи на 26 декември 2017 година (вторник), во 12 часот“, стои во барањето од Иванов испратено до претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Според членот 85 од Уставот, „претседателот на Републиката го известува Собранието за прашања од неговата надлежност најмалку еднаш годишно. Собранието може да побара од претседателот на Републиката мислење за прашања од неговата надлежност“.


Иванов: Мора да има одговорност за 27 април, но и да се почитуваат човековите права


Скопје, 28 ноември, 2017 - 19:42 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов во вечерашното обраќање порача дека мора да има одговорност за насилните настани од 27 април годинава, но дека при тоа мора да се почитуваат човековите права и презумцијата на невиност.

Иванов повтори дека како и претходно, и сега ја поддржува иницијативата „За заедничка Македонија“, која, како што рече, е „сочинета од граѓани кои се сплотиле зад идејата за заштита на државата“.

Тој истакна дека овие граѓани не може да бидат третирани како терористи.

Претседателот рече дека секојдневно добива информации за политички и партиски реваншизам и оти е загрижен поради ваквата појава, која води кон создавање тензии и нестабилност.

Тој повика дека во следниот период, кога треба да се исполнат неопходните реформи, потребен е национален консензус и дијалог за исполнување на реформите.

– Со реваншизам се поларизира состојбата во општеството. Ги повикувам надлежните институции да ги почитуваат Уставот и правниот поредокот на Македонија – рече Иванов.

Тој истакна дека граѓаните очекуваат решенија, а не проблеми и оти сите политички субјекти треба да служат во интерес на сите граѓаните.

Иванов рече дека „нема ништо потрагично и поопасно од меѓумакедонски судир“, истакнувајќи дека низ историјата, секогаш во такви моменти ни било нанесувано зло.

Обраќањето на Иванов доаѓа откако МВР, по налог на Основното јавно обвинителство, денеска приведе 36 лица за насилствата во Собранието од 27 април годинава, меѓу кои и пратениците Крсто Мукоски, Јохан Тарчулоски, Жаклина Пешевска, Љубен Арнаудов и поранешниот директор на Бирото за јавна безбедност и поранешен министер за внатрешни работи, Митко Чавков, како и дел од организаторите на иницијативата „За заедничка Македонија“, Владо Јовановски, Борис Дамовски, Игор Дурловски и Богдан Илиевски.


Заев: Моделот за иднината почнува со почитување на сите заедници


Битола, 22 ноември, 2017 - 23:11 (META) 

Со чествувањето на Денот на албанската азбука ја потврдуваме заедничката определба за почитување и за унапредување на етничката и на културната разноличност, односно богатството на Македонија, истакна премиерот Зоран Заев во своето обраќање на свеченоста по повод Денот на албанската азбука, што се одржа во Битола.

– Прогласувањето на денешниот ден за официјален празник на албанското писмо е составен дел од јазичното и од културното богатство на Република Македонија. Одбележувањето на културните вредности, датуми и традиции на сите етнички заедници, вклучувајки ја и албанската, придонесува за просперитетна иднина и за благосостојба на сите граѓани. Градиме едно и единствено општество, еднакво за сите. Градиме граѓанско општество, истовремено со почит кон етничките, националните, верските и културните разлики. Затоа сме горди и затоа етничката и јазичната разноличност ги сметаме за наша предност, за наше заедничко богатство. Затоа велиме: Кога денеска го одбележуваме и славиме Денот на албанската азбука, заеднички го прославуваме и постоењето и зближувањето на две културни традиции кои опстојувале заедно со векови – рече Заев.

Тој упати порака до сите граѓани на Македонија дека моделот за иднината почнува со почитувањето на сите заедници.

– Тој модел повикува да градиме држава и општество за сите, во кои културите ќе соработуваат, ќе се дополнуваат и меѓусебно ќе се збогатуваат – подвлече Заев во своето обраќање.


Џафери на конференција на претседатели на парламенти од Западен Балкан


Будимпешта, 27 октомври, 2017 - 9:57 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на покана од претседателот на унгарското национално собрание, Ласло Ковер, ќе се обрати на осмата конференција на претседатели на парламенти од земјите на Западен Балкан, што се одржува во Будимпешта.

Учесниците на конференцијата ќе се осврнат на темите „ЕУ интеграции: резултати и аспирации“ и „Безбедносната димензија на соработката во Западен Балкан: придонес кон стабилноста на Европа“, a Џафери ќе се обрати на темата „ЕУ-интеграции: резултати и аспирации“.

Во рамки на конференцијата, претседателот на македонското Собрание ќе оствари и неколку билатерални средби со претседателите на парламентите од регионот.


Иванов во дводневна работна посета на Брисел


Скопје, 24 октомври, 2017 - 12:42 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, од утре ќе претстојува во дводневна работна посета на Брисел, соопштија денеска од неговиот кабинет.

Утре, како што информираат од кабинетот, Иванов ќе има средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

В четврток, македонскиот претседател ќе учествува на 19. годишна сесија на Форумот за домашна и глобална безбедност, во рамки на Форумот „Кран Монтана“. Предвидено е Иванов да се обрати на официјалната сесија на отворањето на форумот, како и на пленарната сесија посветена на соседската политика на Европската Унија, со посебен фокус на иницијативата „Три мориња“.

„За време на работната посета на Брисел, претседателот Иванов ќе оствари средба со заменик-претседателот на владата и министер за надворешни работи и европски прашања на Кралството Белгија, Дидие Реиндерс“, стои во соопштението.


Заев со кратовци ја прослави историската победа на изборите и повика на единство


Кратово, 18 октомври, 2017 - 14:29 (META) 

„Новиот градоначалник и новиот Совет на Општина Кратово да работат во интерес на граѓаните, да бидат нивен сервис и внимателно да ги слушаат граѓаните, бидејќи нема пoголема вредност од среќни и задоволни граѓани“, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на синоќешното обраќање на граѓанскиот собир во Кратово, по повод победата на локалните избори што се одржаа во неделата.

Заев, пред граѓаните на Кратово, ја повика новата локална власт да работи неселективно и во интерес на сите граѓани, бидејќи, како што рече, само така може да се очекува развој и напредок на градот.

– Оставам аманет кај локалната власт, до претставниците на централната власт, тука во Кратово, но и до вас граѓаните. Ја донесовте слободата, ја заслуживте и радувајте ѝ се, но истовремено ја донесовте слободата и за тие што не гласаа за нас. Имајте разбирање и за тие ваши и наши сограѓани бидејќи и ним не им беше лесно. Наша должност е да отвориме нови страници овде, во Кратово. Го имате мојот и зборот на извршната власт, ќе ве поддржиме, за сите ние да се гордееме со Кратово. Но, не заборавајте, поделени, можеме да се мачиме во решавање на постојано исти проблеми, сплотени и здружени можеме да се радуваме на многу нови предизвици секој ден, секој месец, секоја година – порача Заев.

Новиот градоначалник на Кратово, Љупчо Бојаџиев, кој на гласачкото ливче беше кандидат на СДСМ, на изборите во неделата однесе убедлива победа над кандидидатот на Социјалистичката партија и на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, Мите Андоновски.

Инаку, ова е првпат од осамостојувањето на Македонија, победникот на локалните избори во Кратово да не е кандидат на Социјалистичката партија на Љубисав Иванов – Ѕинго, која во досегашните изборни циклуси настапуваше во коалиција со повеќе партии.