fbpx
Таг: обраќање

таг: обраќање

Ковачевски: Албанскиот јазик е мој братски јазик

Aлбанскиот јазик не е мој мајчин јазик, но албанскиот јазик е мој братски јазик, истакна денеска премиерот Димитар Ковачевски, на настанот организиран по повод 114-годишнината од стандардизацијата на албанската азбука. Тој кажа дека почитувањето и уважувањето на различните јазици е европски, цивилизиран и напреден начин на функционирање на општествата. „Јазикот не е само средство за комуникација со кое ќе се...

Ковачевски на Колумбија Универзитетот кажа дека Северна Македонија е пример како сѐ се решава со дијалог

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски одржа предавање на реномираниот Универзитет Колумбија во рамките на Форумот на светски лидери. Во фокусот на предавањето беше уникатниот модел на одржлива демократија на Република Северна Македонија, како и економската интеграција и трансформација на земјата. „Пред само еден месец, прославивме 31 година од нашата независност, суверенитет и развој како независна држава...

Европскиот предлог денеска во Собрание, закажани протести од ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Европскиот предлог за почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ денеска ќе се најде на пленарна седница пред пратениците во Собранието на РСМ. Седницата почнува во 13:30 часот, а половина час порано пред пратениците на посебна седница ќе се обрати претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен. Таа денеска ќе се сретне и со премиерот Димитар Ковачевски,...

Нобеловецот Пол Кругман на крајот од мај доаѓа во Скопје на Економскиот и финансиски форум

Американскиот професор, економист и автор Пол Кругман, лауреат на Нобеловата награда, доаѓа во Скопје на годинешната конференција на Економскиот и финансискиот форум што ќе се одржи на 30 и 31 мај. Кругман ќе има свое 30-минутно обраќање на отворањето на годинешната платформа за дијалог на економски и финансиски теми, која минатата година ја иницира Министерството за финансии на Република...

Пендаровски: Наредните 30 години за нас и за целиот свет ќе бидат дефинирани од климатските промени

Претседателот на РСМ Стево Пендаровски денеска го отвори Младинскиот самит за климатски промени во Скопје, напоменувајќи дека за нас како земја и за целиот свет наредните 30 години ќе бидат дефинирани од најголемиот глобален предизвик, а тоа се климатските промени. „Последниот извештај на Меѓувладиниот панел за климатски промени – IPCC недвосмислено укажува дека ние веќе ја живееме последната деценија во...

Почина поранешниот претседател и генерален секретар на Црвен крст Илија Цветаноски

Црвениот крст на Република Северна Македонија информира дека по кратко боледување вчера на 77-годишна возраст почина поранешниот претседател и генерален секретар на Црвениот крст Илија Цветаноски. Илија Цветаноски беше претседател на Црвениот крст на Република Македонија од 1996 до 2001 година и генерален секретар од 2001 до 2004 година. „Со голема тага ја примивме веста дека не напушти една од личностите...

Претседателот Пендаровски се обрати на 20.состанок на организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“

Одржувањето на перспективата за членство во Европската Унија е клучниот двигател за реформите, не само во нашата држава, туку и во земјите од Западен Балкан, додека самото членство - клучно за обезбедување долгорочна стабилност, мир и просперитет во регионот. Ова го посочи претседателот Стево Пендаровски во Њујорк на 20.состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“. Состанокот...

Заев на Економскиот форум: Со регионално поврзување и ЕУ интеграции до поголеми инвестиции и стандард

Премиерот Зоран Заев со воведно обраќање го отвори првиот Економски форум во Скопје во организација на Економскиот форум од Делфи, Грција и на Грчката бизнис асоцијација во Северна Македонија, а во партнерство и соработка со домашните компании. Премиерот истакна дека влегуваме во нова фаза на економски раст, кој ќе го придвижат зголемената регионална економска соработка, спроведувањето на сите потребни стандарди...

Видео обраќање на Заев: Празнувај одговорно, носи маска, не се групирај, не слави, туку скромно одбележи

Денеска премиерот, Зоран Заев преку видео обраќање се обрати на граѓани со апел за одговорно да се прослават претстојните празници.Посебно се заблагодари на сите оние кои се во првите редови во борбата со ковид-19. „Годинава што изминува ќе остане запаметена по здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот, кај нас и во целиот свет. Беше и сѐ уште е многу тешко. Но,...

Заев: Одлучно се движиме кон енергетската транзиција и производство на чиста енергија

Во проектите и програмите навладината „Акција 21 – за европски стандарди дома!”, кои денеска на прес конференција ги презентираше премиерот Зоран Заев, меѓу приоритетит се ставени енергетските проекти од обновливи извори на енерија, планирани за в година, а со цел, зголемување на производството на чиста енергија и  намалување на штетните емисиии во околината и во воздухот. „Одлучно се движиме кон...

Пендаровски: Размислуваме да ги зголемиме заложбите за ограничување на глобалното затоплување

Климатските промени влијаат на сите и поради тоа, климатските активности се наша работа. И покрај глобалната пандемија на ковид-19, Република Северна Македонија размислува да ги зголеми своите заложби и да ги зајакне своите напори во глобалната трка со времето за ограничување на глобалното затоплување. Што и да правиме, никогаш не смееме да заборавиме дека вистинската причина за жртвите што...

Пендаровски: Следната власт да спроведе прочистување кај судиите, обвинителите, но најпрво кај политичарите

Претседателот Стево Пендаровски во своето прво годишното обраќање пред пратениците во Собранието нагласи дека на пролет е исклучително важно да се организираат фер и демократски избори. „Претстојните парламентарни избори, едноставно, не смеат да бидат под нивото на претседателските и тоа според двете суштински компоненти: прво, демократски амбиент со слободни медиуми и вработени во админстрацијата ослободени од притисоци и второ, политичка...

Пендаровски: Сега не е време за разочарување, туку за обединување и сериозни реформи

Претседателот Стево Пендаровски во обраќањето на нацијата порача дека сега не е време за разочарување и за ситни политички поени поради тоа што земјава не доби датум за преговори, туку е време за обединување за постигнување на целите. Тој порача дека ги повикал лидерите на најголемите политички партии од власта и опозицијата на лидерска средба и дека сите прифатиле....

Пендаровски ќе се обрати на нацијата

По очигледниот неуспех на Европскиот Совет да повлијае на францускиот претседател Емануел Макрон да ја смени одлуката и да прифати давање датум за почеток на преговорите за Македонија, шефот на државата Стево Пендаровски ќе се обрати на нацијата во 14 часот. Обраќањето на Пендаровски ќе се емитува во живо на МРТ, на 1-от и на 2-от канал, како и на...

Заев на Генералното собрание на ОН: Договорот со Грција ја зајакна стабилноста на Балканот

Премиерот Зоран Заев имаше обраќање на пленарната сесија на 74 - тото Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Како што информираат од владата, премиерот Заев во својот говор нагласил дека за прв пат се обраќа од позиција на шеф на Владата на Република Северна Македонија со комплетирана лична карта на земјата во Обединетите нации, во чија карта се наведени...

Мајлинда Брегу: Слушајте ги жените

Слушајте ги жените, порача денеска генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка, Мајлинда Брегу, изнесувајќи податоци според кои, кај жените е клучот на економскиот просперитет на Западен Балкан. „Секоја година економиите од Западен Балкан во просек изгубиле 18 проценти од домашниот бруто-производ БДП поради родовиот јаз на пазарот на трудот - што е повеќе од вкупниот БДП на Србија. Жените се...

Заев: Ова беше татковинска акција, донесовме голема, одговорна и историска одлука

Премиерот Зоран Заев, во денешното пладневно обраќање, на еден ден по гласањето во Парламентот за измените на уставот во врска со Договорот со Грција, им се заблагодари на пратениците за големата и одговорна одлука и на сите за, како што рече, оваа „татковинска акција“. Тој вели дека оваа одлука ќе значи дека кон НАТО и ЕУ, Северна Македонија ќе пристапи...

Иванов: Пандорината кутија е отворена и сега секој си зема право да го негира она што е наше

Македонскиот јазол не може да се пресече туку треба внимателно да се разврзува. Работев на разврзување на тој јазол. Бев свесен дека има црвени линии преку кои не се преминува. На власт дојде некој кој мислеше дека може да го пресече јазолот и да го реши македонското прашање по секоја цена. Пандорината кутија е отворена и сега секој си...

Последни пратенички прашања годинава, утре обраќање на Иванов

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи 72 седница на која пратениците ќе поставуваат прашања. Собранието вчера по скратена постапка ги донесе Законот за задолжително капитално финансирано пензиско осигурување, Законот за пензиско и инвалидско осигурување и Законот за лековите и медицинските средства. Претседателот на Собранието Талат Џафери потоа ја прекина 77. седница, а продолжението го најави за в петок. Во петок...

Иванов: Против мене се води хајка и линч со нарачани лажни искази

Претседателот Ѓорге Иванов демантира дека на 27 април планирал да прогласи воена состојба и дека наводно под притисок на меѓународната не го направил тоа. Претседателот во обраќањето рече дека против него се води хајка и линч со очајно смислено сценарио со нарачани лажни искази и генерирање лажни вести. - Ако УБК се дрзнува без никакви основи да ги следи активностите...

Лажна наградна игра: ИКЕА нема да ви даде гарнитура ако напишете во кој месец сте родени

Брендот ИКЕА во случајов е злоупотребен со цел промоција на лажна фан страница на Фејсбук, преку техника со која се сака да се промовира оваа страница односно да се...