fbpx
Таг: обраќање

таг: обраќање

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, им се обрати на граѓаните

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски, им се обрати на граѓаните. „Лично сум убеден дека во изминативе 12 месеци имавме многу убави моменти и задоволства. Затоа, во новата 2015 година на сите наши граѓани им посакувам, пред сè, здравје и лична среќа. Верувам дека сите ние со нашата посветеност, сплотеност и чесност, кои се карактеристики на нашите граѓани, можеме во...

Новогодишно обраќање на претседателот Ѓорге Иванов

Празниците се момент кога си посакуваме многу здравје, многу радост и многу среќа во годината што доаѓа. На прагот на новата година, благодарни сме на сите граѓани кои нѐ израдуваа, охрабрија и нѐ поттикнаа на добри мисли и на добри дела, вели претседателот Ѓорге Иванов во своето новогодишно обраќање. - Благодарни сме на трудољубивите стопанственици и земјоделци. Благодарни сме на...

Новогодишно обраќање на премиерот Никола Груевски

Зад нас е 2014 година, пред нас 2015. 2014 беше година на многу предизвици, проблеми, но и на успеси. Сите ние со ентузијазам влегуваме во 2015 година, со мисла за подобар и за посреќен живот. Секој еден човек има право да се бори за подобар живот, за посреќни денови, за помалку проблеми и за повеќе успеси, вели премиерот Никола Груевски...

Ахмети: Враќањето на опозицијата во Собранието отвора пат за дијалог

Интеграцијата во НАТО и во ЕУ значи поголема стабилност за нашата земја и за регионот. Држава со поголема сигурност и стабилност е силна гаранција за добро развивање на економијата, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на денешното новогодишно обраќање во хотелот „Александар палас“ пред членството на партијата. -  Оваа држава има потреба повеќе од кога и да е да биде член...

Иванов денеска ќе има обраќање пред пратениците

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе се обрати пред Собранието. Ова е редовно обраќање на претседателот на државата пред пратениците што секоја година се одржува пред крајот на календарската година.

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...