!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Северна Кореја тестираше нов ракетен мотор


Пјонгјанг, 19 март, 2017 - 12:15 (META) 

Северна Кореја изврши тестирање на нов ракетен мотор во станицата за лансирање Тонгчанг-ри, јавиле севернокорејските државни медиуми, пренесуваат светските агенции.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод тестирањето изјавил дека тоа претставува „ново раѓање на ракетната индустрија на Северна Кореја“.

Државната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА, јавила дека со помош на моторот земјата ќе ги достигне капацитетите за лансирање сателити од светска класа. Агенцијата, во својот извештај, навела дека најверојатно е тестиран нов тип на мотор за ракета со долг домет.

Инаку, тестирањето на новиот ракетен мотор од страна на Пјонгјанг доаѓа за време на посетата на американскиот државен секретар Рекс Тилерсон на Кина, која е главен сојузник на Северна Кореја.

Вчера Тилерсон и неговиот домаќин, шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, разговараа за севернокорејската нуклеарна и ракетна програма и како што изјавија на прес-конференцијата по средбата, се согласиле на заедничка соработка за да ја убедат Северна Кореја да го напушти сегашниот пат.

Тилерсон, во петокот, за време на посетата на Јужна Кореја, изјави дека на маса е можно да се најде и воен одговор од страна на САД, доколку Северна Кореја продолжи со заканите кон Сеул и кон Вашингтон.


Кина ги обвини САД дека го дестабилизираат Азиско-пацифичкиот Регион


Пекинг, 4 февруари, 2017 - 11:35 (META) 

Официјален Пекинг денеска го обвини Вашингтон дека со изјавите и постапките на неговите високи официјални претставници го дестабилизира Азиско-пацифичкиот Регион.

Реакцијата на Кина доаѓаа по денешната изјава на американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис во Токио дека САД остануваат посветени на американско-јапонскиот договор за одбрана, кој се однесува и на заштитата на суверенитетот на Јапонија над островите Сенкаку, кои официјален Пекинг ги смета за свои и ги нарекува Дјаијо.

Кинеското министерство за надворешни работи, коментирајќи ја изјавата на Матис, истакна дека јапонско-американскиот договор за одбрана е рецидив од Студената војна, кој не треба да ги засега територијалниот суверенитет на Кина и нејзините законски права.

– Ја повикуваме американската страна да манифестира одговорно однесување, да престане со неточните изјави за суверенитетот на островите Дјаијо и да се воздржи од дополнително усложнување на спорот, со што ја дестабилизира состојбата во регионот – соопштија од кинеското МНР.


Светската атракција „Гласот на Јунан“ од Кина гостуваше во Охрид


Охрид, 29 јануари, 2017 - 12:25 (META) 

Светската атракција „Гласот на Јунан“ од Кина настапи во Центартот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Ансамблот од Пекингшката академија на традиционалната музика, приреди музички спектакл од највисок ранг.

Класичната кинеска музика пренесувана низ генерации беше дел од перформансот, која исто така восхитува со богатата фолклорна култура од различните региони на Кина.

– Кинеската музика може да се пофали со историја долга неколку илјади години во минатото, а токму провинцијата Јунан е позната по исклучително високиот степен на етничка разноликост. Тука припаѓаат најголемиот број етнички групи помеѓу провинциите на Кина. Од 56 официјално признати етнички групи на Кина, дури 25 се наоѓаат во Јунан – појаснија од „Охридско лето“ кои беа организатори на овој настан.


Забрането издавањето предупредувања за загаденост во Кина


Пекинг, 18 јануари, 2017 - 14:02 (META) 

Кинеските медиуми објавија дека метеоролошката служба им наложила на локалните станици да престанат да издаваат предупредувања за загаденоста на воздухот.

Локалните метеоролошки бироа вчера се известени „веднаш да престанат да издаваат предупредувања за загаденоста на воздухот“.

Известувањето е објавено на кинеската социјална мрежа „Виебо“, слична на „Твитер“.

Локалните станици можат да објават предупредување за магла, кога видливоста е помала од 10 километри.

Претставник на националната кинеска служба за кинескиот портал „Лист“ објави дека таквото барање е упатено поради контрадикторните објави на „метеоролошките бироа и службите за заштита на животната средина“.

Порталот наведува дека само една служба сега може да биде одговорна за издавање предупредувања за смог.

Црвеното, највисоко ниво на тревога за загадување се прогласува откако тоа ќе трае повеќе од 72 часа.


Пекинг се задушува во смог и во магла


Пекинг, 5 јануари, 2017 - 12:35 (META) 

Во повеќе области во Кина во моментов има големо загадување, а Пекинг е под црвена тревога, највисока од четирите видови тревога што се однесуваат на смогот.

Истовремено во Пекинг е прогласена и жолта тревога поради маглата.

Другите подрачја, особено во Северна Кина се под црвена тревога и поради маглата и поради смогот.

Медиумите објавија снимки на кои се гледа дека смог го прикрива главниот град во толкава мера што се гледаат само врвовите на зградите.

Високото ниво на загадување трае веќе се недели, што доведе до откажување на летови и до воведување забрана за сообраќај.


Маж со нож нападнал деца во градинка во Кина


Пекинг, 4 јануари, 2017 - 13:46 (META) 

Четириесет и едногодишен маж со нож нападнал група деца во градинка во Кина, пишува британскиот весник „Индепендент“.

Осомничениот е уапсен, а засега не се познати мотивите за нападот.

„Индепендент“ наведува дека децата не се сериозно повредени. Нападот се случил во градот Пингсјанг, во провинцијата Гуангси.

Во споредба со другите земји, насилните злосторства се ретки во Кина, но во последните години се забележани повеќе случаи на напади на деца со секири или ножеви.

Минатата година во февруари, маж со нож избоде шест момчиња и четири девојчиња пред едно училиште.

Исто така, во периодот од 2010 до 2012 година беа регистрирани низа напади во училишта и во градински, а најголема бура во јавноста предизвика нападот од април 2010 година, кога маж избоде 29 деца и три учителки во една градинка.

Напаѓачот тогаш изјави дека тоа го направил поради „бес против општеството“. За нападот тој е осуден на смрт.


Пјонгјанг нема да има нуклеарно оружје со дострел до САД, порачува Трамп


Вашингтон, 3 јануари, 2017 - 12:18 (META) 

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, вели дека Северна Кореја нема да успее да направи нуклеарно оружје што би имало дострел до Соединетите Американски Држави.

„Северна Кореја соопшти дека е во финална фаза од развој на нуклеарно оружје способно да достигне до делови од САД. Тоа нема да се случи!“, напиша Трамп на својот официјален профил на „Твитер“.

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун пред два дена изјави дека Пјонгјанг е блиску до тестирање интерконтинентална балистичка ракета.

Од друга страна, експертите веруваат дека Северна Кореја е сè уште далеку од ракетна технологија што ќе може да пренесе нуклеарна боева глава до територијата на САД.

Трамп, како што јавуваат светските агенции, упатил критики до Кина, изјавувајќи дека оваа земја профитирала од економските врски со САД, но дека не сака да помогне околу контролата на Северна Кореја.

„Кина преку едностраната трговија зеде голем дел од богаството од САД, но не сака да помогне околу Северна Кореја“, напиша Трамп на „Твитер“.


Кина има право на поморски вежби во меѓународни води, смета Вашингтон


Вашингтон, 28 декември, 2016 - 10:45 (META) 

САД соопштија дека Кина има право да ги користи меѓународните води, откако кинески носач на авиони помина покрај границата на Тајван и влезе во Јужното Кинеско Море.

Портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер, изјави дека САД ја сметаат за законска употребата на морето и оти истите права на тоа ги имаат САД, Кина и други земји.

– Тоа е слободна пловидба – рече Тонер.

Тајванското министерство за одбрана во понеделникот соопшти дека кинески носач на авиони со пет воени бродови плови 90 наутички милји јужно од Тајван, додека претставник на Пекинг рече дека станува збор за рутинска вежба.

Кина претходно ги обвини САД дека провоцираат со тоа што со своите воени бродови пловат по Јужното Кинеско Море.


Кина сака соработка со Трамп


Пекинг, 22 декември, 2016 - 13:38 (META) 

Шефот на кинеската дипломатија, Ванг Ји, изјави дека единствен начин на одржување стабилни односи меѓу Кина и САД е меѓусебно почитување врз основа на заедничките интереси. Спротивното, како што наведува, може да доведе до „нови компликации“ во тие односи.

Кинеските власти неколкупати изразија сериозна загриженост по изјавите на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп, кој се закани дека САД ќе имаат односи со Тајван без разлика на досегашната американска практика на почитување на политиката на „единствена Кина“.

Ванг рече дека Кина ќе вложи напори за соработка со САД и дека не сака „нови компликации и нејаснотии“ кои би можеле да ги поткопаат билатералните односи.

Новоизбраниот американски претседател дополнително беше мета на критики на Пекинг по неодамнешниот телефонски разговор со претседателот на Тајван, Чај Инг-вен.

Тајван се одвои од Кина по завршувањето на граѓанската војна во 1949 година и по поразот на националистичката партија Коумингтанг, но Пекинг и понатаму го смета за дел од кинеската територија.


Кинеската морнарица заплени американски подводен дрон во Јужното Кинеско Море


Пекинг, 16 декември, 2016 - 19:59 (META) 

Кинеската воена морнарица вчера во водите на Јужното Кинеско Море запленила американско беспилотно пловило – дрон за океанографски истражувања, јавуваат светските медиуми.

Соединетите Американски Држави денеска испратиле официјално барање до Кина пловилото веднаш да биде вратено, пренесува „Би-би-си“. Според Пентагон, подморницата била запленета во меѓународни води.

Како што јавуваат светските агенции, инцидентот се случил вчера, во моментот додека американски брод за океанографски истражувања се подготвувал да го преземе подводното возило.

Официјални претставници на САД навеле дека пловилото, наречено „подводна едрилица“, било користено за тестирање на соленитетот и на температурата на водата.