fbpx

Најмалку 21 лице повредени, 126 згради урнати при земјотресот во североисточна Кина

Земјотресот се случил во 2:33 часот по локално време со длабочина од 10 километри во епицентаро

-

Земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала го погоди округот Пингјуан во источната кинеска провинција Шандонг рано утрото во неделата, при што беа повредени 21 лице, пренесе Си-ен-ен.

Земјотресот се случил во 2:33 часот по локално време со длабочина од 10 километри во епицентарот, според кинескиот центар за земјотресни мрежи – подружница на Кинеската управа за земјотреси.

Од неделата наутро, 21 лице од градовите Дежоу и Лиаоченг беа пријавени како повредени, соопштија официјални лица.

Државната телевизија CCTV објави дека 126 куќи се урнале како последица на земјотресот.

Испратени се итни спасувачки екипи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...