fbpx
Таг: волонтери

таг: волонтери

Мировниот корпус спроведува проекти за развој на заедниците, не промовира трансхуманистички вредности

Обавата промовира непријателски наратив и ги демонизира волонтерите на американскиот Мировниот корпус во земјава. Според официјалната страница на Мировниот корпус, 800 волонтери досега работеле во училиштата низ државата, во општините, во граѓанските организации и во државните институции за да помогнат во развојот на заедниците. Во објавата се тврди дека тие доаѓаат да промовираат трансхуманистички и родови вредности, што воопшто...

Отворен повик за учесници и волонтери на 10. издание на „Џифони Македонија“

Филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“ отвори повик за учество и за волонтери за претстојното 10. јубилејно издание што ќе се одржи од 5 до 10 октомври „На повикот може да се пријават ученици од шесто одделение до четврта година средно образование. Местата се ограничени, а учеството на фестивалот е бесплатно. Учесниците ќе бидат поделени во три категории, јуниори (од...

„Шорткат“ денеска со репортажа од Португалија, бевме во најстарата банка за храна

Екипата на „Шорткат“ летово беше во посета на Португалија, од каде што за најновата епизода што ќе се емитува денеска носиме репортажа за најстарата банка за храна во оваа земја, која што се бори против фрлањето на храна во отпад и за спречување на гладта меѓу луѓето. Во „Шорткат“ ќе може да се информирате и за онлајн дебатата „Младите и...

ДЕБАТА: Да има волонтерски часови и да се прифати ваквата активност на факултетите и во средните училишта

Волонтерите не се платени - не затоа што се безвредни, туку затоа што се бесценети. Оваа порака ја искажаа неколку соговорници на денешната онлајн дебата „Младите и волонтерството“, која што се одржа во организација на Фондацијата Метаморфозис. Развивање на поголема општествена свест за волонтерството, воведување на волонтерски часови за младите во образованието и признавање на волонтерската активност на средношколците...

Отворен повик за волонтирање на седмиот книжевен фестивал „Друга приказна“

Книжевниот фестивал „Друга приказна“ отвора повик за волонтирање наменет за сите млади љубители на книжевноста и културата. Станува збор за седмото издание на книжевниот фестивал чија годинешна тема е „Нова писменост“. Фестивалот годинава ќе обедини 30-тина врвни книжевни имиња од Македонија, Србија, Бугарија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Словенија и Црна Гора. „Потребни ни се ентузијастични, љубопитни и ажурни волонтер(к)и кои сакаат...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На повикот може да аплицираат лица од 18 и над 18-годишна возраст, кои се вклучени во спортот или во волонтерскиот сектор и кои живеат во Северна Македонија, информираат од Францускиот институт...

Нова епизода на „Шорткат“: Репортажа од Чешка за тоа како може да се зачува индустриското наследство

Во емисијата „Шорткат“ неделава ја објавуваме репортажата од локалитетот Долњи Витковице, кој претставува заштитено индустриско наследство во чешкиот град Острава. Овој некогашен комплекс не е напуштен и заборавен како фабриките „Треска“, „Купром“ и Стакларницата во Скопје, туку е претворен во креативен центар што го посетуваат над 1,3 милиони лица од целиот свет. Во денешната епизода информираме и за големиот пожар...

МКЦ Битола се домаќини на 15 волонтери од пет земји од Западен Балкан

Волонтерството е глобален феномен, тоа е паметно вложување на време и капацитети во заедницата, велат од МКЦ Битола. Тие деновиве се организатори на Меѓународен волонтерски камп Битола отворен град. „Домаќини сме на 15 волонтери од пет земји од Западен Балкан. Интеркултурното учење, растот и развојот на младите во креативна и ангажирана средина се основни карактеристики на кампот. Самиот камп промовира...

Промовирана регионалната прекугранична волонтерска програма „Пат Западен Балкан 6“

Единствената можност за младите од Западен Балкан да волонтираат ширум регионот, беше претставена во јавноста, во вторникот 8 јуни 2021 година, во Подгорица и онлајн. Околу 400 млади луѓе од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Црна Гора, Северна Македонија и Србија имаа можност за волонтираат во регионот. На многу од нив ова ќе им биде прво патување во регионот, имајќи...

Селина Ниеми, волонтерка од Финска: Сакам да останам тука за да придонесам за почиста животна средина

За 50 години отсега се надевам дека еден ден јас ќе бидам бабата од Финска што останала во Македонија и која ќе им вели на младите „Ви реков дека ќе се вратите тука“. Вака за себе вели дваесет и шестгодишната волонтерка Селина Ниеми од Финска, која веќе две и пол години престојува во Скопје преку Еразмус размена во Волонтерскиот...

Објавен повик: 100 волонтерски часови за еден ден

Во чест на светскиот ден на волонтерството, 5ти Декември, Еквалис објави повик за волонтери кои заеднички на овој ден ќе извршат вкупно 100 волонтерски часа за само еден ден. Повикот е отворен за сите млади од 13 до 30 години. Волонтерската задача што ќе треба да ја извршат ќе биде во едно од следните полиња: образование, култура, климатски промени, медиумска...

Волонтери од Воено-медицинскиот центар и студенти се вклучуваат во работата на ковид центрите

Лекарите и медицинските сестри од Воено-медицински центар (ВМЦ) и студентите кои се на шеста година студии на Медицинскиот факултет во Скопје, од денеска почнаа да волонтираат во ковид центрите во Скопје, информираат од Министерство за здравство. Првата група на лекари и медицински сестри веќе е вклучена во сменската работа и во дежурствата. Утрово министерот Венко Филипче на состанокот на интерните клиники...

Младите согласни дека недостасува енергијата на дружбите во живо преку Еразмус+ размените

Пандемијата ги затвори границите, а со тоа се одложија и патувањата на младите коишто со Еразмус+ размените имаа можност да патуваат во странство. Младинските организации беа принудени работата да ја извршуваат од дома, а голем дел од активностите, особено интернационалните ги одложија на неодреден временски период. Иако работните задачи добија нов облик, младите се согласни дека недостига блискоста на...

Најпознатата програма за млади во Европа со зголемен буџет до 2027 година, но помалку од ветеното

Најпознатата програма за млади во Европа, Еразмус+ може да се соочи со скратување на предвидените средства за финансирање во претстојниот буџет на Европската Унија. Буџетот од 21,2 милијарди евра на Еразмус+ прогрaмата за периодот 2021-2027 година е за дури 14,7 милијарди евра поголем од буџетот за 2014-2020 година. Сепак, оваа сума е помала од 24,6 милијарди евра, која што...

Крајбрежјето на Охридско Езеро се затрупува со смет во викендите, ентузијастите чистат (ГАЛЕРИЈА)

Сезоната на Охридското Езеро веќе почна, а со неа доаѓаат и некои грди сцени, кога многу места остануваат затрупани во отпад оставен од капачите. За среќа, Охрид има ентузијасти кои посветуваат време и енергија за крајбрежјето да не се гуши во отпад. Екипата на „Чист Охрид“ викендов вторпат во две седмици одржа акција за чистење од комунален отпад, овој...

Ристовски: Младите волонтери на Црвен крст се енергија без која не би успеале во работата

Околу 150 млади волонтери на возраст до 30 години се дел од триесетина мобилни тимови на Црвен крст кои се дел од борбениот фронт против корона вирусот. Тие со својата поддршка на терен, извршуваат набавка на храна, средства за хигиена и лекови кои им се потребни на граѓаните. Потоа, овие производи волонтерите им ги доставуваат на лицата кои според...

Пендаровски со волонтери од Црвениот крст: Вие сте светол пример, само продолжете така

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, денеска во Црвениот крст се сретна и поразговара со неколкумина волонтери, им честиташе за нивниот ангажман, мотивираност и пожртвуваност во овие тешки времиња, без притоа да имаат за себа било каква материјална или финансиска добивка. „Воодушевен сум од тоа што го правите. Можам само да ве замолам да издржите, бидејќи оваа ситуација најверојатно ќе продолжи...

ДУИ ги активира волонтерите на терен во време на изолација, колку можат тие да бидат заштитени?

Во време кога владата постојано апелира како мерка на претпазливост да не се излегува од дома, една од владејачките партии ДУИ повика да се оди по домови на стари лица за да се дава помош. Редакцијата на „Порталб.мк“ постави неколку прашања до оваа партија за тоа како смета дека нема да ги загрозува во поголема мерка граѓаните и нема...

Волонтерите од Црвен крст на 25.064 лица им помогнале полесно да се снајдат во клиниките во Скопје

Волонтерите од Црвен крст за 5 месеци им помогнале на 25.064 лица полесно да се снајдат во универзитетските клиники во Скопје, соопштуваат од Министерството за здравство. Министерството информира дека успешно функционира овој проект кој се одвива во соработка со Црвениот крст, во кој волонтерите им помагаат на пациентите полесно да се снајдат низ клиничкиот комплекс, со цел да стигнат...

Волонтери од Германија направија патека за одење боси во Градски парк

Градоначалникот Шилегов денеска оствари средба со групата на волонтери од Бон, СР Германија, кои изминатиов период работеа на креирање ново катче и инсталација во првиот дел од Градскиот парк. „Новото катче во Градскиот парк се состои од кружна патека од различни материјали: парчиња од дрво, природни камења, тревник, калдрма, цементирани плочи и други материјали кои ја подобруваат циркулацијата, односно ќе...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...