fbpx
Таг: волонтери

таг: волонтери

Донирање храна за бездомници денеска на пет пункта во Скопје

На пет локации во Скопје, во 10 часот денеска почна голема хуманитарна акција „Нахрани 1.000“, во која се собира храна за бездомни лица. По повод Светскиот ден на борба против сиромаштијата - 17 Октомври, акцијата ја организираат граѓанската иницијатива „Мрдни со прст“, Црвен крст на Град Скопје, организацијата „Ајде Македонија“, Здружението на граѓани за помош на бездомници и загрозени...

Македонските акцијаши и волонтери на собрание и на работа во Охрид

Сојузот на акцијаши и на волонтери на Македонија, денеска во Охрид го оддржува првото годишно собрание. Акцијашите и волонтери го  разгледуваат извештајот за едногодишната активност. Ќе се разговара и за подготовките за меѓународен волонтерски камп - „Охрид 2017“. По состанокот, македонските акцијаши и волонтери, организирани од охридските колеги, ќе изведат акција за расчистување на зелениот простор од Билјанини извори до...

Црвен крст организира хуманитарен концерт за помош на самохрана мајка

Под мотото „Подај рака – спаси некого од мака“, ќе се одржи хуманитарен фолклорен концерт на 10 март во Домот на АРМ во Скопје, со почеток од 20 часот. Целта на овој хуманитарен концерт е собирање финансиски средства за самохрана невработена мајка од населбата Козле во Скопје, која со своето малолетно дете живее во многу тешка состојба. Билетите ќе чинат 100 денари...

Хаос и некоординираност и по шест дена од поплавите во Стајковци

Шест дена по катастрофалните поплави во Стајковци се уште владее хаос и безредие. Не се знае кој помага, кој дава храна и кога граѓаните да очекуваат механизација која ќе им помогне во исфрлањето на шутот од нивните домови. Дури на самото место се гледа дека што она што се пишува по социјалните мрежи е многу поблиску до реалноста отколку...

Малку волонтери во бесплатните автобуси на ЈСП кон поплавените подрачја

Еден од автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) наменет за превоз на волонтери кои ќе помагаат во поплавените подрачја утрово во 9 часот тргна кон селото Стајковци, кое е едно од местата кои беа најпогодени во саботното невреме. Во автобусот има три девојки, волонтерки, кои на жителите во Стајковци ќе им помогнат во расчистувањето на нивните домови. Девојките се качија...

На граѓаните најпотребни им се средства за чистење, дезинфекција и лекови

Волонтерите организирани преку групата „Хуманитарна помош за настраданите во поплавите во Скопје“ и денеска на пунктовите во „Сити мол“ и кај „Веро центар“ собираат донации од граѓаните за лицата кои беа погодени од поплавите. Како што велат волонтерите, моментално најпотребни се средства за чистење и дезинфекција. „Покрај храна и вода кои се најосновните работи, веќе имаме потреба од средства за чистење...

ЈСП од утре со бесплатен превоз за волонтерите кон и од поплавените подрачја

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) од утре ќе почне со бесплатен превоз на волонтери за помош во поплавените подрачја од невремето што го погоди Скопје и околината, соопштија денеска од ЈСП. Автобусите на ЈСП кон погодените подрачја ќе тргнуваат во три термини, 9, 12 и 15 часот од следните локации:  Ѓорче Петров - пред црквата „Св. Петар и Павле“, кон Карпош, спроти...

Пунктовите за хуманитарна помош организирани од волонтери се отворени

Од групата „Хуманитарна помош за настраданите семејства во Скопје“ демантираат дека нивните пунктови ќе бидат затворени. „Сите пунктови коишто се организирани на социјалните мрежи функционираат со целосна посветеност на волонтерите, секој добиен продукт се маркира со ознака „H“ и се носи секаде каде што е потребно - за што може да посведочат и сите граѓани коишто се имаат обратено за помош...

Интерактивна мапа на сите локации каде може да се донира или побара помош за поплавите

На специјализирана мапа на „Гугл“ означени се пункотвите на кои може да се донира помош за погодените подрачја од поплавите и од невремето. Мапата ги прикажува и прифатните центри и центрите за укажување помош на граѓаните на кои им е потребна. Апели за донации на храна, вода, волонтери и секакви информации околу поплавените подрачја граѓаните можат да најдат и на социјалната...

На „Фејсбук“ се организираат волонтери за помош на поплавените подрачја

Апели за донации на храна, вода, волонтери и секакви информации околу поплавените подрачја граѓаните можат да најдат на социјалната мрежа „Фејсбук“ во групата „Хуманитарна помош за поплавените семејства во Скопје. “ Активистите кои ја водат иницијативата апелираат сите граѓани коишто се активни на социјалната мрежа и сакаат континуирано да помагаат и континуирано да се во тек со сите случувања и...

СДСМ: Волонтерите се уценуваат со сигурни три гласачи

Фотографија од кратка телефонска порака упатена до волонтерите од Јавното претпријатие „Исар“ и од Клиничката болница од Штип, покажаа пред новинарите штипските социјалдемократи на денешната прес-конференција. „Ве молам да ми ги пратите луѓето кои ги најдовте за акцијата 1+3 со име и презиме и бр.на телефон. Сега засега нема да се потпишуваат пристапници. Списокот потоа треба да го препратам до......

Битолската болница почна со вработување на волонтерите

Преку 120 волонтери ангажирани во битолската клиничка болница од денеска, па во наредните неколку месеци, етапно ќе бидат вработени со решенија на неопределено време. Вработувањата ќе се реализираат во три фази, а денеска околу една третина од нив ќе ги потпишат решенијата, информираат од прес-службата на болницата. Како куриозитет, во битолската болница има волонтери кои се дел од персоналот речиси две...

Штипската болница зависна од волонтери?

Четириесетина волонтери се ангажирани во штипската Клиничка болница. Меѓу нив, само двајца се доктори, кои работат за 4.500 денари месечно, како волонтерски надоместок. Ова го потврди директорот на Клиничката болница, доктор Александар Стојановски, како одговор на тврдењето на СДСМ дека болницата зависи од трудот на волонтерите, кои со години работат како волонтери. - Болницата е толку зависна од волонтерите што...

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...