fbpx
Таг: вештини

таг: вештини

Оценките ќе продолжат да бидат услов за упис во средно, МОН нема да ја менува уписната политика

Надлежните не планираат да ја менуваат уписната уписната политика за во средно образование. Мета.мк ги праша одговорните во Министерството за образование и наука (МОН) дали нешто ќе менуваат, по апелите на образовните експерти дека не е доволно само оценките да бидат критериум за упис, туку дека предвид треба да се земат и афинитетите и вештините на учениците. Во Законот за...

УСАИД со нова активност за зајакнување на економските можности на младите

УСАИД започнува со новата Активност за младите во земјава, преку која се создаваат можности со цел да се поддржат младите да станат успешни и самостојни, за да придонесат за нивните заедници и подобра иднина во земјава, информираат од УСАИД. Петгодишната активност за која се обезбедени 7 милиони долари ќе им обезбеди економски можности на младите, ќе ги зајакне нивните вештини...

Дебата: Какви вештини им се неопходни на младите за да бидат конкурентни на пазарот на труд?

Што им е неопходно на младите за да бидат конкурентни на пазарот, што прави државата на ова поле и какви податоци од терен носат невладините организации и граѓанскиот сектор, беа дел од прашањата што се најдоа во фокус на дебатата „Способностите на младите луѓе и потребите на пазарот: Какви вештини се неопходни?“ што се одржа во Europe House Скопје,...

Младите бараат флексибилно работно време, можност за онлајн работа и повисоки плати

Поддршка од државата за обуки и развој на вештини на младите, развој на образовен систем кој ќе продуцира кадри според потребите на пазарот, повеќе пракса отколку теоретска настава, како и поттик за развој на поширок спектар професии со кои вработувањето ќе биде загарантирано, се дел од решенијата за тоа како професиите на инидната да се прилагодат и да бидат...

Младите на Social Day собраа фонд од 95.000 денари, следи реализација на три проекти

Средношколците и студентите од прва година на факултетите на првиот Social Day што се одржа во Македонија успеаја да соберат 95.000 денари во младинскиот фонд, којшто ќе биде искористен за реализација на три младински проекти во следните три месеци. На Social Day, којшто се одржа на 10 ноември годинава, 80 млади работеа на работни позиции во 30 различни компании...

Во пет стручни училишта преку VR апликација ќе се симулираат работни процеси

Центарот за социјални иновации БЛИНК 42-21 ја промовираше новата VR апликација за стекнување на работни вештини во електроиндустријата, на глобалниот настан XR EXPO, кој е во организација на меѓународниот тренинг центар ITCILO на Обединетите Нации. „VR апликацијата ќе овозможи 3Д симулација на работните процеси, во пет средни стручни училишта во Македонија. На овој начин, учениците ќе стекнат практични вештини и...

Пендаровски ги додели сертификатите на учесниците на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“

Претседателот Стево Пендаровски им додели сертификати на учесниците на „Охрид камп за високо-технолошка извонредност“ што се одржа под негово покровителство,  со цел надградување и размена на високотехнолошките вештини кај млади луѓе од нашата земја и од дијаспората. Низ наставна програма реализирана од предавачи на СТЕМ, учесниците на возраст од 11-15 години имаа можност да ги развиваат нивните вештини за кодирање и роботика,...

Националниот младински совет со повици за практиканти во Млади Хаб и промотори на Career Hub

Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) објави три повици што се од интерес на младите лица во земјава со чија помош тие треба да стекнат вештини за водење на бизнис, според потребите на пазарот на труд преку практикантска работа во компаниите, но и за компаниите кои сакаат да бидат дел од практикантска програма со која ќе им се помогне...

Ученици од Дебар, Струга и Карбинци победници на онлајн натпреварот по кодирање со уредот „Микро:бит“

Учениците Ермира Оручоска и Сеад Рустемоски при основното училиште „Ристо Ристески“ од с. Долно Косоврасти го изготвија проектот наречен „Правосмукалка Мирина в1.0“, под менторство на наставникот Ристо Коларовски и со истиот победија на онлајн натпреварот по кодирање со уредот „Микро:бит“. На натпреварот кој го организираше Британскиот совет во соработка со Министерството за образование и наука, второто место го освои училиштето „Ашим Агуши“ од с....

Со новиот систем „Опсерваторија на вештини“, средношколците полесно би наоѓале работа

Во Собранието пристигна предлог-законот за изменување и дополнување на законот за средното образование, којшто би требал да се најде пред пратениците на утрешната собраниска седница. Освен што се дефинираат начинот на функционирање на средните училишта, со предлог-законот се воведува обврска Министерството за образование да воспостави информационен систем „Опсерваторија на вештини“, во кој се води збирка на податоци за учениците, што...

Отворен повикот на Women in Tech Macedonia за млади амбасадори

Меѓународната непрофитна организација Women In Tech Global и Women In Tech Македонија, чија мисија е да се затвори родовиот јаз и да им помогне на жените полесно да се вклучат во технологијата, отвораат повик за нивната програма, Women In Tech Youth Ambassadors, наменета за млади девојки од 16 до 21 година. „Women In Tech Youth иницијативата е наменета да им...

„Час за час“ нова дигитална платформа за поврзување на заедницата

„Час за час“ е онлајн платформа за поврзување на заедницата која е имплементирана од Здружението на граѓани „Младите можат“. Концептот на „Временска банка“ е начин на трошење на еден час време за да му помогнете на некој друг преку вештините што вие ги поседувате и на тој начин да си овозможите себеси да заработите кредит од еден час за...

Преку проектот „Училишта на 21 век“, децата ќе стекнат дигитални вештини

Британската влада инвестира 10 милиони фунти за да обучи еден милион ученици на Западен Балкан со дигитални вештини за иднината. Проектот „Училишта на 21 век“ од денеска ќе стартува и во нашата држава и ќе бидат опфатени 330 основни училишта. Децата на возраст од 10-15 години ќе имаат можност да развијат вештини за критичко размислување, решавање на проблеми и кодирање. Секое...

Сертификати за напредни ИТ-вештини, добија 88 невработени лица

Сертификати за завршени обуки за напредни ИТ-вештини, добија 88 невработени лица. Со овие обуки, тие стекнаа интернационално признати сертификати. Mинистерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, истакна дека за оваа намена биле обезбедни околу осум милиони денари. - Изминатите години овие обуки ги поминаа повеќе од 470 лица, од кои вработени се 246 лица. Со најавените странски инвестиции, потребата за ваков кадар и за...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...